21 marca odbędzie się wystawa dotycząca inscenizacji, której organizatorami są studenci czwartego roku sztuki mediów i edukacji wizualnej. Wystawa będzie miała miejsce w Małej Galerii Fotografii ZPAF i potrwa do 14 kwietnia. 

„Inscenizacja: obraz, obiekt, podmiot, aparat” – czyli wystawa studentów UMK

Inscenizacja, która, można powiedzieć, towarzyszy fotografii od początków jej istnienia, stała się jednym z tematów w pracowni fotografii Zakładu Plastyki Intermedialnej, przygotowanym dla studentów czwartego roku sztuki mediów i edukacji wizualnej przez dr hab. Annę Kolę. Jak bowiem możemy przeczytać w facebookowym wydarzeniu: „Już pierwsze dagerotypowe portrety wymagały, swojego rodzaju, kilkuminutowych statycznych „inscenizacji” fotografowanej osoby. Szczególnie popularna stała się w drugiej połowie lat 80. i w latach 90. XX wieku, wraz z rozwojem postmodernizmu. Inscenizacja, idąc za słownikiem języka polskiego, kwestionuje wiarygodność obrazu fotograficznego, przypomina o jego związkach z filmem, malarstwem, czy przede wszystkim – teatrem. Mogłoby się wydawać, że przez swoje niemal 200 lat istnienia temat ten został już całkowicie wyeksploatowany, jednak wciąż prowokuje młodych twórców do mierzenia się z nim”. 

Dla studentów zagadnienie to okazało się na tyle szerokie, że sprowokowało do stworzenia prac nie tylko różnorodnych tematycznie, od inscenizacji miejsc, przedmiotów, po stylizowane portrety, ale też formalnie, od tradycyjnych „płaskich” odbitek fotograficznych, po trójwymiarowe obiekty. Uczestnikami wystawy są: Olga Grybowicz, Magda Górska, Łucja Januszko, Julita Reder, Klara Skórska, Katarzyna Tykałowska, Kasper Hein, Jowita Kunicka, Dawid Lewandowski, Dominika Majewska, Joanna Reif, Sylwia Simson, Marta Sochacka, Milena Tomkiewicz oraz Jakub Wawrzak.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia ciekawie zapowiadającej się wystawy, którą zobaczyć będziemy mogli już 21 marca o godzinie 18.00, w Małej Galerii Fotografii ZPAF na ulicy Różanej 1. Warto dodać, że jeśli tego dnia macie już jakieś plany, wystawę i tak będziecie mieli okazję jeszcze obejrzeć! Potrwa bowiem do 14 kwietnia.

[Fot. wydarzenie na Facebooku]