Światowa pandemia nie jest łatwym czasem nie tylko dla wszelakich przedsiębiorców, firm, hoteli czy restauracji, ale także dla artystów różnych dziedzin. Zarówno muzycy, aktorzy, filmowcy, jak i plastycy, mają teraz ograniczone możliwości działalności kulturalnej. Z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia powstał wobec tego konkurs, za pośrednictwem którego toruńscy artyści mogą zgłaszać swoje propozycje internetowych aktywności artystycznych.

Konkurs dla toruńskich artystów – kto może wziąć udział?

Nie da się ukryć, że także artyści, działający w różnych obszarach kultury, mają obecnie trudną sytuację. W związku z pandemią ich możliwości szerzenia swojej twórczości są mocno ograniczone. Urząd Miasta Torunia wyszedł z związku z tym z ciekawą inicjatywą, która nie tylko wesprze finansowo toruńskich artystów, ale da im także większą szansę na wypromowanie się w sieci, która jest obecnie jedyną sceną dla kulturowych działaczy.

Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy toruńscy artyści, którzy prowadzą działania w obszarze szeroko pojętej kultury. Swój pomysł mogą zaprezentować wobec tego zarówno muzycy, plastycy, pisarze, performerzy, animatorzy, jak i wszystkie osoby, których działalność twórcza i artystyczna mieści się w katalogu działań kulturalnych jakimi są koncerty, warsztaty, wystawy czy spotkania z twórcami.

Jakie jest zadanie konkursowe i co można wygrać?

Toruńska Agenda Kulturalna zachęca, aby zainteresowani artyści z Torunia wysłali za pośrednictwem formularza, dostępnego pod tym linkiem, swój projekt na internetową działalność. Zadaniem konkursowym jest bowiem przedstawienie i zrealizowanie autorskiego pomysłu na artystyczne działanie do przeprowadzenia w całości za pośrednictwem Internetu, chociażby koncertu, warsztatów, spotkania z artystą czy wspólnego czytania. Wyłonione projekty, po uprzednim ustaleniu, zostaną zrealizowane i udostępnione poprzez kanały dystrybucji internetowej w maju 2020 roku. Należy wziąć pod uwagę, że przesłane zgłoszenie zakłada realizację projektu o czasie emisji lub trwania nie krótszym niż 30 minut. Co równie ważne, uczestnik może zgłosić maksymalnie 5 różnych projektów – warto jednak pamiętać, że w ramach jednego formularza może zostać zgłoszony tylko jeden projekt artystyczny. Swoje pomysły można zgłaszać do 20 kwietnia włącznie. Jury w kolejnych dniach poda wyróżnione propozycje.

W ramach konkursu wybranych zostanie 15 najlepszych zgłoszeń, a każde z nich wyróżnione zostanie kwotą 2000 zł, ufundowaną przez Urząd Miasta Torunia. Projekty zostaną ocenione przez Jury Konkursowe. Regulamin konkursu możecie odnaleźć tutaj.