We wtorek w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk” odbędzie się niecodzienny seans. Za darmo widzowie obejrzą film dokumentalny o walce kobiet o swoje prawa w Indiach – „Gulabi Gang/Różowy gang”.

Film ten zostanie wyświetlony w ramach cyklu „Człowiek w kinie” dzięki współpracy z Against Gravity. Twórcy tej norwesko-indyjsko-duńskiej koprodukcji, trwającej 110 minut, opowiadają o lokalnym ruchu społecznie zaangażowanych kobiet o nazwie Gulabi Gang.

Został założony w egzotycznie dla nas nazywającym się Bundelkhand w równie egzotycznie nazywającym się stanie Uttar Pradesh położonym w północno-centralnych Indiach. Założycielką ruchu jest Sampal Pal Devi. Jego cel? Walka z przemocą wobec kobiet oraz łamaniem ich praw. Taka praktyka w tym regionie azjatyckiego kraju jest powszechna. Powody? Kultura patriarchalna i podział kastowy, co skutkuje analfabetyzmem wśród kobiet, przemocą domową, niewolniczą pracą dzieci i małżeństwami osób nieletnich.

Po seansie Amnesty International Toruń wraz z „Niebieskim Kocykiem” zapraszają na dyskusję o współczesnych obrończyniach praw człowieka i praw kobiet, licząc na wzięcie w niej udziału przez widzów wzbogaconych o obraz współczesnych, lecz nadal mocno tkwiących w starych tradycjach, Indii.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

SZCZEGÓŁY:

KIEDY? 6 grudnia (wtorek), godzina 19:00

GDZIE? Od Nowa, ul. Gagarina 37a

SEANS BEZPŁATNY