Układ moczowo-płciowy może zostać zakażony, co z kolei wiąże się z nieprzyjemnymi i uciążliwymi problemami. Leczeniem takich przypadłości zajmuje się urolog, który wbrew powszechnej opinii nie zajmuje się wyłącznie z samymi mężczyznami. Czym się zajmuje taki specjalista, jakie schorzenia leczy i jak wygląda wizyta u takiego lekarza?

Czym zajmuje się urolog?

Urolog w Toruniu pomaga leczyć różnego rodzaju schorzenia a także wady patologiczne, które pojawiły się w obrębie układu moczowo-płciowego. Do takiego lekarza najczęściej zgłaszają się osoby dorosłe, ale warto wiedzieć o tym, że w poradni urologicznej pracują także specjaliści, którzy diagnozują i leczą choroby występujące u małych dzieci oraz młodzieży.

Do urologa warto wybrać się w celu wykonania badań podmiotowych oraz przedmiotowych, aby rozpoznać lub dokonać kontroli stanu zdrowia chorego. Lekarz ten dokonuje diagnostycznych prób czynnościowych w układzie moczowo płciowym i kieruje pacjentów na dodatkowe badania uzupełniające, które są pomocne przy diagnozowaniu schorzeń urologicznych.

Po wykonaniu badania specjalista analizuje je i zaleca leczenie operacyjne albo farmakologiczne. Prowadzi również pełną dokumentację medyczną wraz z wypisywanymi receptami, zwolnieniami czy skierowaniami na badania. Więcej informacji znajdziesz na www.citomed.pl

Z jakimi dolegliwościami należy wybrać się do urologa?

Zanim zdecydujemy się na wizytę u urologa, warto dowiedzieć się, w jakich przypadkach można się do niego zgłosić. Do poradni urologicznej należy przede wszystkim zapisać się, gdy odczuwamy bolesność przy oddawaniu moczu albo pojawia się swędzenie lub pieczenie w okolicy cewki moczowej. Do lekarza warto zgłosić się również, gdy zauważymy zmiany w moczu albo w wyglądzie prącia.

Współcześni urolodzy zajmują się różnego rodzaju przypadłościami dotyczącymi dróg moczowych oraz nerek, zarówno jeśli chodzi o mężczyzn, jak i kobiety. W przypadku mężczyzn najczęściej wykonuje się USG jąder a w przypadku kobiet USG układu moczowego.

Sygnały alarmujące o tym, że dzieje się coś niedobrego to przede wszystkim:

  • częste oddawanie moczu,
  • ból w trakcie sikania,
  • dyskomfort w okolicy prącia lub jąder,
  • częste uczucie parcia na pęcherz,
  • żółty wyciek z cewki moczowej,
  • zatrzymanie moczu.

Kiedy jeszcze wymagana jest konsultacja urologiczna?

Bardzo częstą dolegliwością, z którą zgłaszają się pacjenci, jest nietrzymanie moczu. Przypadłość ta dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jeżeli więc mamy problemy z nieustannym naciskiem na pęcherz albo mimowolnie oddajemy mocz, to jest to poważny znak, aby jak najszybciej zapisać się na konsultację urologiczną.

Wiele osób przed pierwszą wizytą u urologa zastanawia się nad tym, jak się do tego przygotować. Nie ma tak naprawdę z góry ustalonych wytycznych, które należy wziąć pod uwagę. Ważne jest jednak to, aby mieć przy sobie wszystkie wykonane badania dotyczące krwi, moczu, USG i inne. Lekarza trzeba także poinformować o stałych lekach, które przyjmujemy i przebytych terapiach.

Inne problemy urologiczne, z którymi warto się wybrać na wizytę to:

  • stany zapalne dróg moczowych,
  • torbiele nerek,
  • stulejka,
  • kamica nerkowa,
  • krótkie wędzidełko napletka,
  • zaburzenia czynności pęcherza,
  • wodniak jądra.

Jak przebiega wizyta u urologa?

To, w jaki sposób będzie przebiegać wizyta u urologa, uzależnione jest w głównej mierze od naszych objawów. Większość mężczyzn musi przejść badanie podbrzusza oraz narządów płciowych. Czasami trzeba wykonać badanie per rectum, czyli przez odbytnice.

Natomiast jeśli chodzi o kobiety, specjalista będzie badał dolną część brzucha oraz krocze. Może również zlecić przeprowadzenie USG z wypełnionym pęcherzem. Po więcej sprawdź www.citomed.pl.

[Artykuł sponsorowany]