Pandemia koronawirusa oznacza o wiele więcej czasu spędzanego przez nas wszystkich we własnych mieszkaniach. Bardzo często ten czas spędzamy, pracując i odpoczywając w Internecie. Dlatego, proponujemy oderwanie się od Internetu, choć na chwilę. Na dodatek, w szczytnym celu, który nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku.

Zostańmy w domu, także offline

Wielu z nas ograniczając wyjścia z domu, długi czas spędzamy w Internecie, śledząc wiadomości, słuchając muzyki, oglądając filmy i seriale czy też korzystając z mediów społecznościowych. My, jako portal internetowy, paradoksalnie zachęcamy do aktywności w oderwaniu od Internetu. Z tego powodu, stworzyliśmy grupę na Facebooku „Godzina dla serwerów”, na której zachęcamy Was i chcemy, żebyście zachęcali do nas do odpoczynku lub pracy offline. Chociaż przez pewien czas. Na wspomnianej grupie będziemy publikowali m. in. zdjęcia pokazujące, jak gramy w gry planszowe, czytamy książki, słuchamy muzyki (ale offline, z nośników fizycznych!), bawimy się z naszymi zwierzakami, układamy puzzle, rysujemy, pielęgnujemy rośliny, gotujemy, tworzymy coś własnoręcznie.

Godzina dla serwerów pracujących nad szczepionką

Grupę nazwaliśmy „Godziną dla serwerów”. Dlaczego „dla serwerów”? Bo odrywając się od Internetu, na przykładową godzinę, możemy jednocześnie wspomóc projekty naukowe pracujące nad lekarstwami na np. chorobę Alzheimera czy Parkinsona, udostępniając moc obliczeniową naszych urządzeń. Naukowcy mogą ją wykorzystać także w pracach nad szczepionką na koronawirusa z Wuhan (SARS-CoV-2).

By to zrobić, wystarczy zainstalować aplikację Folding@Home (możecie ją pobrać z tej strony: ), dzięki której moc obliczeniową naszego komputera podłączonego do Internetu (by aplikacja działała komputer powinien być podłączony do prądu) możemy udostępnić do projektów naukowych skupiających się na procesie zwijania białek, co pozwala poznać różnego rodzaju choroby, w tym także koronawirusa. Aplikacja nie przeszkadza w naszej pracy na komputerze, więc możemy ją włączać (w każdym momencie mogąc ją wyłączyć), zarówno gdy korzystamy z Internetu aktywnie lub nieco mniej. Musimy się liczyć jedynie z tym, że nasze komputery zużyją w tym czasie więcej energii elektrycznej.

Tak oto wygląda korzystanie z aplikacji Folding@Home w widoku internetowym:

Bez tytułu

Mamy nadzieję, że dołączycie do grupy „Godzina dla serwerów”, pokażecie nam wszystkim, jak spędzacie czas w domu z dala od Internetu, zachęcając do tego także innych. Możemy to robić, np. dodając #godzinadlaserwerów tak na grupie, jak i na swoich profilach na Facebooku czy Instagramie.

W ten prosty sposób pobudzimy naszą kreatywność, damy odpocząć naszym oczom i umysłom, a także damy nieco więcej siebie naszym domownikom czy też zwierzętom. A i dołożymy malutką cegiełkę do prac nad szczepionką na koronawirusa. Chyba warto, prawda?