Zanieczyszczenie Ziemi plastikiem to światowy problem. Aktualnie do oceanów każdego roku wpływa 8 mln ton syntetyku. Szacuję się, że do 2050 roku tworzywo sztuczne wyprze zamieszkujące oceany stworzenia. Nadmierna ilość plastiku w środowisku przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych oraz wyginięcia wielu gatunków zwierząt. Na szczęście ludzie stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą nierozsądne gospodarowanie tym tworzywem sztucznym i dbają o to, aby ograniczać jego zużycie.

Nowe życie dla plastiku

A w jaki sposób wykorzystać plastik, który mamy już w domu, na przykład ten, który pozostał nam po pustych butelkach z wodą? Książnica Kopernikańska w Toruniu przychodzi z kreatywnym pomysłem na rozwiązanie tego problemu.

22 listopada o godzinie 13:30 w fili nr 16 (ul. Raszei 1) odbędą się warsztaty, podczas których będzie można przekształcić wspomniane butelki na lampiony inspirowane latarniami w stylu skandynawskim. Aby wziąć czynny udział w wydarzeniu należy zabrać ze sobą: litrową plastikową butelkę (z dzióbkiem niekapkiem), nakrętki po słoiku o średnicy odpowiadającej średnicy dołu butelki, ozdobne perełki, koraliki na taśmie oraz nóż do tapet.