„I wtedy przyszedł maj”… A wraz z jego nadejściem mamy dla Was kolejny tekst koncertowy, w którym informujemy co muzycznego wydarzy się w danym miesiącu w Toruniu. Zobaczcie więc co ciekawego usłyszycie w maju w Od Nowie, Dworze Artusa, Jordankach, NRD, Hard Rock Pamela Pubie, Dwóch Światach, Lizard Kingu, Końcu Świata, a także podczas studenckiego święta!

Od Nowa (Gagarina 37a)

 • PlanBe / Kartky

Juwenalia zaczynamy w tym roku w Od Nowie. Before party upłynie pod znakiem polskiego rapu. PlanBe czyli uczestnik zeszłorocznej edycji Popkillerowych Młodych Wilków oraz Kartky, reprezentant QueQuality. Całkiem mocne uderzenie na początek. Juwenaliowy czwartek zawsze odbywał się pod znakiem plenerowego koncertu. Tym razem jednak samorząd stawia na imprezę klubową. Nie oceniamy, ale czekamy na rezultaty.

Kiedy i za ile? 17 maja, godz. 20.00; brak informacji o biletach

 •  Willie And The Bandits

Eklektyczny blues to hasło idealnie odzwierciedlające muzykę, którą grają brytyjczycy. Mimo swojego niszowego charakteru zdobyli już całkiem pokaźne grono fanów. Nietypowe instrumentarium w połączeniu z wyjatkowo sporą dawką improwizacji prowadzi do zaciekawienia nawet największych muzycznych tradycjonalistów. Nagrany już album Willie And The Bandits cieszy się sporym uznaniem wśród krytyków dzięki swej dynamice, wielowymiarowości i prawdziwej pasji. Wstyd tych krytyków nie posłuchać.

Kiedy i za ile? 9 maja, godz. 20.00, bilety dostępne w dniu koncertu w kasie Od Nowy; 20 zł

 • Dylan.pl

Polskie spojrzenie na niewątpliwy geniusz Boba Dylana. Literacki Nobel przełożony na język polski. Muzyczny geniusz przeniesiony na polskie realia. Realia, które nie są przecież tragiczne. . Muzycy takich ekip jak Elektryczne Gitary czy Zespołu Reprezenctacyjnego gościli w tym projekcie m. in. Muńka czy Martynę Jakubowicz. Prawdziwy polski rock and roll zabrał się za prawdziwy rock and roll.

Kiedy i za ile? 15 maja, godz. 21.15; bilety dostępne w kasie Od Nowy; 10 zł

Centrum Kultury Dwór Artusa (Rynek Staromiejski 6)

 •  Lubię gadać z Leonardem – Marcin Styczeń – koncert

20 maja usłyszymy w Dworze Artusa piosenki kultowego artysty – Leonarda Cohena, który jest autorem takich przebojów jak: Hallelujah oraz Dance Me to the End of Love. Utwory Cohena wykona dla nas Marcin Styczeń w koncercie Lubię gadać z Leonardem. Zaśpiewa on dla nas jedenaście piosenek Leonarda Cohena z jego trzech ostatnich albumów. Do tej pory nikt w Polsce nie wykonywał tych utworów. Nie było także tłumaczeń, ponieważ największy popularyzator twórczości kanadyjskiego barda Maciej Zembaty zmarł w 2011 r. Jest to zatem dzieło pionierskie. Wszystkie tłumaczenia zostały zaakceptowane przez spadkobierców Leonarda Cohena. Koncert promuje album, który ukazał się w pierwszą rocznicę śmierci Leonarda Cohena – 7 listopada 2017 roku.

Kiedy i za ile? 20 maja, godz. 18.00. Bilet normalny 35 zł, ulgowy 30 zł do nabycia na KupBilecik.

 • Dzień Matki – Chłopcy kontra Basia – koncert

Z okazji Dnia Matki Dwór Artusa zaprasza na koncert, w trakcie którego zagra zespół Chłopcy Kontra Basia, który dokonuje niezwykłych muzycznych fuzji z pogranicza jazzu i folku. Grupa bawi się muzyczną stylistyką, wykorzystując motywy ludowe i ubierając je we współczesne brzmienia. Wykonują autorską muzykę powstałą z inspiracji dawnymi tekstami, pieśniami, muzyką świata. Teksty piosenek nawiązują do dawnych baśni, legend czy apokryfów, muzyka zaś do oberkowego frazowania czy melodyjności dawnych pieśni tradycyjnych.

Kiedy i za ile? 24 maja, godz. 19.00. Bilet normalny 30 zł, ulgowy 25 zł do nabycia na KupBilecik.

 • Festiwal MUZYKOFILIA. Edycja II: natura dźwięku

W ramach Festiwalu MUZYKOFILIA, wydarzenia obowiązkowego dla pasjonatów muzyki eksperymentalnej i improwizowanej, 25 maja odbędzie się w Dworze Artusa wyjątkowy koncert, podczas którego wystąpią: Zdzisław Piernik i Hati; Sławek Janicki; Zdzisław Piernik i Sławek Janicki; Jachna/Buhl. Całość zakończy wspólna improwizacja wszystkich uczestników koncertu. Festiwal skupia się wobec osoby Zdzisława Piernika – wybitnego tubisty, mistrza muzyki współczesnej, związanego w przeszłości z Toruniem, którego zasługi dla promocji polskiej muzyki na świecie są niebagatelne. 26 maja w ramach MUZYKOFILII odbędzie się wykład mistrzowski ze wspomnianym artystą.

Kiedy i za ile? 25 maja, godz. 19.00. Bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, do nabycia na KupBilecik.

Centrum Kulturalno – Kongresowe Jordanki (Al. Solidarności 3)

 • Z Wiednia do Rosji | Mozart, Prokofiew, Borodin

W maju w CKK Jordanki znajdzie się coś idealnego dla wielbicieli muzyki klasycznej oraz… podróży. W ramach Festiwalu Probaltica pianistka Svetlana Andreeva oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Olivera Wedera zaprezentują trzy słynne dzieła: II Koncert fortepianowy g-moll op. 16- Uwertura do opery „Kniaź Igor” oraz XL Symfonia g-moll KV 550. Jeśli więc macie ochotę spędzić wieczór zasłuchani w muzykę mistrzów, koncert „Z Wiednia do Rosji” to coś dla Was.

Kiedy i za ile? 11 maja (piątek), godz. 19:00, wstęp wolny w ramach Festiwalu Probaltica

 • W 80 min dookoła świata – Koncert specjalny z okazji Dnia Matki

Zawsze marzyliście o podróży dookoła świata? A może to marzenie Waszych mam? Zabierzcie je na koncert specjalny z okazji Dnia Matki. Na scenie pojawią się Olga Bończyk oraz Jacek Wójcicki, a towarzyszyć im będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Zbigniewa Górnego. W programie pojawią się utwory z całego świata – począwszy od włoskich arii takich jak „O sole Mio” poprzez Walc z filmu „Noce i dnie”; skończywszy na słynnym „New York, New York”. Dajcie się zabrać w muzyczną, osiemdziesięciominutową podróż!

Kiedy i za ile? 27 maja (niedziela), godz. 17:00. Bilety w cenach 50 zł normalny, 40 zł ulgowy do nabycia na stronie internetowej TOS oraz w CKK Jordanki.

 

Dwa Światy (Ducha św. 10/12)

 •    Tekno Party: Tk meets Mtk Crew

Prosto z Dolnego Śląska przyjedzie do nas RAF i ERYK z MTK crew, ekipy która już od paru dobrych lat szerzy idee free tekno w swojej okolicy i nie tylko, w klubach i w plenerze. Styl grania tych Panów oscyluje głównie wokół klasycznych tekowych dźwięków z początku wieku, o silnych czeskich naleciałościach, ale ich drugą miłością (a może nawet pierwszą) jest także drum and bass. Czy pocisną galopujące 4/4, a może złamane dźwięki prosto z industrialnej kuźni basu dowiemy się już 12 maja. Dodatkowo za deckami pojawi się CORENAK, członek dynamicznie rozwijającego się kolektywu KONTRqltura, który zapoda rześkie i pompujące hardteki. Całości dopełnią KOLEKTYWNI.

Kiedy i za ile? 12 maja, godz. 21:00. Bilety w cenie 10 zł (do godz. 23), po godz 23 – 15 zł.

NRD (Browarna 6)

 •  Post Mortem #7; Hegemone, LOVTE, Also with razors, and more

Post Mortem Fest zapraszają na siódmą już edycję festiwalu, który ma charakter cyklicznej, toruńskiej imprezy w klimatach post/ sludge/ black/ doom. Zagra zespół Hegemone z Poznania, który powstał w 2010 roku. Cztery lata później wydali swój debiutancki album „Luminosity”. Najnowszy album, który premierę będzie miał 11 maja, powstał pod okiem Haldora Grunberga we francuskiej wytwórni Debemur Morti Productions.

LOVTE jako poznańscy koledzy Hegemone, wydali w 2017 swój debiutancki album. Pierwsze koncerty na scenie polskiej i zagranicznej mają już za sobą. Specjalizują się w dark hardocorze, metalu i elektronice. Znana z projektu Vittuma Magda komponuje swój głos z brzmieniem zespołu. Efektów posłuchać będzie można właśnie w NRD.

Na scenie usłyszeć będzie można jeszcze takie zespoły jak: Death Has Spoken, Angrrsth oraz ALSO WITH RAZORS.

Kiedy i za ile? 11 maja (piątek), godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł.

 •  Absorbed Mindz pres. Drum’n’Bass Night vol.1

Impreza skierowana jest do amatorów undergroundowego brzmienia. Absorbed Mindz to najnowszy projekt stworzony przez DJ Tomfire Tomasza Kunę oj DJ Lunatic Schmeichel Przemysława, który jest założycielem Hypodermic Crew. W planie organizowanie jest tej imprezy cyklicznie bądź co kilka miesięcy. Wszystko zależy od Was! Do współpracy zapraszać będą ekipy z całej Polski. W najbliższej imprezie udział wezmą Sinusoyda, EXWOOKIE, Lunatic, Tomfire, Hypermotion oraz McQbape.

Kiedy i za ile? 12 maja (sobota) godz. 21:00. Wstęp 10 złotych.

 •   Angelus Apatrida [ES], Skeletal Remains [US] – Toruń

Piranha Tourbooking zaprasza na występ jednej z czołowych kapel trash metalowych. Mowa tu o Angelus Apatrida. Wyruszyli z promocją swojego najnowszego krążka „Cabaret De La Guillotine”. Na jednej scenie spotkamy również Kalifornijscy metalowcy Skeletal Remains ze swoim najnowszym albumem oraz Trallery. Cały wieczór osadzony będzie w rytmach trash metalu czy oldschoolowego death metalu.

Kiedy i za ile? 15 maja (wtorek), godz. 19:30. Bilety w przedsprzedaży za 30 złotych. W dniu koncertu 35 złotych.

 •   LXMP w NRD!

Macias i Piotras tworzą słynne LXMP. Nazywa się ich wirtuozami, a czego nie dotkną, zamieniają w arcydzieło. Tak samo jest z muzyką i brzmieniem każdego instrumentu. Jeden z nich ma 6 klawiszy, a drugi bębny i klawisze naraz. To co wspólnie tworzą określa się muzycznym szokiem. Wystąpią z najnowszym krążkiem „Żony w Pracy”. Tego jeszcze nie było w NRD!

Kiedy i za ile? 22 maja (wtorek), godz: 20:00. Informacje na temat biletów wkrótce.

 •   Dick4Dick w NRD!

To Gdańska formacja, którą tworzy Krystian Wołowski, Michał Bunio SKrok oraz Tomasz Ziętek. Wydali oni już swój siódmy album, który nosi nazwę „Dick4dick is a Woo!Man”. Na płycie pojawią się pierwszy raz żeńskie głosy. Gościnnie będzie można usłyszeć Natalię Nykiel, Joannę Chowaniak, Julitę Zielińską czy Joannę Halszkę Sokołowską. D4D powstał w 2004 roku. Miało być happeningowo, ale stał się rasowym zespołem. Nieustannie zahaczają o różne brzmienia, łącząc ze sobą style. Na ostatnich krążkach można było usłyszeć electro, noise rock, techno czy pop. Ich występy nie mają tylko celu muzycznego, ale i wizualny. Zwiedzili sceny wielu krajowych festiwali i dali ponad 300 wystąpień w związku z wydawaniem płyt. Nie może Was zabraknąć i tym razem.

Kiedy i za ile? 27 maja (niedziela), godz. 20:00. Bilety w cenie 20/25 złotych.

Lizard King (Kopernika 3)

 • Ciężkie brzmienia Torunia vol. 1

Weteranom toruńskiej sceny metalowej TAZ, założeni w 2004 r.,  bliższe są obecnie przebieranie pieluch ich pociech, jednak nie zapomnieli, jak się gra ciężkie brzmienia. Towarzyszyć im będzie niewiele młodszy rockowy zespół CT (rok założenia – 2006) ora rockandrollowy Mr. Filak, którego twórcą jest wokalista i gitarzysta Pled Zepchlim.

Kiedy i za ile? 9 maja, godz. 19:00. Bilety dostępne w barze (10 zł) i w dniu koncertu (15 zł).

 • Ed Sheeran Night

Hmm, czyje piosenki mogą być tutaj grane? Wieczór, podczas którego zostaną puszczone wszystkie największe hity rudowłosego Anglika, poprowadzi uzdolniony gitarzysta Wojtek Kiełbasa. Spokojnie można spodziewać się nastrojowej atmosfery, do której będą się przedostawać pioruny energii niczym z największych koncertów Eda, jak choćby z tego z Glastonbury.

Kiedy i za ile? 10 maja, godz. 20:00. Bilety w cenie 25 zł dostępne na powsinoga.com oraz w dniu koncertu za 30 zł.

 • Swoje!Gra!My! #03 Storytellers + Zuza Wiśniewska

Eksperymenty gitarowe i beatbox – takich brzmień mogą spodziewać się osoby, które wybiorą się na koncert opowiadaczy historii oplecionych w liryczne melodie. Historii nietypowych, bo pozbawionych słów. Zuza Wiśniewska doda temu wieczorowi nieco słów. Młoda artystka sama pisze, a czy jej muzyka obroni się sama, należy sprawdzić osobiście.

Kiedy i za ile? 17 maja, godz. 19:00. Bilety dostępne w cenie 20 zł na powsinoga.com i 25 zł w dniu koncertu.

 

Hard Rock Pamela Pub (Legionów 36)

 • Czarny Pies

Czarny Pies to nowy projekt muzyczny Leszka Windera. Każdy koncert to jednorazowy skład muzyków i indywidualny program. Koncerty utrzymane są głównie klimacie jazzu, bluesa i rocka.

Kiedy i za ile? 14 maja, godz. 19:00. Bilety w cenie 25 zł (przedsprzedaż) i 35 zł (w dniu koncertu).

 •  Total Chaos (support Human Rights)

To pochodzący ze Stanów Zjednoczonych zespół grający hardcore punk, street punk oraz punk rock. Liderem i założycielem formacji jest Rob Chaos. W skład zespołu wchodzą jeszcze Shawn Smash, Miguel Conflict i Chema Zurita.

Ten wieczór otworzy jednak zespół Human Rights. Formacja pochodzi z warszawskiej Pragi. Charakteryzują się dziką, energetyczną muzyką oraz prostotą tekstów. W skład zespołu wchodzą Maciek, Czarek, Marek, Robert i Petr.

Kiedy i za ile? 21 maja, godz. 19:00. Bilety w cenie 35 zł (w dniu koncertu). Ilość ściśle limitowana.

Koniec Świata (Podmurna 4-6)

 • Dichoteq by the Gut Girl 4ever

Pierwszy majowy koncert odbędzie się w rytmie disco. Impreza organizowana pod hasłem STOP PRZEMOCY.

Kiedy i za ile? 2 maja, godz. 21

 •  The Dahmers [SWE], Poison Heart, Shitstorms

Piranha Tourbooking zaprasza na koncert jednej z ciekawszych, młodych kapel na szwedzkiej scenie – The Dahmers! Nieślubne dziecko The Hives i Misfits wystąpi 5 maja w toruńskim klubie Koniec Świata, a towarzyszyć im będzie warszawskie Poison Heart, które przyjedzie do Torunia z zapowiedzią nowego albumu.

Kiedy i za ile? 5 maja, godz.20:00. Bilety w cenie 20 zł.

 •  MaidaVale [SWE], The Black Wizards [PT]

Jeszcze przed premierą pierwszego albumu MaidaVale zagrały na takich festiwalach jak Sweden Rock Fest czy Muskelrock, budując swoją reputację jako charyzmatyczny live band. Ich debiutancki album „Tales Of The Wicked West” ukazał się w sierpniu 2016 nakładem The Sign Records i zebrał pozytywne recenzje, co zaowocowało koncertami w 12 krajach w ciągu roku 2017, wliczając w to polski Red Smoke Festival. Czteroosobowa żeńska formacja wypracowała sobie brzmienie bazujące na klimacie i muzyce późnych lat 60′ i wczesnych 70′, umiejętnie czerpiąc z takich gatunków jak psychodela, blues rock czy stoner.

Kiedy i za ile? 8 maja, godz. 19:30. Bilety w cenie 20 zł.

 • ·JAD // False Act // Raindance Kid 

Kiedy i za ile? 15 maja, godz. 21:00. Bilety w cenie 15 zł.

 • Techno+Patio4 // soundC L A S H

Kiedy i za ile? 12 maja, godz. 17:00. Bilety w cenie 5 zł.

Juwenalia UMK ( Gagarina 11 )

 • Bob One

Raper, wokalista, producent. Jego muzyka to połączenie reggea, ragga i hip-hopu. Ma na koncie współpracę z Hemp Gru czy Paluchem, co stanowi dowód na dość spory szacunek w hip-hopowym środowisku. Jednak mocno nam się wydaje, że już kiedyś gościł na toruńskich juwenaliach. I to nie tak dawno… Nie lepiej dać szansę komu innemu?

Kiedy i za ile? 18 maja; wstęp wolny

 • Hurt

To pewne, że większość z Was zna Załogę G. Swego czasu był to bardzo znany utwór. Ale bardziej zasadne wydaje się pytanie, czy ktokolwiek z Was zna inne dokonania zespołu z Wrocławia? Być może niewielu, jednak trzeba przyznać, że Hurt trochę tych płyt nagrał. Może to być okazja do zapoznania się z dokonaniami zespołu.

Kiedy i za ile? 18 maja; wstęp wolny

 • Zakopower

Cóż, każdy z nas zna jakąś piosenkę tego zespołu, a z pewnością słyszał, chcąc nie chcąc, w radiu. Muzyka dość skoczna, taka swojska, bo góralska. Ale czy to na pewno zespół, którego chcieliby słuchać studenci podczas swojego święta? To już zostawiamy do oceny czytelnikom.

Kiedy i za ile? 19 maja; wstęp wolny

 • Bisz/Radex

W naszym odczuciu jest to jedyna słuszna pozycja w całym juwenaliowym rozkładzie. Bardzo szanowany raper w kooperacji z bardzo szanowanym przedstawicielem alternatywy.  Opcja zdecydowanie pasująca do studenckiej imprezy. Czego by nie mówić o tegorocznych koncertowych wyborach Samorządu to jednak hip-hopowa część jest dość silna.

Kiedy i za ile? 19 maja; wstęp wolny

Opracowali: Anna Bytner, Sara Karaszewska, Grzegorz Kwiatkowski, Michał Machel, Adam Mroczek, Sara Watrak, Weronika Wyrębska.