Grudzień to chyba dla wielu osób jeden z ulubionych miesięcy w roku, dzięki świętom, na które zawsze niecierpliwie czekamy! Warto jednak wspomnieć, że sylwester czy Boże Narodzenie to wydarzenia, które są doskonałą okazją także do muzycznego świętowania. W związku z tym w Dworze Artusa odbędą się w grudniu koncerty, dzięki którym będziemy mogli w szczególny sposób celebrować wspomniane uroczystości. Nie zabraknie jednak też chociażby obchodów Dni Ciechowskiego!

Koncert Wiedeński

W grudniu odbędzie się w Dworze Artusa ciekawe wydarzenie, które swoim charakterem i programem nawiązywało będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów, odbywających się w Wiedniu. Podczas koncertu w Toruniu usłyszymy wybitnych solistów w towarzystwie kameralistów, którzy na co dzień grają z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie. To z pewnością gratka dla fanów muzyki operowej, którzy będą mieli okazję posłuchać utworów chociażby Johanna Straussa – króla walca. Nie zabraknie jednak także popisowych arii z najsłynniejszych operetek takich jak: „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka Czardasza” czy duetu „Usta milczą dusza śpiewa”!

Kiedy? 8 grudnia, godz. 19:30.

Bilety: 90 zł (artus.torun.pl)

Piotr Sałajczyk

Bywają takie koncerty, podczas których śpiew nie jest potrzebny. Do takich wydarzeń z całą pewnością zaliczyć można koncert fortepianowy w wykonaniu wybitnego pianisty Piotra Sałajczyka, który już niedługo oczaruje torunian swoją grą. Artysta zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji, ma na swoim koncie takie nagrody jak Orfeusz czy Fryderyk. Warto wspomnieć, że nagrał wraz z NOSPR fragmenty koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika do ścieżki dźwiękowej ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki! W kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza, jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu. Interesuje się też osobą i twórczością Karola Szymanowskiego – między innymi utwór tego kompozytora usłyszymy w Dworze Artusa.

Kiedy: 10 grudnia, godz. 19:00.

Bilety: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy (kupbilecik.pl, biletyna.pl, artus.torun.pl)

Karolina Micuła (Dni Ciechowskiego)

W związku z tym, że grudzień w Toruniu kojarzy się zawsze z Dniami Ciechowskiego, Dwór Artusa także postanowił włączyć się w organizację tego wydarzenia. Odbędzie się tam wobec tego koncert, podczas którego Karolina Micuła wykona utwory twórców lat 80. i 90., którzy podnosili ważne tematy społeczne i polityczne. Usłyszymy wobec tego nie tylko piosenki lidera Republiki, ale także zespołu Maanam. Micuła, która jest nie tylko wokalistką, ale też aktorką, działaczką społeczną i zwyciężczynią 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, zaprezentuje również szczyptę własnej twórczości.

Kiedy? 12 grudnia, godz.19:00.

Bilety: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy (kupbilecik.pl, biletyna.pl, artus.torun.pl)

Sylwia Banasik

Sylwia Banasik – aktorka musicalowa, która jest także filarem popularnego Studia Accantus – wyrusza w świąteczną trasę koncertową Xmas Tour. Artystka, znana chociażby z ról w takich musicalach jak: „Piloci”, „Miss Saigon” czy „Evita”, odwiedzi kilka miast ze swoim specjalnym programem muzycznym. Na scenie towarzyszył jej będzie pianista Adam Pietrzak, a także Golden Gate String Quartet. Podczas koncertu będziemy mogli wczuć się w świąteczny klimat, słuchając pięknych wykonań znanych kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Usłyszymy chociażby: Przybieżeli do BetlejemNoelAll I Want for Christmas czy też Na całej połaci śnieg Jeremiego Przybory.

Kiedy? 15 grudnia, godz. 18:00.

Bilety: 39-70 zł (artus.torun.pl)

Jacek Beszczyński i goście (koncert sylwestrowy)

Dwór Artusa postanowił wrócić do idei koncertów sylwestrowych! W związku z tym ostatniego dnia roku będziemy mogli posłuchać piosenek o nadziei i przemijaniu, które podczas dwóch koncertów wykonają dla nas toruńscy muzycy pod wodzą Jacka Beszczyńskiego. W programie koncertu znajdą się pieśni i ballady wielkich mistrzów: Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Włodzimierza Wysockiego, Jurija Vizbora, Inny Moritz i Ady Jakuszewej. Wydarzenie będzie okazją nie tylko do wysłuchania pięknych pieśni, ale także do ich wspólnego śpiewania. Jak zawsze w przypadku koncertów sylwestrowych, w przerwie planowany jest toast i drobny poczęstunek wliczony w cenę biletów. Obowiązuje strój wieczorowy.

Kiedy: 31 grudnia, godz. 17:00 i 19:00.

Bilety: 89-109 zł (kupbilecik.pl, artus.torun.pl, biletyna.pl)