Toruńscy żużlowcy pewnie zmierzają po awans do fazy play-off. Nie zmienia tego nawet ubiegłotygodniowa porażka w Ostrowie Wielkopolskim. Tym razem, w niedzielę, 13 września, eWinner Apator podejmie SK Lokomotiv Daugavpils. Czy Łotysze ponownie napędzą torunianom strachu?

Egzotyczny przeciwnik przyjedzie na Motoarenę im. Mariana Rose

SK Lokomotiv Daugavpils jest ekipą, która już kilkukrotnie mogła się znaleźć w Speedway Ekstralidze. Na jej drodze ku temu nie stanęły kwestie sportowe ani finansowe, a regulaminowe. Władze polskiego żużla nie chciały się bowiem zgodzić na udział Łotyszy w najwyższej klasie rozgrywkowej. A szkoda, bowiem z pewnością wnieśliby wiele kolorytu do najlepszej żużlowej ligi świata.

Włodarze klubu z Daugavpils postanowili zatem nieco zmienić kadrę swojej drużyny, postawili na swoich wychowanków i zawodników po przejściach. Wskutek czego w tym sezonie zamiast bić się o czołowe pozycje rywalizują z Abramczyk Polonią Bydgoszcz o utrzymanie w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Po dziewięciu rozegranych meczach Łotysze zajmują 7. pozycję, mając punkt przewagi nad ostatnimi bydgoszczanami.

Pierwszy historyczny mecz na linii Daugavpils – Toruń miał miejsce, 2 sierpnia 2020 roku na Łotwie. Wówczas gospodarze w pewnym momencie mocno przestraszyli swoją dobrą jazdą toruńskiego hegemona. Podopieczni Tomasza Bajerskiego ostatecznie triumfowali w Dyneburgu 51:39. Najskuteczniejszym z „Aniołów” był wtedy Wiktor Kułakow (12+1).

36 punktów – żaden przeciwnik nie zdobył więcej punktów na Motoarenie

Jak będzie tym razem? Najwięcej punktów ze wszystkich przyjezdnych na Motoarenie zainkasowała Abramczyk Polonia, a było to 36 oczek. Stąd zdecydowanym faworytem tego meczu są torunianie. W szeregach gości szczególnie wyróżniają się jeżdżący jako gość Wadim Tarasenko (10. pozycja w rankingu najskuteczniejszych w eWinner 1. Lidze Żużlowej), na co dzień startujący w barwach drugoligowych Wilków Krosno, Andrej Kurdiaszow (19. pozycja w klasyfikacji) i junior Francis Gusts (23. miejsce).

Torunianie są na prostej drodze ku awansowi do PGE Ekstraligi. Po dziesięciu rozegranych spotkaniach torunianie zajmują pierwsze miejsce w tabeli eWinner 1. Ligi Żużlowej. Mają cztery punkty przewagi nad drugim w tabeli klubem z Gniezna i sześć nad trzecimi łodzianami. W tym sezonie na drugim szczeblu rozgrywek nie będzie fazy play-off, wobec czego o awansie zadecyduje kolejność po rundzie zasadniczej. Mecz odbędzie się w niedzielę, 13 września 2020, o godzinie 13:00.

Awizowane składy:

eWinner Apator Toruń:
9. Tobiasz Musielak
10. Chris Holder
11. Jack Holder
12. Wiktor Kułakow
13. Adrian Miedziński
14. Igor Kopeć-Sobczyński
15. Kamil Marciniec

Lokomotiv Daugavpils:
1. Pontus Aspgren
2. Jewgienij Kostygow
3. Kjastas Puodżuks
4. Daniił Kołodinski
5. Andriej Kudriaszow
6. Oleg Michaiłow
7.