Toruńskie juwenalia to czas, w którym studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mają swoje święto. Widać to wtedy w Toruniu na każdym kroku.

Dużo dobrej zabawy, mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów i moc muzyki podczas koncertów. Podczas tych trzech dni ulice naszego miasta za sprawą przeróżnie poprzebieranych żaków stają się bardzo kolorowe. Można spotkać rozmaite postaci z bajek, seriali, świata fantasy etc. Od kilku lat każde Juwenalia mają swój motyw przewodni. Zaleca się przebieranie zgodne z daną tematyką, ale nie jest to konieczne. Za każdym razem pojawiają się stałe przebrania takie jak np. pielęgniarka czy mechanik. W tym roku bawimy się na Cyrkowych Juwenaliach – spodziewajmy się więc spotkania z klaunami, akrobatami i niedźwiedziami!????????

Udajmy się w krótką podróż w czasie i cofnijmy się kilka lat wstecz, a konkretnie siedem, aby sobie co nieco poprzypominać. Zacznijmy od roku 2009, którego tematem przewodnim były ”Gwiezdne Wojny”. Na ulicach Torunia można było spotkać wielu znanych i lubianych bohaterów kosmicznej sagi Georga Lucasa. Także tych z ciemnej strony mocy. juwe-16a

Rok 2010 to powrót do przeszłości. 50 lat po pierwszych Juwenaliach UMK współcześni studenci udali się w sentymentalną podróż do dawnych czasów. Dominowały wtedy postaci z PRL-u, zamiast piwa piło się Polo Cocktę, popalając przy tym Popularne.

Jedziemy dalej do roku 2011. W Toruniu studenci bawili się w klimacie komiksowym. Superman, Spiderman i inni superbohaterowie byli jednymi z ważniejszych gości.

Do boju Polsko! – to hasło miało zagrzewać polskich piłkarzy podczas polsko-ukraińskich Mistrzostw Europy w 2012 roku oraz pozostałych naszych sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Dlatego też Juwenalia UMK nie mogły się nie odbyć na sportowo.

Ahoj szczury lądowe! płyniemy do pirackiego 2013 r. Pirackie Juwenalia, czyli Toruń zalany został osobnikami z czarną opaską na oku i papugą na ramieniu. Podobno pojawił się wtedy w Toruniu sam Jack Sparrow.

”My Słowianie wiemy, jak użyć mowy ciała…” czyli Słowiańskie Juwenalia w 2014. Wiele wskazuje na to, że piosenka, a zwłaszcza teledysk Donatana i Cleo był inspiracją dla juwenaliowych organizatorów. Przypominając sobie ulice pełne pięknych Słowianek, myślę sobie, że właśnie tak mogło być. ????????

W 2015 roku tematyką był Cosplay (z ang. costume playing – przebieranie), czyli wcielanie się w słynne fikcyjne postacie z filmów, animacji, gier, książek, komiksów itp. Obowiązywała wówczas niemal pełna dowolność w doborze stroju. W ubiegłym roku natomiast cofnęliśmy się do epoki kamienia – studenci bawili się pod szyldem Juranaliów, czyli prehistorycznych Juwenaliów. Skoro studenci na trzy dni zamienili się w Flintstone’ów, nie zabrakło skór, pazurów, maczug i innych atrybutów jaskiniowców. Jak co roku nasi studenci zadziwili kreatywnością i pomysłowością na naprawdę ciekawe stroje.

Podczas juwenaliów przebierają się nie tylko studenci, ale i najbardziej rozpoznawalna osoba w Toruniu – Mikołaj Kopernik. Za każdym razem patron naszej uczelni przywdziewa przebranie związane z daną tematyką. I tak na przestrzeni lat słynny toruński astronom był już żabą Kermitem, Adamem Małyszem, Słowianinem, a nawet Gandalfem.

[Fot. Paula Gałązka/Marta Seroka]

 

 

Partnerzy serwisu juwenaliowego

Open the Door Escape Room Lucky Star Toruń

open-the-doorlucky-star-logo