Studenci nie muszą się obawiać, nie będą musieli wyjmować długopisów w kinie. Będą mogli obejrzeć, jak swój życiowy egzamin zdaje bohater francusko-belgijsko-rumuńskiej koprodukcji.

„Egzamin” w reżyserii Rumuna Cristiana Mungiu to opowieść o pięćdziesięcioletnim mężczyźnie żyjącym od wielu lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro swojej córki lekarz Romeo Aldea mieszkający w rumuńskim Klużu odsuwa myśli o rozwodzie, choć sam nie pozostaje bez winy, ponieważ utrzymuje potajemne kontakty z kochanką. Jego głównym życiowym priorytetem jest szczęście dorastającego już dziecka. Ojciec stara się stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie. Jego marzeniem jest celująco zdana matura i wyjazd córki na studia do Wielkiej Brytanii.

Sytuację komplikuje dramatyczne zdarzenie, w obliczu którego starania ojca, podyktowane miłością i dobrymi chęciami okazują się być niewystarczającymi. W historię wplątuje się coraz więcej kłamstw, hipokryzja i konieczność kompromisów. To swego rodzaju krytyka moralności współczesnej Rumunii ukazana w figurze kroczącego drogą pełną błędów i nieszczerości ojca. Postaci, w której reżyser ukrywa za postawą pełnej nieszczerości pewną szlachetność. Jak zda swój egzamin Romeo Aldea? Odpowiedź poznacie we wtorek w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”.

Seans filmu „Egzamin”:

DATA: 17 stycznia (wtorek), godzina 19:00

MIEJSCE: Od Nowa, ul. Gagarina 37a

BILETY: 10 zł – bilet studencki, 12 zł – bilet normalny

[Fot. strona wydarzenia na Facebooku]