To już trzeci raz, gdy Iwona Chmielewska zdobyła Bologna Ragazzi Award. Torunianka otrzymała nagrodę przyznawaną przez najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży – Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii, które są porównywane do Oscarów.

Iwona Chmielewska ponownie nagrodzona

Iwona Chmielewska jest autorką książek obrazowych, których publikacje biją rekordy sprzedaży w Korei Południowej. Poza tym artystka jest również znana m.in. w Ameryce Łacińskiej, Chinach czy Japonii. Graficzka podkreśla, że książki z obrazkami nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci. W swojej twórczości poruszała temat różnych problemów społecznych.

Iwona Chmielewska jest laureatką Złotego Jabłka za „Thinking ABC” – książkę, która za pomocą obrazu uczy koreańskie dzieci języka angielskiego. W przeszłości, dwukrotnie zdobyła nagrodę Bologna Ragazzi Award. W tym roku po raz kolejny doceniono pracę pisarki. Chmielewska otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi w kategorii New Horizons za tekst i ilustracje do książki „Kołysanka dla babci”. Rysowniczka opowiada w niej historię życia swojej babci, sięgając po tkaniny. Dzieło polskiej ilustratorki jurorzy porównali do „wizualnego dzieła sztuki”.

Książka o Łodzi, Pabianicach – moim rodzinnym mieście. O babci Huldzie ciężko pracującej przy krosnach na trzy zmiany. O łódzkich włókniarkach nigdy niedocenianych. O ich prostym życiu. – tak o swojej książce pisze Chmielewska.

Szansa na „Małego Nobla”

Bologna Ragazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywana do filmowych Oscarów. Bolońskie Targi Książki dla Dzieci to największa w Europie impreza poświęcona literaturze dla młodszych czytelników.

W tym roku Iwona Chmielewska ma szansę otrzymać nagrodę nazywaną Małym Noblem – Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, która jest największym wyróżnieniem dla twórców literatury dziecięcej. Laureatów poznamy 26 marca.