Ostatni miesiąc roku w „Niebieskim Kocyku” to genialne dokumenty, amerykański horror, a także – podobno – najlepszy polski film tego roku. Wasze poniedziałkowe i wtorkowe wieczory na pewno nie będą nudne – grudzień w „Niebieskim Kocyku” zapowiada się naprawdę inspirująco.

Pierwszym grudniowym seansem w „Niebieskim Kocyku” będzie wyświetlany w ramach Festiwalu Kultury Buddyjskiej film dokumentalny „Wintertour” opowiadający historię Lamy Ole Nydahl. Wraz ze swoją żoną, Hannah, założył on ponad 640 ośrodków, w których praktykowany jest buddyzm. Dzięki Duńczykowi filozofia znana głównie w Himalajach upowszechniła się na Zachodzie. Reżyserem dokumentu, który swą premierę miał w 2012 roku, jest Lesław Dobrucki.

W grudniu „Niebieski Kocyk” zaprezentuje również materiał dokumentalny „Pewnego razu w listopadzie”. To poruszająca historia, która inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami jednej z warszawskich rodzin. Akcja rozgrywa się dzień przed patriotyczną demonstracją z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na ekranie ujrzymy gwiazdy polskiego kina takie jak Agata Kulesza, Grzegorz Palkowski czy Edward Hogg. Reżyser, Andrzej Jakimowski, jak i operatorzy, byli świadkami wydarzeń z dnia 11 listopada roku 2013, o którym mowa w filmie.

„Manifesto” swoją światową premierę miał ponad dwa lata temu, jednak na polskie ekrany wszedł dopiero 17 listopada. W filmie tym laureatka Oscara, Cate Blanchett, wciela się aż w trzynaście różnych postaci. Bohaterki dramatu wygłaszają fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy, reżyserów, malarzy, filozofów, architektów i wielu innych artystów. Jeśli myśleliście, że szczytem aktorskich możliwości Cate Blanchett była niesamowita kreacja w „Blue Jasmine”, koniecznie wybierzcie się do „Niebieskiego Kocyka” na „Manifesto”.

„Mother” to kolejna propozycja „Niebieskiego Kocyka”, którą zobaczycie na ekranie w najbliższym miesiącu. Film reżyserii Darrena Aronofskiego dotychczas wzbudził skrajne emocje w widzach. Biorąc pod uwagę klasyfikację gatunku, to horror, który prezentuje parę wiodącą spokojne, wręcz idylliczne życie. W rolach głównych między innymi znana wszystkim Jennifer Lawrence. Główni bohaterowie egzystują we własnym raju, którego spokój zakłóca pukanie do drzwi. Pojawia się inna para, za którą niezaproszonych gości przybywa coraz więcej. Sytuacja zmusi do przemyśleń nad takimi słowami jak „miłość”, „oddanie”, „poświęcenie”… Co z tego wyniknie?

Czy „Najlepszy” zostanie najlepszym polskim filmem 2017 roku? Na to wskazuje wysoka ocena na Filmwebie oraz liczne pochwały kierowane w stronę Jakuba Gierszała, wcielającego się w tytułową rolę Najlepszego. Film opowiada historię triatlonisty, Jerzego Górskiego, który mimo wielu przeciwności losu, został mistrzem świata. To biografia pokazująca upór, wytrwałość i walkę do końca. W filmie wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny teatralnej i filmowej – Janusz Gajos, Artur Żmijewski i Magdalena Cielecka.

Grudzień w „Niebieskim Kocyku” – repertuar

„Wintertour” – 4 grudnia (poniedziałek), godz. 19:00
„Pewnego razu w listopadzie” – 5 grudnia 2017 (wtorek), godz. 19:00
„Manifesto” – 11 grudnia (poniedziałek), godz. 19:00
„Mother!” – 12 grudnia (wtorek), godz. 19:00      
„Najlepszy” – 18 grudnia (wtorek), godz. 19:00

Informacje na temat aktualnego repertuaru znajdziecie na oficjalnej stronie kina i Facebookowym fanpage’u.

[fot. Paula Gałązka]