W tym roku nastąpi rekonstrukcja historycznego symbolu walk polski o niepodległość jakim jest Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych.

Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych został zniszczony w 1939 roku przez wojska niemieckie.  W obliczu rocznicy 100 – lecia powrotu Torunia do wolnej Polski, Gmina Miasta Toruń zawarła porozumienie z Towarzystwem Miłośników Torunia o wsparcie przedsięwzięcia, gdyż jest to wspaniała okazja do odbudowy jednego z najważniejszych symboli Polski.  Po 81 latach nieobecności pomnik powróci na swoje pierwotne miejsce do Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Oficjalne odsłonięcie przewidziane jest na sierpień 2020 r.

Wierna rekonstrukcja jest możliwa dzięki zachowanej pełnej dokumentacji pomnika. Samą rekonstrukcją górnej części (cokołu z granitu i piaskowca oraz orła) zajął się toruński artysta Maciej Jagodziński pod koordynacją ToMiTo. Miasto zajmie się przebudową oraz zagospodarowaniem terenów wokół pomnika. W razie otrzymania dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej zakres inwestycji może zostać poszerzony o montaż oświetlenia, monitoringu oraz nasadzenia zieleni.

Dla osób zainteresowanych pomocą finansową, informujemy, że trwa zbiórka funduszy społecznych na rekonstrukcję pomnika.

Źródło: torun.pl.