Tegoroczne Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu potrwają od 11 do 15 grudnia. Zbliżające się wydarzenie zostanie otwarte przez, zdobywający świetne recenzje, spektakl „Lunapark. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego” wykonany na scenie CKK Jordanki.

„Lunapark” – wyjątkowy spektakl otworzy Dni Grzegorza Ciechowskiego

Jak co roku, grudzień to miesiąc silnie kojarzący się z Grzegorzem Ciechowskim, który w Toruniu mieszkał, studiował i zaczynał koncertować. Do VI edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego włącza się Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, którego plac przed budynkiem nosi imię zmarłego w 2001 roku artysty. To właśnie tam „ruszą” Dni Ciechowskiego.

„Lunapark. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego” to spektakl studentów aktorstwa III roku warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Powstał on w 2018 roku, w ramach egzaminu podsumowującego letnią sesję z przedmiotu Interpretacja piosenki aktorskiej. Dlaczego młodzi ludzie wybrali twórczość Ciechowskiego?

Sięgnęliśmy po ten materiał przede wszystkim dlatego, gdyż to nie tylko artystyczny felieton rozdziału historii Polski, ale również autorski zapis zmagań artysty w walce o niezależność w obliczu cenzur.

Studenci podkreślają, że „Lunapark” powstał w wyniku chęci opowiedzenia o współczesnym świecie – o życiu młodych ludzi, ich problemach, celach i marzeniach. Mimo że ich praca miała charakter zaliczeniowy, przedstawienie było prezentowane na warszawskich scenach teatralnych. Już niedługo będziemy mogli usłyszeć znane nam piosenki i kilka być może zapomnianych w wykonaniu początkujących aktorów, a będą to m.in.: „Biała flaga”, „Nie pytaj o Polskę”, „Mamona”, „Psy Pawłowa”, „Arktyka”, „My lunatycy”.

„Lunapark. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego” – obsada przedstawienia

Autorem aranżacji jest kompozytor i akompaniator Mateusz Dębski, za reżyserię odpowiada Anna Sroka-Hryń, a reżyserem światła jest Piotr Hryń. Na scenie CKK Jordanki wystąpią studenci V roku kierunku aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie w obsadzie: Kamila Brodacka, Małgorzata Kozłowska, Klaudia Kulinicz, Zuzanna Saporznikow, Marta Sutor, Marcin Franc, Aleksander Kaźmierczak, Konrad Szymański oraz Mateusz Dębski (pianino).

Spektakl „Lunapark. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego” – szczegóły wydarzenia:

Kiedy: 11 grudnia, godz. 19:00

Gdzie: CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3

Bilety: Wejściówki w cenie o wysokości 50 zł można nabyć online poprzez stronę jordanki.torun.pl oraz stacjonarnie w: kasie TOS w CKK Jordanki, Ośrodku Informacji Turystycznej (Rynek Staromiejski 25) oraz w Biurze Turystycznym Copernicana (Żeglarska 18/1).