W dniach 10-12 kwietnia odbędzie się druga edycja Festiwalu Sztuki Faktu. Organizatorami festiwalu są Miasto Toruń, Toruńska Agenda Kulturalna i Telewizja Polska. W komitecie honorowym Festiwalu zasiadają Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP i Michał Zaleski, prezydent Miasta Torunia. Cała impreza przebiega pod hasłem „25 lat wolności”.

Głównym obiektem festiwalowym jest Teatr „Baj Pomorski”, ul. Piernikarska 9. W teatrze będą miały miejsce wszystkie punkty programu oprócz otwarcia wystawy fotograficznej na Rynku Staromiejskim (czwartek).

Festiwal zacznie się w czwartek o 10 . Pierwszy blok to „Subiektywna Retrospektywa Ireneusza Englera” — autorska opowieść o filmach dokumentujących wydarzenia sprzed 25 lat otwierające Polsce drogę do Europy. Ireneusz Engler jest ubiegłorocznym laureatem Nagrody Prezesa TVP Juliusza Brauna za wybitne osiągnięcia w reportażu i dokumencie telewizyjnym, wręczonej podczas Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Następnie, w Sali Małej odbędą się warsztaty Newsweeka: „Dziennikarstwo śledcze”. Poprowadzi je Edyta Krześniak, która realizowała materiały dla „Teleexpressu”, „Wiadomości” i „Panoramy”. Współpracowała także z BBC i ARD. Od ponad 10 lat jest związana z TVN24 jako współtwórczyni m.in. „Magazynu TVN 24”, „Superwizjera” i „Uwagi”. W międzyczasie w Sali Dużej odbędzie się spotkanie z Mirosławem Chojeckim wraz z przeglądem filmów pt. „25 lat wolności”. To człowiek o bogatej przeszłości związanej z opozycją, od 1991 r. kieruje Grupą Filmową „Kontakt”, a od lat współpracuje z Telewizją Polską. O 14 na Rynku Staromiejskim zostanie otwarta wystawa fotograficzna Newsweeka i spotkanie z twórcami. Natępnie o 16 na Sali Małej dr Łukasz Wojtkowski poprowadzi wyklad „Zaklęci w ramach. Czyli jak media konstruują naszą rzeczywistość” w ramach projektu „Pocztówki z Nigdy Nigdy” organizowanego przez Fundację You Have It i współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O 18 rozpocznie się Gala Otwarcia, którą poprowadzą Katarzyna Marcysiak i Jarosław Lewandowski z TVP Bydgoszcz. Podczas uroczystości zostanie wręczona nagroda Prezesa TVP Mirosławowi Chojeckiemu. Będzie można także obejrzeć fragmenty filmu TVP Bydgoszcz o moście w Toruniu i reportażu TVP2 o dokumentowaniu ludzi „Solidarności”. Potem nastąpi spotkanie z gościem honorowym Ryszardem Bugajskim, po którym dyrektor TVP2 Jerzy Kapuściński zapowie przedpremierowy pokaz dokumentu TVP2 „Moje 89 Pokolenie”, a następnie spotkanie z autorem Pawłem Jóźwiakiem-Rodanem. Na zakończenie pierwszego dnia o 21 odbędzie się premiera dokumentu MDR „Polak przynosi kasę” oraz spotkanie z autorem Olafem Jacobsem w Sali Dużej.

Drugiego dnia festiwalu w Sali Małej odbędą się warsztaty historyczne MDR-TVP z dyrektorem TVP Historia dr Tadeuszem Doroszukiem, Ryszardem Bugajskim, historykiem prof. Andrzejem Paczkowskim oraz dr Ulrichem Brochhagen z niemieckiego regionalnego programu publicznego MDR. Prowadzić będzie Stanisław Krzemiński, zaś warsztaty organizuje Fundacja Konrada Adenauera i Akademia TVP. W tym samym czasie w Sali Dużej będzie trwał konkursowy przegląd reportaży i spotkania z autorami. Prowadzić będą redaktorzy TVP Bydgoszcz. O 18 nastąpi projekcja filmu MDR: „Roberto, wnuk Honeckera” oraz spotkanie z autorem Thomasem Grimmem. Potem dyrektor TVP1 Piotr Radziszewski i Tomasz Sekielski zaprezentują reportaż „Zabójcy marzeń” z wydarzeń na Ukrainie. Ostatnim punktem programu tego dnia będzie Noc Reporterów. To taki czas i miejsce, gdzie autorzy spotykają się ze swoimi odbiorcami — widzami, słuchaczami, czytelnikami. Reporterzy TVP i Polskiego Radia opowiedzą o kulisach swojej pracy, o swoich poszukiwaniach, o niezwykłych spotkaniach ze zwykłymi i niezwykłymi ludźmi. Opowiedzą o programach TVP1 – Sprawa dla Reportera, Polska Non Stop i Po prostu, o ofercie TVP2 – Magazyn Ekspresu Reporterów oraz Reporter Polski, TVP INFO – Sąsiedzi, Reportaż TVP INFO i Puls Polski, z telewizji regionalnej – Reportaż z regionu, Telekurier i Raport z Polski oraz z Polskiego Radia – Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Ostatni dzień otworzy panel dyskusyjny „Etyka w mediach: Reporter przyzwoity — doświadczenia 25 lat” zorganizowany przez Związek Pracodawców Mediów Publicznych i Akademię Telewizyjną TVP w Sali Konferencyjnej. Rozmawiać będą: Maciej Iłowiecki, Eryk Mistewicz, Elżbieta Olechowska, Małgorzata Buszkowska oraz Wolfgang Fandrich z MDR. W tym samym czasie w Sali Małej odbędzie sie ostatnia część konkursowego przeglądu reportaży. Następnie Maria Dąbrowska poprowadzi warsztaty Newsweeka: „Dziennikarstwo ery cyfrowej”. Następnie zostanie zaprezentowany pokaz reportaży Tamary Sołoniewicz „Czy słyszysz jak płacze ziemia?” i „Matecznik” oraz rozmowa z Jerzym Kaźmierczakiem, dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP o rekonstrukcji filmu. O godzinie 17 będzie mowa o pracy serwisu informacyjnego “Wiadomości” od Beaty Tadli i Marii Stepan. O 19 odbędzie się uroczysta gala na zakończenie festiwalu. Zostaną wręczone nagrody festiwalu oraz nagroda TVP dla Lucyny Smolińskiej za całokształt twórczości dokumentalnej. Podczas uroczystości odbędzie się spektakl według Teresy Torańskiej „Rozmowa z Jakubem Bermanem”, a także wspomnienie o autorce. Gale prowadzić będą Joanna Racewicz i Michał Olszański.

Festiwal kierowany jest do twórców, studentów uczelni artystycznych, studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wymagającej publiczności. Obok zawodowych paneli proponuje warsztaty artystyczne i dziennikarskie. Dzięki Telewizji Polskiej daje możliwość przeglądów twórczości reporterskiej, dokumentalnej i spektakli teatru faktu, ale również telewizji publicznych w Europie. Zapraszamy serdecznie, rezerwacja bezpłatnych wejściówek jest możliwa online, na stronie sztukafaktu.pl. Zarezerwowane wejściówki można odbierać w dniach 1–9 kwietnia 2014 r. (08.00–16.00) w Toruńskiej Agendzie Kulturalnej przy ul. Pod Krzywą Wieżą 1, a w trakcie festiwalu w Teatrze Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9.

[fot. tak.torun.pl]