Kończy się już rok, wszyscy powoli zaczynają myśleć o postanowieniach noworocznych, a my nie zapominamy o wciąż trwającym 2017, który może jeszcze dostarczyć jeszcze wielu ciekawych doświadczeń. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy przedstawić czytelnikom w jednym miejscu wszystkie muzyczne wydarzenia grudnia, których na mapie Torunia nie brakuje. Potraktujmy to jako przedwczesny gwiazdkowy prezent lub przygotowania do przywitania nowego roku. 

Koncerty w Toruniu – grudzień 2017 w 8 klubach/salach koncertowych

Od teraz na początku każdego miesiąca będziemy przedstawiać krótki przewodnik po koncertowym, toruńskim szlaku. Dajemy wam informacyjną pigułkę, dzięki której nie ominiecie wszystkich interesujących Was występów.

Poniżej zobaczycie, co w grudniu usłyszycie w Od Nowie, CKK Jordanki, Centrum Kultury „Dwór Artusa”, NRD, Dwóch Światach, Lizard Kingu, Końcu Świata i Hard Rock Pub „Pamela”.

Od Nowa (Gagarina 37a)

 •  One Future / Half Light

Porcja rockowej muzyki prosto z Miastka – zespół One Future. Uczestnicy programu Must be The Music przyjeżdżają do Od Nowy podzielić się muzyką pełną radości i nadziei. Promują właśnie swój debiutancki longplay Możesz Wszystko. Towarzyszyć im będą gospodarze, czyli toruńska electrorockowa grupa Half Light. Z pewnością usłyszymy materiał z ich ostatniej płyty „Elektrowstrząsy” (2016).

Kiedy i za ile? 8 grudnia, godz. 19.00; przedsprzedaż 10 zł, w dniu koncertu 15 zł. (bilety dostępne w Od Nowie)

 • Jazz Club: Michał Milczarek Trio

Kolejna odsłona Jazz Clubu. Tym razem w Od Nowie wystąpi grupa grająca muzykę będącą połączeniem modern jazzu, free jazzu, elektroniki i rocka. Zespół występował na prestiżowych festiwalach w Polsce, na Ukrainie, w Wietnamie, w Niemczech i Szkocji.

Kiedy i za ile? 13 grudnia, godz. 20.00, przedsprzedaż 5 zł / w dniu koncertu 10 zł. (bilety dostępne w Od Nowie)

 • 16. Koncert Specjalny im. Grzegorza Ciechowskiego

Jedno z istotniejszych wydarzeń dla muzycznego środowiska Torunia. Szesnasty już raz muzycy z całej Polski wspominać będą lidera Republiki, człowieka, którego muzykę zna każdy z nas. Tradycyjnie podczas koncertu wręczona zostanie Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im.Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku otrzyma ją zespół Hańba.

Kiedy i za ile? 16 grudnia, godz. 20.00, 70 zł przedsprzedaż, 80 zł w dniu koncertu. (bilety dostępne w Od Nowie, w sklepie Pamiątki przy Flisaku, ul.Rynek Staromiejski 11 oraz online – rezerwacja pod adresem odnowa@umk.pl)

Aula UMK (Gagarina 11)

 • Uniwersytecki koncert charytatywny Voo Voo

Voo Voo fanom rocka przedstawiać nie trzeba. Mimo 30-lecia zespołu nikt nie zamierza spocząć na laurach. Zespół wciąż nagrywa, a na ostatniej płycie upływ czasu jest tematem wyjątkowo istotnym. Album składa się z siedmiu utworów, a każdy z nich jest przypisany kolejnym dniom tygodnia. Bez wątpienia warto przekonać się jak nowe utwory brzmią na żywo.

Kiedy i za ile? 9 grudnia, godz. 18.00, 40 zł bilet studencki (dostępne w biurze Samorządu Studenckiego), 50 zł przedsprzedaż (bilety dostępne w Od Nowie oraz w sklepie Pamiątki przy Flisaku, ul.Rynek Staromiejski 11), 60 zł w dniu koncertu.

 • X Jubileuszowy Operetkowy KONCERT SYLWESTROWY – ZŁOTE PRZEBOJE

Wydarzenie dla tych, którzy chętnie przywitaliby Nowy Rok w operowym klimacie. W cenie biletu: lampka szampana,fontanny alkoholowe,fontanny czekoladowe,palmy owocowe,słodycze i liczne niespodzianki dla publiczności. Wystąpi m.in. Alicja Węgorzewska.

Kiedy i za ile? 31 grudnia, godz. 20.00. Bilety w cenie od 130 do 150 zł, dostępne m.in. na Kup Bilecik.

Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

 • Halina Kunicka śpiewa piosenki Wojciecha Młynarskiego

W ramach cyklu Forte Artus Festival w Dworze Artusa wydarzenie dla wszystkich miłośników klasycznej polskiej piosenki, czyli koncert Haliny Kunickiej, która zaśpiewa piosenki Wojciecha Młynarskiego. Artystka odda tym samym hołd wielkiemu mistrzowi polskiej piosenki, autorowi, który z pisania tekstów uczynił prawdziwą sztukę.

Kiedy i za ile? 4 grudnia, godz. 19:00; bilet normalny 45 zł, ulgowy 40 zł. Bilety dostępne, m.in. na Kup Bilecik.

 • Gala Operowo-Operetkowa

Znana i lubiana Międzynarodowa Grupa Operowa Sonori Ensemble zaprowadzi nas w wyjątkową podróż muzyczną pełną emocji i wzruszeń. Wszystko dzięki czardaszom, walcom, toastom, miłosnym ariom, duetom, scenom operowym i operetkowym, a także popularnym piosenkom oprawionym barwnym komentarzem. Będzie to z pewnością wyjątkowa gala operowo-operetkowa w wykonaniu znakomitych głosów.

Kiedy i za ile? 7 grudnia, godz. 18:00; bilet normalny 60 zł, ulgowy 50 zł. Bilety dostępne, m.in. na Kup Bilecik.

 • Wiersze K.K. Baczyńskiego na zakończenie Konkursu Poetyckiego

Artusowy Konkurs Poetycki co roku kończy koncert pisany poezją. Tym razem interpretacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przedstawi muzyk i dziennikarz – Sławomir Zygmunt, którego płyta „Z wiatrem. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” wydana została przez Polskie Radio.

Kiedy i za ile? 8 grudnia, godz. 18:30; wstęp wolny.

 • Koncert Wiedeński

Koncert Wiedeński w Dworze Artusa to niezwykłe, muzyczne wydarzenie. Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady. Usłyszymy, m.in. Walc Nad Pięknym Modrym Dunajem i Arię Barinkaya Wielka sława to żart. Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów odbywających się w Wiedniu.

Kiedy i za ile? 10 grudnia, godz. 17:00; bilet normalny 80 zł. Bilety dostępne na artus.torun.pl, a także na ebilet.pl oraz w sieciach: Empik, Saturn, Księgarniach PWN, Sklepach Muzycznych Riff.

 • W Kołysce Ziemi Obiecanej – Kolędy Jacka Kaczmarskiego

W Sali Wielkiej Dworu Artusa usłyszymy koncert prezentujący kolędy i pastorałki oraz inne pieśni Jacka Kaczmarskiego. W koncercie tym wystąpią artyści rozpoznawalni w Polsce, a związani z naszym regionem – piosenkarz, Mariusz Lubomski, sopranistka Agnieszka Olszewska oraz tenor Mateusz Burdach. Do koncertu zostaną zaproszeni również muzycy z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz chór Semper Iuvenes z Zespołu Szkół Muzycznych. Nad całością czuwa Magdalena Cynk.

Kiedy i za ile? 13 grudnia, godz. 19:00; bilet normalny 30 zł, ulgowy 20 zł. Bilety dostępne, m.in. na Kup Bilecik.

 • Raz na milion lat – w hołdzie Ciechowskiemu – Krzemiński/Ludew/Stawiecki

Z okazji Dni Ciechowskiego wydarzenie w sam raz dla fanów Republiki. Gwiżdżący kontrabasista Tomasz Krzemiński, przy współudziale świetnych muzyków: Karola Ludewa (perkusja) i Tomasza Stawickiego (klarnet) zaprezentuje pełne oryginalności, jazzowe aranżacje piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Raz na milion lat – w hołdzie Ciechowskiemu to projekt unikatowy, który ma po raz kolejny wydobyć z muzyki Republiki poezję.

Kiedy i za ile? 15 grudnia, godz. 20:00; wstęp wolny.

Centrum Kulturalno – Kongresowe Jordanki (Al. Solidarności 3)

 • Queen Symfonicznie

Queen Symfonicznie to dwugodzinny spektakl muzyczny, podczas którego zabrzmią legendarne utwory zespołu w nietypowych aranżacjach. Zeszłoroczny program został wzbogacony o nowe utwory m.in. „Bicycle Race” oraz “Under Pressure”. Ponadczasowe brzmienie grupy Queen połączone z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu orkiestry Alla Vienna oraz chóru Vivid Singers na pewno zapewni widzom ogrom wrażeń.

Kiedy i za ile? 3 grudnia, godz. 19:30. Bilety w cenach: 129zł, 119zł, 109zł, 99zł dostępne w serwisach Ticketpro i Eventim oraz w sieciach Empik, Media Markt, Saturn, a także w kasie CKK Jordanki.

 • Grzegorz Turnau „L”

Live Koncert urodzinowy to jubileuszowy spektakl muzyczny, podczas którego widzowie usłyszą zupełnie nowe utwory znanego polskiego kompozytora i wokalisty. Grzegorz Turnau to postać, która na stałe wpisała się w kanon polskiej muzyki. Koncert urodzinowy to okazja do świętowania 50. urodzin artysty oraz wysłuchania kompozycji, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.

Kiedy i za ile? 6 grudnia 2017, godz. 19:00. Bilety: 125 zł, 105 zł, 85 zł, dostępne m. in. na kupbilecik.pl, w Biurze Turystycznym Copernicana przy ul. Żeglarskiej 31, w Ośrodku Informacji Turystycznej (Rynek Staromiejski 25) i w Księgarni PWN (Mikołaja Reja 25).

 • Maksymiuk. Kilar

To niezwykły koncert fortepianowy z kompozycjami znakomitego muzyka, Wojciecha Kilara. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać ścieżek dźwiękowych z takich filmów jak „Pan Tadeusz czy „Ziemia obiecana”. Przy fortepianie zobaczymy Marka Bracha, pianistę młodego pokolenia, natomiast orkiestrę poprowadzi światowej sławy dyrygent Jerzy Maksymiuk.

Kiedy i za ile? 8 grudnia 2017. Bilety w cenach 70 zł normalny/60 zł ulgowy. Bilety do nabycia na stronie internetowej jordanki.torun.pl oraz w CKK Jordanki.

 • Małgorzata Walewska & Gary Guthman Jazz Quartet „Christmas Songs”

Propozycja dla wszystkich miłośników świąt oraz tych, którzy nie wyobrażają sobie grudnia bez świątecznych melodii. Podczas koncertu śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska oraz amerykański trębacz jazzowy Gary Guthman zaprezentują zarówno polskie kolędy, jak i obcojęzyczne utwory bożonarodzeniowe. Małgorzata Walewska występowała na deskach najsłynniejszych oper, jednak dała się poznać również nieco innej publiczności, będąc jurorką w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. Gary Guthman występował u boku takich jak gwiazd jak Bee Gees, Aretha Franklin czy Tom Jones.

Kiedy i za ile? 11 grudnia 2017, godz. 20:00. Bilety w cenach od 69 zł do 129 zł do nabycia m.in. na kupbilecik.pl.

 • Grzegorz Ciechowski Symfonicznie

Hołd złożony przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną oraz gwiazdy polskiej sceny muzycznej przedwcześnie zmarłej legendzie – Grzegorzowi Ciechowskiemu. Podczas koncertu zabrzmią niezwykłe aranżacje utworów toruńskiego zespołu Republika. Na scenie wystąpią Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, a na stanowisku dyrygenta pojawi się – Marek Czekała.

Kiedy i za ile? 14 grudnia 2017, godz. 20:00. Bilety dostępne Bilety do kupienia w kasie CKK Jordanki oraz na stronie tos.bilety24.pl.

 • Natalia Nykiel

Energetyczna, nieco zadziorna wokalistka ruszyła w kolejną trasę koncertową. „Total Tour to pięć koncertów, podczas których będzie można usłyszeć piosenki z najnowszej płyty artystki „Discordia”. Na wszystkich fanów piosenkarki czeka niezwykłe widowisko.

Kiedy i za ile? 15 grudnia 2017, godz. 20:00. Bilety w cenach 65zł i 99zł dostępne w sieci Empik, Media Markt, Media Expert, Saturn, Księgarniach PWN oraz na stronie eventim.pl.

 • LemON

Zespół charyzmatycznego Igora Herbuta rusza w, jak ją sami określają, najbardziej intymną i emocjonalną. Najbardziej znani przedstawiciele kultury łemkowskiej zagrają utwory z płyty nagranej na setkę „TU” oraz po raz pierwszy piosenki z „Etiudy zimowej”.

Kiedy i za ile? 16 grudnia 2017, godz. 19:00. Bilety w cenach od 89 zł do 109 zł dostępne na eventim.pl oraz w salonach Empik i Saturn.

 • Toruńska Orkiestra Symfoniczna – Wielka Gala Sylwestrowa

Soliści Teatru Muzycznego z Łodzi wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zagrają operetkę Johanna Straussa „Zemsta Nietoperza”. O wartości artystycznej koncertu dobrze poświadczy fakt, że reżyserem jest jedyny polski tenor, który współpracował z samym Luciano Pavarottim – Dariusz Stachura.

Kiedy i za ile? 31 grudnia 2017, godz. 17:00 i 20:30. Bilety w cenach 110 zł i 135 zł dostępne na stronie tos.art.pl i w kasie CKK Jordanki.

Dwa Światy (Ducha św. 10/12)

 •  Hypodermic (Edycja Mikołajkowa)

To już kolejne wydarzenie tego rozsadzającej budynek i serce imprezy. Zawsze jest czas na dobry rave, niezależnie czy zbierasz muszelki nad morzem czy czekasz na św. Mikołaja. Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na schronisko dla zwierząt.

Kiedy i za ile? 8 grudnia 2017 roku. Bilety dostępne w barze klubu.

 • CELA NR 3

Zespół punkrockowy na pewno rozgrzeje publikę w ten zimny miesiąc! Zespół pochodzi z Grudziądza i koncertuje od 1985 roku. Jeżeli jesteś fanem brzmień Ramones czy Sham 69 nie może cię tam zabraknąć.

Kiedy i za ile? 9 grudnia 2017, godz. 20:00, wstęp – 20 złotych. Bilety dostępne w barze klubu.

 • Winter Sonata – K – pop Party in Toruń

Parkiet rozgrzeje się od brzmień koreańskiego popu. Nie zabraknie też innych atrakcji! Ta impreza jest dowodem, że św. Mikołaj może przyjść o każdej porze w grudniu.

Kiedy i za ile? 15 grudnia, godz. 20:00. Bilet w cenie 10 złotych, osoby poniżej 16 roku życia muszą przynieść pisemną zgodę opiekuna prawnego.

 • EDO G  Toruniu

Ikona hip-hopu w Ameryce a także twarz bostońskiego podziemia rapowego zagra w Toruniu. Przed koncertem będzie można zobaczyć z wokalistą film dokumentalny o jego osobie.

Kiedy i za ile?  16 grudnia, godz. 20:00, bilety; pula: 35 zł – tylko online | II pula: 40 zł | 50 zł w dniu koncertu lub tutaj.

NRD (Browarna 6)

 • Materia + Mentally Blind,Maigra – Toruń/NRD

Materia to kapela, którą znać można z programu „Must Be The Music”. Chłopaki grają nie tylko w Polsce, ale i na europejskiej scenie muzycznej, wliczając w to liczne festiwale. Metal i groove to jest to, w czym lubiana przez Toruń Materia czuje się najlepiej. Oprócz nich zagrają również MENTALLY BLIND oraz MAIGRA.

Metalcore’owa i progresywna grupa oraz ta alternative post metalowa. To okazja do posłuchania kawałków starszych i tych nowszych, ale przede wszystkim muzyki z dobrym brzmieniem, wokalem i interesującymi zabiegami muzycznymi. Mocne riffy, melancholia. To właśnie rzeczy, które MAIGRA połączy przed nami ponownie, jako że grupa powróciła ostatnio z nowym albumem „Encrypted”.

Kiedy i za ile?  3 grudnia 2017, godz. 19:30. Bilety w cenie 25 zł w przedsprzedaży, a 35 zł w dniu koncertu

Lizard King (Kopernika 3)

 •  Sarsa

Popularna artystka promować będzie swój drugi album „Pióropusze” z przebojami, takimi jak „Bronię się” czy „Motyle i ćmy”. W klubowym wnętrzu zabrzmią one intymnie i energetycznie. Piosenkarka zapowiada bowiem nowe aranżacje dla swoich wykonań.

Kiedy i za ile? 7 grudnia, godz. 20:00. Bilety w cenie 35 zł (w dniu koncertu 45 zł) w barze klubu od wtorku do soboty od godz. 18:00, w salonach Empik i Media Markt, recepcji Copernicus Toruń Hotel, Biurze Copernicana. Dostępne też na biletyna.pl i ticketpro.pl.

 • Acid Drinkers + TRT

„Kwasożłopi” w Toruniu zagrają tym razem jedyny w swoim rodzaju sposób w ramach trasy „In Trash We Trust”. Na pewno będzie hałaśliwie i energetycznie. Weteranom grającym od ponad 28 lat towarzyszyć będzie grający metal alternatywny TRT, składający się z muzyków zespołów The Bill, Farben Lehre „Projekt Punk”, Hazael oraz Alegorya.

Kiedy i za ile? 14 grudnia, godz. 19:00. Bilety w cenach 40 zł (przedsprzedaż) i 50 zł w dniu koncertu dostępne są na stronie lizardking-torun.pl

Koniec Świata (Podmurna 4-6)

 • Sorja Morja + Wczasy

Sorja Morja – od 2013 roku, zespół tworzą Ewa Sadowska i Szymon Lechowicz. Na obecnym etapie duet inspiruje się popem, post-punkiem oraz konceptualizmem. Sorja Morja swoją muzykę, teksty piosenek i teledyski traktuje równie poważnie jak własne życie.

Wczasy – to dwóch chłopaków wychowanych, mniej lub bardziej, w latach 90. Ich muzyka jest jak niskobudżetowe wakacje – nieprzewidywalna. Raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90. Nie stronią też od shoegazowych faktur tworzonych za pomocą analogowych syntezatorów i gitary.

Kiedy i za ile? 1 grudnia 2017, godz. 21:00. Bilety w cenach 20 zł i 15 zł dla osób z listy fejsbukowej dostępne w klubie.

 • Eric Shoves Them In His Pockets

Nikt tak naprawdę nie wie, czy ich muzyka jest wesoła czy smutna, ale podobno przywołuje dobre wspomnienia z życia, którego nikt nigdy nie miał. Jeśli piosenki z pogranicza najntisowego indie, slacker rocka i hip-hopu brzmią dla Was zachęcająco, to chodźcie do Końca Świata na koncert w ramach trasy „Daydreamer”.

Kiedy i za ile? 3 grudnia 2017, godz. 20:00. Bilety w cenie 10 zł dostępne w klubie.

 • ba:el

ba:el jest elektroakustycznym, czeskim duetem z grą „na żywo” na pianinie, flecie, gitarze basowej oraz na syntezatorach. Powstał on  w 2014 roku w Pradze. Członkami zespołu są Ewelina Chiu (wokal, pianino, syntezator, flet) i Daniel Vlček (perkusja, syntezatory, gitara basowa / śpiew). Ewelina jest artystką z polsko-chińskimi korzeniami urodzoną w Łodzi, ale dorastającą w Ameryce Północnej. Daniel jest czeskim artystą, znanym jako malarz abstrakcji geometrycznych. Podczas koncertów wykorzystują swoje własne projekcje wizualne.

 Kiedy i za ile? 7 grudnia 2017, godz. 20:00. Bilety w cenie 10 zł dostępne w klubie.

 • Spirits Of The Air

Creme de la creme warszawskich kapel – indie/emo w 90’s stylu. Jak sami o sobie mówią: ,,Jesteśmy stąd. Gramy punk rocka z elementami dobrego midwest emo, na dużej wyjebce. Powracamy w zmienionym składzie i po nagrywkach nowych numerów. Śpiewamy o ośmiornicach, chujowej policji, smutku i wódzie. Gra chłopak ze Spustów, chłopak z Karateków i Szczepan’’.

Kiedy i za ile? 9 grudnia 2017, godz. 21:00. Bilety w cenie 15 zł dostępne w klubie.

Hard Rock Pamela Pub (Legionów 36)

 • LEV AARONOV

LEV AARONOV – to nowy polski zespół rockowy założony we wrześniu 2017 w Toruniu przez Michała Maliszewskiego, twórcę piosenek, gitarzystę i wokalistę (znanego m.in. z takich formacji jak Kajoa, Vitamina oraz Sam Luxton). Oprócz lidera zespół tworzą perkusista Michał Szubert oraz basista Mateusz Kardas. Muzyka Lva Aaronova to bezkompromisowy, energetyczny rock, w swojej strukturze niekiedy zwarty i chropowaty, niekiedy zaś przestrzenny i melancholijny. Kluczową rolę odgrywa tu przekaz słowny, który jest metaforyczną opowieścią o społecznym i duchowym upadku świata.

Kiedy i za ile? 3 grudnia 2017, godz. 19:00. Bilety – wstęp wolny.

 • Snowman

Zespół pochodzący z Poznania, którego wokalistą jest Michał Kowalonek. Chłopaki obracają się w klimatach Alternative/Pop/Rock. Na polskim rynku muzycznym zadebiutowali w 2008 roku albumem ,,Lazy”. W HRPP będą grać tylko własne kawałki.

Kiedy i za ile? 4 grudnia 2017, godz. 19:00. Bilety w cenie 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu do nabycia w HRPP. Istnieje również możliwość rezerwacji biletów pod adresem: hrppamela@gmail.com

 • Manchester

Twórcy takich przebojów, jak „Lubię Twoje włosy”, „Lawendowy”, „Za mało” czy „Dziewczyna gangstera” po raz kolejny zagrają „u siebie”.

Kiedy i za ile? 11 grudnia 2017, godz. 19:00. Bilety – wstęp wolny.

Opracowali: Anna Bytner, Sara Karaszewska, Grzegorz Kwiatkowski, Daria Łojek, Michał Machel, Adam Mroczek, Sara Watrak.

[Fot. Paula Gałązka]