W toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym pojawili się nowi lokatorzy, rodem z Madagaskaru! Z ZOO w francuskim La Fléche przybyły trzy samice lemura wari.

Wari-czarno-biały (Varecia variegata variegata) występuje w lasach wschodniej części Madagaskaru. Charakterystycznymi cechami jego wyglądu jest gęste, czarno-białe futro, biała kryza (czyli stercząca wokół głowy i na uszach sierść) oraz czarne łapy i stopy. Przedstawiciele tego gatunku małpiatek odżywiają się przeważnie owocami, a podczas posiłku pokarm trzymają w przednich łapkach. Odgłosy wydawane przez wari przypominają ludzki śmiech. Lemury te żyją głównie na drzewach. Warto wiedzieć, że wari to jedyny naczelny (nawet naczelny Spod Kopca tego nie robi) budujący na drzewach gniazda tylko na czas porodu i pierwszych tygodni opieki nad potomstwem. Są gatunkiem umieszczonym na Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Niestety, na „Wyspie Kochających Lemurów” wari są często poławiane i wykorzystywane jako zwierzęta domowe lub… na mięso.

Toruński Ogród zachęca do podejmowania honorowej adopcji nad lemurami. Polega ona na ofiarowaniu darowizny na rzecz wybranego zwierzęcia.

Nowych mieszkańców Ogrodu Zoobotanicznego przy Bydgoskiej 7 w kwietniu oglądać można codziennie w godzinach 10-18 (od maja do sierpnia od 10 do 19). Ceny biletów to 8 zł za normalny i 5,5 zł za ulgowy (dzieci po ukończeniu 3. roku życia, uczniowie i studenci studiów dziennych za okazaniem legitymacji, emeryci i renciści).

[fot. http://www.zoo.torun.pl/pl/nowi-mieszka-cy-ogrodu]