Konferencja Copernican Digital Forum zaczyna się już dziś! (16-17 Maja) a tematem konferencji jest obrót bezgotówkowy.

Podczas III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Copernican Digital Forum w jubileuszowym Roku Kopernikańskim rozwój obrotu bezgotówkowego i rozwój sektora FinTech będzie przedstawiany w kontekście traktatu monetarnego „Meditata” Mikołaja Kopernika. Warto zastanowić się w jaki sposób działa każdy z tych sektorów, jak wielkiemu rozwojowi zostały one poddane w ciągu ostatnich kilku lat oraz jak bardzo są ważne dla każdego z nas w życiu codziennym.

Obrót bezgotówkowy

Obrót bezgotówkowy to pojęcie określające transakcje finansowe dokonywane elektronicznie, a więc bez użycia gotówki. Mogą być one dokonywane kartami płatniczymi, przez Internet bądź poprzez płatności mobilne. Transakcja bezgotówkowa jest rodzajem polecenia wydanego przez dłużnika, żeby obciążyć go należnościami. Dlaczego obrót bezgotówkowy jest tak ważny i powinniśmy dążyć aby jego rozwój postępował? Przede wszystkim hamuje on udział szarej strefy w gospodarce. W ostatnich latach dynamicznie rośnie znaczenie obrotu bezgotówkowego, dzięki czemu płatności tego rodzaju ograniczają zasięg szarej strefy i stymulują wzrost gospodarczy przy tym pozytywnie wpływając na poziom PKB. Istotnie do rozwoju obrotu bezgotówkowego przyczyniła się Fundacja Polska Bezgotówkowa, która będzie również partnerem wspomnianego wydarzenia.  Obrót bezgotówkowy przynosi także inne korzyści dla rozwoju gospodarczego. Przyspiesza czas realizacji transakcji i procesów gospodarczych oraz zwiększa ich bezpieczeństwo.

UMK, podążając za zmianami mającymi miejsce w gospodarce, zlikwidowało obrót gotówkowy na naszej uczelni. Od stycznia 2023 nie można już płacić gotówką za produkty oferowane przez UMK, a pracownicy nie mają już możliwości odebrania swoich wynagrodzeń z uniwersyteckich kas. Głównymi powodami tej zmiany przedstawionymi opinii publicznej były oszczędności oraz bezpieczeństwo.

Czym są Fintechy i jak rozwijają się w Polsce?

Kolejnym tematem podnoszonym na III Copernican Digital Forum będzie FinTech, który można zdefiniować jako jeden z sektorów gospodarki, łączący rozwiązania finansowe i technologiczne, zazwyczaj wykorzystujący do tego Internet czy inne dostępne narzędzia komunikacji elektronicznej. Do grupy FinTech można zaliczyć zarówno start-upy, jak i duże przedsiębiorstwa, żeby firma mogła zostać nazwana FinTechem, powinna udostępniać produkty finansowe, wykorzystując przy tym kanały online. Do FinTechów zaliczają się niektóre banki, firmy ubezpieczeniowe czy instytucje płatnicze do których przedstawicielem na konferencji będzie m. in. Fiserv, który przedstawi zgromadzonej na Sali publiczności swoje rozwiązania technologiczne.

FinTech w Polsce stanowią głównie podmioty, które powstały w ostatnich 4-5 latach. Ta branża w Polsce jest bardzo różnorodny co sprawia, że często korzystamy z niego, nie będąc w pełni świadomi, którego przykładem może być Blik. Jego przedstawiciele również pojawią się w czasie konferencji na Sali. Co jeszcze jest FinTechem? Kantory internetowe, firmy oferujące internetowe pożyczki pozabankowe czy nawet porównywarki finansowe online.

Warto zaznaczyć, iż III Copernican Digital Forum jest już kolejną edycją konferencji naukowej organizowanej przez Koło Naukowe Forum e-Biznesu oraz Centrum Gospodarki i Finansów Cyfrowych UMK w Toruniu. Ideą organizowanych konferencji naukowych  jest spotkanie liderów cyfrowego biznesu ze studentami UMK w Toruniu, pracownikami naukowymi, przedsiębiorcami i organizacjami współpracującymi z Uczelnią. Adresatami konferencji są zarówno studenci, uczniowie szkół średnich i przedsiębiorcy, jak i eksperci sektora nowych technologii i e-finansów oraz entuzjaści gospodarki cyfrowej. Konferencja odbędzie się na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (ul. Gagarina 13a).

Portal Spod Kopca.pl jest patronem medialnym III Copernican Digital Forum.