Co to oznacza? A to, że już 22 maja rozpocznie się jeden z najważniejszych przeglądów teatralnych na scenie Międzynarodowej i odbywający się w Toruniu, czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt.

To niezwykłe wydarzenie, organizowane przez Teatr im. Wilama Horzycy od 1991 roku, na stałe zapisało się na kartach Torunia. Daje on możliwość zetknięcia się z najciekawszymi wydarzeniami teatralnymi z Europy Środkowej i Wschodniej, a także ich konfrontacji z teatrami z Europy Zachodniej. Repertuar festiwalu, odbywającego się co dwa lata, jest starannie weryfikowany i wybierany przez komisję kwalifikacyjną, dla których jest istotna wartość artystyczna wyselekcjonowanych spektakli.

Festiwal jednakże posiada w swoich ramach imprezy towarzyszące, takie jak wystawy plastyczne, projekcje filmów czy też koncerty. Istotnym elementem są spotkania z twórcami towarzyszące spektaklom. Nie można zapomnieć, że wydarzenie ma charakter konkursu, a przedstawienia są oceniane przez międzynarodowe jury, które przyznaje trzy główne nagrody festiwalowe. Istnieje również możliwość ufundowania nagród przez osoby prywatne, instytucje i firmy.

W tej edycji organizatorzy skupią uwagę na kwestię relacji i kontakcie między zespołami teatralnymi a widownią.

„Artyści budują porozumienie z odbiorcami, także ponad granicami. Teatr w tych czasach przyjmuje na siebie rolę zaangażowanego i ideowego partnera w zrozumieniu świata, ale i kreowaniu postawy krytycznej empatii wobec rzeczywistości. Prowokuje do stawiania pytań, ale jest też wzorem, jak prowadzić rozmowy o sprawach drastycznie trudnych.” – piszą organizatorzy – „W tym roku Toruń po raz dwudziesty trzeci zamieni się w międzynarodową stolicę teatralną. Gościć będą teatry z Chile, Stanów Zjednoczonych, Islandii, Słowenii, Holandii, Niemiec, Belgii i Polski. Yana Ross, Pablo Larrain, Thomas Ostermeier – to tylko niektóre z reżyserskich nazwisk, które pojawią się podczas 23. edycji Festiwalu.”

Print

[fot. materiały organizatora]

 Miłośników Historii powinien zainteresować 23 maja Olimpijczyk. Spektakl bierze pod lupę Mein kampf na podstawie Adolfa Hitlera. Badają jego teksty stara się zrozumieć oraz dać wyjaśnienie dla głęboko za­korzenionego mitu Mein Kampf (Moja walka). Od uniwersyteckich szaf z literaturą zakazaną trzy­maną pod kluczem, przez niemieckie strychy, po pchle targi za granicą, Helgard Haug i Daniel Wetzel podążają szlakiem książki, która do dziś zachowała swój wybuchowy charakter, zarówno pod względem historycznym, jak i politycznym.

Znajdzie się także gratka dla między innymi fanów Ibsena czy Czechowa. Interpretację ich dzieł będzie można ujrzeć już na początku festiwalu. 22 maja w CKK Jordanki Schaubühne am Lehniner Platz przedstawią spektakl oparty na Wrogu Ludu Ibsena. Fabuła będzie się opierać na osobie doktora Stockmanna, który odkrywa, że ​​woda pitna i lecznicza jest skażona ściekami przemysłowymi. Żąda opublikowania wyników swych badań i przebudowania sieci wodociągów miejskich.  Wpływowi obywatele i dziennikarze obiecują poparcie wniosku. Brat doktora, radny miejski, uważa, że wpłynie to negatywnie na opinię miejscowości uzdrowiskowej.  Decydenci miejscy próbują zatuszować fakt zanieczyszczenia wody. Za to 24 maja w Teatrze im. Wilama Horzycy STAN przedstawi Wiśniowy sad Czechowa i wiele więcej. Dodatkowo liczne spotkania z twórcami oraz imprezy towarzyszące. Bogaty tematycznie repertuar, sprawia tegoroczna edycja zapowiada się interesująco.

 

DATA: 22-29 maja
MIEJSCE: Teatr im. Wilama Horzycy, CKK Jordanki, Hala Olimpijczyk, Od Nowa
BILETY: link
SZCZEGÓŁY:
opis spektakli
Facebook

[fot. Materiały organizatora]