W najbliższy piątek, mianowicie 1 października, studenci oficjalnie zakończą wakacje. W tym roku akademickim czeka ich na tę chwilę powrót do nauki stacjonarnej, także toruński kampus ponownie będzie tętnił życiem! Data ta oznacza także inaugurację roku akademickiego, która w tym roku odbędzie się w formie hybrydowej.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 rozpocznie się 1 października o godzinie 11.00. Odbywała będzie się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Na Aulę UMK wstęp będą miały jednak tylko osoby, które otrzymały zaproszenie, natomiast reszta studenckiej społeczności będzie mogła obejrzeć transmisję uroczystości na stronie UMK TV.

Uroczystość rozpocznie się od wystąpienia inauguracyjnego JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali, a po nim, podczas immatrykulacji, nastąpi symboliczne włączenie do studenckiej społeczności studentów, którzy w tym roku rozpoczynają swoją przygodę z nauką na toruńskim uniwersytecie. Do wspólnoty dołączą również uczniowie i uczennice rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym. Uroczystość inauguracji tegorocznego roku akademickiego będzie także okazją do wręczenia tytułów Najlepszego Absolwenta, Najlepszego Studenta, Najlepszego Studenta-Sportowca oraz Najlepszego Ucznia ULO w minionych 12 miesiącach.

Warto wspomnieć o tym, że tegoroczną inaugurację uświetni również nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Hannie Suchockiej, która jest cenioną prawniczką związaną z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od wielu lat współpracującą z toruńską uczelnią. Znana jest z działalności politycznej – w 1992 roku, jako pierwsza kobieta w historii Polski, objęła stanowisko prezesa Rady Ministrów RP, kilkukrotnie zasiadała w sejmie, a także była między innymi ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Podczas uroczystości prof. Hanna Suchocka wygłosi wykład pt. „Ewolucja pojęcia tożsamości konstytucyjnej”.

Źródło: portal.umk.pl