Stal jest narażona na korodowanie, które powoduje obniżenie jej trwałości i wytrzymałości. Aby temu zapobiegać, stosuje się specjalne zabezpieczenia antykorozyjne. Które z nich są najskuteczniejsze?

Stal to materiał, który wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – jest wytrzymała, trwała. Stosowana jest w związku z tym do produkcji różnego rodzaju elementów, na przykład konstrukcji budowlanych, samochodów i innych pojazdów.

Korodowanie stali

Jednak nawet najlepsza stal, gdy nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi, może zacząć korodować.

Korozja, czyli powstanie rdzy ma miejsce wtedy, gdy elementy stalowe wystawione są na działanie wody oraz powietrza. Wobec tego zachodzi ona przede wszystkim w elementach stalowych na zewnątrz, ale rdzewieć mogą także stalowe produkty znajdujące się w obiektach.

Jak zapobiec korozji?

Aby zapobiegać korozji, stosuje się kilka różnych metod pozwalających na ochronę stali przed tym procesem. Co daje najlepsze efekty?

Cynkowanie to jedna z najlepszych metod stosowanych w celu zapobiegania korozji – oferowane jest także jako zabezpieczenia antykorozyjne stali wykonywane przez Metaltech – firmy, która od lat specjalizuje się w tej branży.

Metoda cynkowania polega na pokryciu nawierzchni stali warstwą cynku, na przykład przez metodę zanurzeniową – ogniową.

Cynkowanie może być także łączone z malowaniem proszkowym – takie zabezpieczenia antykorozyjne stali wykonywane przez Metaltech pozwalają na nadanie stali jeszcze lepszej trwałości i odporności, a także estetycznego wyglądu.

Elementy stalowe zabezpiecza się również przed korodowaniem przez specjalne lakiery oraz farby. Pozwalają one na uzyskaniu na nich nieprzepuszczalnej powłoki i tym samym zmniejszają ryzyko korozji.

Zabezpieczenie antykorozyjne należy ponawiać

Z czasem nawet najlepsze zabezpieczenie przeciwko korozji może przestać spełniać swoją funkcję. Elementy stalowe mogą być także uszkodzone, co dodatkowo zmniejsza ochronę przed korodowaniem.

Właśnie dlatego zabezpieczenia antykorozyjne powinno się ponawiać zgodnie z zaleceniami specjalistów lub producentów preparatów antykorozyjnych. Dzięki temu można uzyskać maksymalną ochronę przed rdzą na wiele lat!

[Artykuł sponsorowany]