Maj to jeden z ulubionych miesięcy studentów. Długa majówka, Juwenalia… Ale maj to także doskonałe filmy w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”.

Pierwsza majowa propozycja Kina Studenckiego to amerykańska produkcja „Cudowny chłopak”. To ekranizacja bestsellerowej powieści autorstwa R. J. Palacio. Opowiada ona o chłopcu, który urodził się z licznymi deformacjami twarzy. Gdy po edukacji domowej Auggie idzie po raz pierwszy do szkoły, staje się sensacją. Inni uczniowie śmieją się z niego i szydzą, jednocześnie nie próbując dowiedzieć się o chłopcu nic więcej. Dopiero pojawienie się nowej uczennicy, Summer, sprawia, że Auggie znajduje w sobie siłę, by udowodnić innym, że jest tytułowym „cudownym chłopakiem”. To poruszająca opowieść, która przypomina widzom o ważnej, choć często ignorowanej mądrości – w życiu liczy się coś więcej niż wygląd. Warto dodać, że w rolę mamy Auggiego wcieliła się doskonała aktorka, Julia Roberts.

Dzień później, 8 maja, na ekranie zobaczymy „Happy End”. Tylko czy faktycznie film ten ma szczęśliwe zakończenie? To dramat ukazujący serię pechowych zdarzeń i nieszczęść, które wiodą bogatych członków rodziny z Calais ku upadkowi. W filmie nie zabraknie ironii i szokujących motywów. Reżyser postanowił pokazać na ekranie, jak Internet potrafi zmienić – zupełnie niepostrzeżenie – nasze relacje z drugim człowiekiem. Tylko Michael Haneke mógł stworzyć thriller psychologiczny, który jest jednocześnie mroczny i zabawny, prowokacyjny i skłaniający do przemyśleń.

W dniach 10-11 maja w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”, w ramach Objazdowej Etiudy & Animy, będzie można obejrzeć krótkometrażowe dokumenty, fabuły i animacje nagrodzone oraz wyróżnione podczas 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć produkcje z całego świata.

Miesiąc bez polskich filmów w „Niebieskim Kocyku”? Nigdy! „Wieża. Jasny dzień” to majowa propozycja Kina Studenckiego. Reżyserem tego thrillera psychologicznego jest młoda Jagoda Szelc. Napis na plakacie informuje nas, że historia ta stworzona jest w oparciu o przyszłe wydarzenia… Czy to zapowiedź apokalipsy? „Wieża. Jasny Dzień” opowiada historię Muli i Michała, których córka ma niebawem przystąpić do pierwszej Komunii Świętej. Spokój rodziny burzy pojawienie się biologicznej matki dziewczynki. Jakie tajemnice skrywa kobieta? Przekonacie się 15 maja w „Niebieskim Kocyku”. „Wieża. Jasny dzień” to zdobywca dwóch Złotych Lwów.

Film o oskarżającym tytule „Nigdy cię tu nie było” to historia byłego agenta do zadań specjalnych. Główny bohater nie chce już zajmować się poszukiwaniem morderców, jest zagubiony i pełen sprzecznych emocji. Gdy wydaje mu się, że ma już dość wszystkiego, dowiaduje się o zaginięciu pewnej nastolatki i podejmuje się próby jej odnalezienia. Ta misja stanie się dla niego szansą odnalezienia samego siebie. W roli głównej Joaquin Phoenix, znany między innymi z filmów „Ona” czy „Spacer po linie”.

„Czerwona jaskółka” to kolejna ekranizacja powieści, którą zobaczycie w maju w „Niebieskim Kocyku”. Kim jest „jaskółka”? To szkolona uwodzicielka, swego rodzaju femme fatale. Działa na usługach rosyjskich służb specjalnych. Jej bronią jest jej własne ciało. W roli „jaskółki” zobaczymy zdobywczynię Oscara – Jennifer Lawrence. Pierwszym celem bohaterki staje się Nate Nush, agent CIA. Ich znajomość napotyka jednak na wiele problemów, z czasem młodzi wpadają w pułapkę. Co więcej, nie tylko oni są zagrożeni, lecz także ich kraje. Jak potoczy się ta trzymająca w napięciu historia? Przekonacie się już niebawem.

Jak to jest stracić twarz? Dosłownie. Na to pytanie zdecydowała się odpowiedzieć w swoim najnowszym filmie „Twarz” Małgorzata Szumowska. Głównym bohaterem tej współczesnej baśni jest Jacek, który w wypadku doznał licznych obrażeń twarzy. Mężczyzna przechodzi operację i wraca do swojej rodzinnej miejscowości. Jednak mieszkańcy nie wiedzą, jak go traktować – dla nich jest kimś obcym. Warto dodać, że jest to historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. „Twarz” została doceniona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

„Jestem najlepsza. Ja, Tonya” to historia oparta na faktach. Film opowiada o życiu łyżwiarki figurowej, Tonyi Harding, i pokazuje, jak daleko jest w stanie posunąć się sportowiec, by osiągnąć sukces. Film otrzymał wiele nagród i nominacji. Ale czy Tonya faktycznie jest najlepsza? A może to, co wychodzi jej najlepiej, to okrutne intrygi? Sprawdźcie to w maju, w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”.

Maj w „Niebieskim Kocyku”

7 maja (poniedziałek), godz. 19:00 – „Cudowny chłopak”
8 maja (wtorek_, godz. 19:00- „Happy End”
10-11 maja (czwartek-piątek), godz. 18:00 – Objazdowa Etiuda&Anima
15 maja (wtorek), godz. 19:00 – „Wieża. Jasny dzień”
21 maja (poniedziałek), godz. 19:00 – „Nigdy cię tu nie było”
22 maja (wtorek), godz. 19:00 – „Czerwona jaskółka”
28 maja (poniedziałek), godz. 19:00 – „Twarz”
29 maja (wtorek), godz. 19:00 – „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”

Więcej szczegółów znajdziecie na fanpage’u kina.

[fot. fanpage kina]