Maj kojarzy się studentom z majówką, zbliżającą się sesją, a zarazem nadchodzącymi wakacjami, no i oczywiście, kojarzy się też z Juwenaliami! W tym roku toruńskie święto żaków zostało ochrzczone Piernikaliami, a od 23 do 25 maja, bawić będziemy się w klimatach Flower Power. Toruń odwiedzą wtedy naprawdę wyjątkowi artyści!

23 maja

  • Ten Typ Mes (godz. 21.00)

Choć toruńskie Juwenalia, a w zasadzie Piernikalia, od jakiegoś czasu trwają dwa, a nie trzy dni, na rozgrzewkę przed koncertami w plenerze, w Od Nowie odbędzie się before juwenaliowy. W toruńskim klubie dla żaków wystąpi Ten Typ Mes, a właściwie Piotr Szmitd! Jest to pochodzący z Warszawy raper, który jest także producentem muzycznym, wokalistą, a nawet felietonistą. Ma na koncie dziesięć albumów, w tym trzy, które zdobyły status złotej płyty. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyka.

W Biurze Samorządu Studenckiego (DS 9, ul.Gagarina 21/27) czekają na Was wejściówki na czwartkowy before. Wejście dla studentów i absolwentów z kartą absolwenta jest za darmo, reszta świata płaci 10 zł. Liczba biletów ograniczona.

24 maja

  • Zeus (godz. 20.10-21.20)

Pierwszego dnia Piernikaliów, koncerty będą istną mieszanką wybuchową, jeśli mamy na myśli muzyczne gatunki. Przedstawicielem hip-hopu będzie Zeus. Jest to polski raper i producent muzyczny prosto z Łodzi. Kamil Rutkowski to także członek grupy muzycznej Pierwszy Milion. Raper współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Familia H.P., Miuosh, Ten Typ Mes, O.S.T.R., Pesante, PHHR, PMM, Projektanci, Bisz, Małpa, Bezczel, Uśpione Miasto oraz Vademecum.

  • Kuśka Brothers (godz. 21.50-23.00)

Podczas Piernikaliów, Toruń odwiedzi także zespół prosto z Olsztyna, czyli Kuśka Brothers. Grupa powstała w 1995 roku i gra punk rockową muzykę. Ma na swoim koncie dwa albumy. Występy Kuśka Brothers to bardziej otwarte happeningi niż konwencjonalne koncerty rockowe: bez rozpiski, z dużym udziałem widowni i sporą dozą improwizacji!

  • Łydka Grubasa (23.20-00.30)

Łydka Grubasa to zespół, który powstał w 2002 roku w Olsztynie. Tworzą go: Hipis (wokal), Rudy (perkusja), Carlos (bas), Zigggy (gitara) i Długi (klawisz). Grają bardziej rozrywkowy rock, wręcz zabawowy! Mają na swoim koncie takie albumy jak: „Bąż Woa”, „Perpetuum debile”, „O-dur C-ból”. Muzycy nie raz koncertowali, po sąsiedzku, w Toruniu. Ostatnio grali w mieście Kopernika w grudniu – zobaczcie naszą fotorelację z tego wydarzenia. Patrząc na zdjęcia i na dorobek muzyczny zespołu jedno jest pewne – z pewnością na ich koncercie podczas Piernikaliów nie będziecie się nudzić!

  • Luxtorpeda (godz. 00.40-01.50)

Znana i lubiana Luxtorpeda pokaże nam natomiast prawdziwego, szeroko pojętego rocka! Warto przypomnieć, że jest to zespół, który powstał w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha (Litzy), znanego z takich zespołów jak Acid Drinkers, Arka Noego czy Kazik na Żywo.

25 maja

  • Video (godz. 20.30-21.40)

Z panami, którzy odwiedzą Toruń podczas drugiego dnia Piernikaliów, będziemy mogli udać się chociażby… na plażę! Mowa oczywiście o Video, czyli o pop-rockowym zespole muzycznym założonym w 2007 roku przez Macieja Durczaka, Wojciecha Łuszczykiewicza i Tomasza Luberta. Artyści debiutowali w 2008 roku singlem „Bella”. Znać możemy ich jednak także z innych utworów, takich jak: „Środa czwartek”, „Papieros”, „Szminki róż” czy „Soft”, który stworzyli razem z Anią Wyszkoni.

  • Nocny Kochanek (21.50-23.00)

Drugiego dnia Piernikaliów dla studentów zagra także Nocny Kochanek. Jest to zespół heavymetalowy założony w Warszawie w 2012 roku. Grupę tworzą muzycy Night Mistress. Nazwę członkowie zawdzięczają Bartoszowi Walaszkowi – reżyserowi serialu animowanego „Kapitan Bomba”. Muzykę grupy nazywa się mianem tradycyjnego heavy metalu typowego dla takich zespołów jak Iron Maiden i Judas Priest. Mają na swoim koncie trzy albumy studyjne.

  • Happysad (23.20-00.30)

O łydce, miłości i piwnicy u dziadka, opowie nam podczas Piernikaliów uwielbiany przez wielu zespół happysad. Choć artyści grali już w Toruniu wiele razy, to trzeba przyznać, że każdy z ich występów jest zawsze na swój sposób wyjątkowy. Nic w tym dziwnego, ponieważ formacja ta, która powstała w 2001 roku, od lat jest jednym z najbardziej popularnych zespołów w Polsce. Obecnie, od kilku lat bez zmian, w skład zespołu wchodzą: Jakub „Quka” Kawalec, Łukasz „Pan Latawiec” Cegliński, Artur „Artour” Telka, Jarosław „Dubin” Dubiński, Maciej „Ramzej” Ramisz  i Michał „Misiek” Bąk. Happysad ma na swoim koncie wiele świetnych płyt, z czego trzy pokryły się platyną, a cztery złotem.

  • Kult (00.45-01.55)

Skoro tegoroczne Piernikalia mają iście woodstockową tematykę, nie mogłoby na nich zabraknąć zespołu, który tego lata po raz pierwszy zagra podczas Pol’and’Rock Festival. Mowa o Kulcie, który odwiedzi nie tylko Kostrzyn nad Odrą, ale także Toruń podczas drugiego dnia studenckiego święta. Choć tego zespołu raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, warto przypomnieć, że jest to kapela założona w 1982 w Warszawie przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę. Muzyka Kultu ma swoje korzenie w punku i nowej fali, wykorzystuje też elementy rocka psychodelicznego, a nawet jazzu.

  • Małpa (godz. 02.05-03.05)

Toruński raper również odwiedzi miasto Kopernika podczas Piernikaliów. Małpa, a w zasadzie Łukasz Małkiewicz to  członek formacji Proximite, której był współzałożycielem. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Małpa współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: 2sty, Bisz, Diox, DJ Ike, DJ. B, Donatan, donGURALesko, Dope D.O.D., Gruby Mielzky. W 2019 roku otrzymał Złotą Karetę – nagrodę przyznawaną przez wydawany w Toruniu dziennik „Nowości”. Wyróżnienie zostało przyznane w dziedzinie kultury za osiągnięcia w roku 2018.