W czwartkowy wieczór mieliśmy przyjemność być na zorganizowanym przez Centrum Kultury Dwór Artusa koncercie zespołu Hey, który odbył się w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Legendarna grupa rockowa wystąpiła z okazji festiwalu Koncerty Pod Gwiazdami. Była to trzecia impreza w ramach tegorocznej edycji. Wcześniej – w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki pojawiła się Suzanne Vega, zaś 7 lipca w samym Dworze Artusa można było posłuchać Adama Nowaka i Akustik Amigos.

HEY stary i nowy

Trzecią odsłoną festiwalu był koncert obchodzącego 25. rocznicę grania, jednego z liderów polskiej sceny rockowej, zespołu HEY. Kasia Nosowska i spółka pojawili się na scenie o godzinie 21:00, a publiczność bardzo szczelnie wypełniła amfiteatr muzeum. Dopisała pogoda, o którą nieco niepokoili się organizatorzy. Rozpoczęło się od tytułowej piosenki z ostatniej płyty zespołu – „Błysku”. Na pierwszy ogień poszły nowe kawałki, których część widowni mogła wcześniej nie kojarzyć. Wokalistka HEY regularnie rozbawiała przybyłych swoimi żartami i pokazywaniem dystansu do swojej figury. Po raz kolejny pokazała, że – wbrew temu co mówi – konferansjerka jej wychodzi.

Grupa bardzo ładnie lawirowała między mocniejszymi piosenkami, a tymi nieco łagodniejszymi. Szczególnym momentem, było prawdziwie magiczne wykonanie „Arahji” zespołu Kult, które zostało bardzo ciepło odebrane. Atmosfera była znakomita, a zespołowi nie przeszkodziła nawet awaria gitary akustycznej. Jak stwierdziła Katarzyna Nosowska – „na elektrycznej też się da”.

Przełomowym momentem był rzecz jasna „Teksański”. HEY postanowili umieścić ten utwór na koniec zaplanowanej przed bisami listy. Publiczność niemal bez wyjątku poderwała się ze swoich miejsc i tak już pozostało do końca. Gdy ekipa pojawiła się na scenie po raz drugi, szykowała prawdziwie mistrzowskie zakończenie. „Schisophrenic Family”, „Zazdrość” oraz „Moja i twoja nadzieja” sprawił, że nikt nawet nie pomyślał o ponownym spoczęciu. Po zakończeniu koncerty, najwytrwalsi dostali możliwość spotkania się z zespołem.

Z pewnością było to bardzo mile spędzone ponad 1,5 godziny ze znakomitymi muzykami, którzy nadal znajdują się w wysokiej formie. Lada chwila odbiorą Złotego Bączka za koncert na Przystanku Woodstock 2016 i wówczas pod sceną znajdą się zapewne setki tysięcy ludzi. HEY pokazali, że są na to gotowi.

Kolejnym punktem na trasie festiwalu Koncerty Pod Gwiazdami będzie występ Wojtek Mazolewski Quintet & Goście (John Porter, Piotr Zioła i Vienio). Wydarzenie będzie miało miejsce również w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu, a koncert zaplanowano na 23 lipca o godzinie 21:00.