Tegoroczny weekend majowy z całą pewnością będzie inny od zeszłorocznych. W związku z tym, że nadal obowiązuje nas wiele obostrzeń związanych z pandemią, nie tylko nasze osobiste plany musiały ulec zmianie, ale także te, które zaplanowały władze miasta. Rekompensatą będzie jednak to, że wielu ciekawych wydarzeń doświadczymy online!

Ostatnimi dniami Toruń, jak i wiele innych miast na całym świecie, nie jest już tak tętniącym życiem miejscem. W najbliższy, świąteczny weekend, sytuacja nie ulegnie zmianie, bowiem koronawirus pokrzyżował plany wszystkim. Władze miasta zadbały jednak o to, aby choć w części przenieść tę radosną, patriotyczną atmosferę do naszych domów – warto w związku z tym od 30 kwietnia do 3 maja aktywnie śledzić media społecznościowe i inne serwisy!

Majówka w Toruniu online – jakie wydarzenia zaplanowano?

  • Konkurs podczas Święta Tańca 

Tegoroczne obchody Święta Tańca odbędą się w interaktywnej i konkursowej formie. Toruńska Agenda Kulturalna, wspólnie z toruńskimi szkołami tańca, 30 kwietnia rozpocznie przeprowadzanie konkursu, w ramach którego uczestnicy, z zaproponowanej listy utworów, wybiorą jedną piosenkę i przygotują do niej krótki układ taneczny. Uczestnicy będą musieli przesłać swoje nagranie z zaprezentowanym układem na stronę wydarzenia na Facebooku. Dla najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne!

  • Koncerty z kanapy 

Ciekawą alternatywą tradycyjnych koncertów będą z całą pewnością muzyczne e-spotkania z artystami. Za pośrednictwem facebookowego profilu miasta „Mój Toruń” i Toruńskiej Agendy Kulturalnej, będziemy mogli doświadczyć koncertu z kanapy i spotkać się wirtualnie z ciekawymi artystami. Za pośrednictwem streamingów, każdego dnia o 19.00, dany artysta wystąpi na żywo przed internetową publicznością. 1 maja spotkamy się z  Szymonem Pejskim – wokalistą i multiinstrumentalistą z Łodzi, a także uczestnikiem programu „Mam talent”. W sobotę usłyszymy z kolei Krzysztofa Piaseckiego, który jest satyrykiem, artystą kabaretowym, dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym oraz zdobywcą nagrody za debiut na Festiwalu Piosenki w Opolu w 1973 roku. Ostatniego, koncertowego dnia, wieczór umili nam Piotr Bukartyk, który wykonuje poezję śpiewaną. Piosenki napisane przez niego wykonywały takie gwiazdy polskiej estrady, jak Varius Manx, Mietek Szcześniak czy Andrzej Krzywy. Znany jest także z artystycznej, kabaretowej działalności.

  • Patriotyczne obchody majowe w Internecie

Weekend majowy wiąże się także z obchodami świąt państwowych. W ramach 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, w niedzielę o godz. 12.30 czeka nas w związku z tym specjalna transmisja mszy św. w intencji Ojczyzny, celebrowanej przez Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla.

  • Patriotyczne konkursy

Na mieszkańców miasta czekają także specjalne konkursy – od 27 kwietnia można już wysyłać zgłoszenia na dwa z nich. W ramach pierwszego wyłoniony zostanie najpiękniej ozdobiony na biało-czerwono balkon lub okno. Podczas drugiego z nich doceniona zostanie z kolei najbardziej kreatywna, plastyczna interpretacja hasła „Mój Toruń biało-czerwony”.

Majówka w Toruniu online – co przygotowały toruńskie instytucje kultury?

Wiele internetowych atrakcji dla całych rodzin przygotowały także na majowy weekend toruńskie instytucje kultury.

  • Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Nasza toruńska orkiestra 2 maja o godz. 18.00 zaprezentuje specjalny, internetowy koncert patriotycznych utworów. Podczas tego wydarzenia zaprezentują się młodzi muzycy, a w repertuarze znajdą się utwory polskich kompozytorów, nawiązujące do historii Polski, które wszyscy dobrze znamy, między innymi: Święta miłości, Hej, Orle Biały, a także Mazurek Dąbrowskiego, którego uroczyste odśpiewanie jest nieodłącznym elementem celebracji Święta Narodowego Trzeciego Maja.

  • Centrum Kultury Dwór Artusa

Dwór Artusa przygotował dla nas ciekawe propozycje na każdy ze świątecznych dni. 1 maja o godz. 15.00 i 2 maja o godz. 17.00 odbędą się Artusowe DIY. Pierwszego dnia będą to warsztaty sadzenia roślin balkonowych „Majówka na balkonie”, a drugiego dnia wykonywane będą patriotyczne ozdoby. 3 maja o godz. 11.00 organizatorzy zapraszają z kolei na e-rozgrywki w Państwa-miasta – Edycja patriotyczna. Na to wydarzenie obowiązują zapisyTego samego dnia o godz. 18.30 odbędzie się także kolejny wykład z serii e-Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła. Tym razem Łukasz Wudarski opowie o obrazie Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791”. Wszystkie materiały znajdą się w artusowym serwisie YouTube.

  • Teatr Horzycy i Teatr Baj Pomorski

Propozycje na weekend majowy online przygotowały także toruńskie teatry. Teatr Horzycy pokaże nam muzyczny klip, fragmenty spektaklu „Cholernie mocnej miłości”, a także video performance z okazji Dnia Flagi oraz czytanie fragmentów prozy Jurija Andruchowycza i Andrzeja Stasiuka, poruszających problem polskości i tożsamości. Teatr Baj Pomorski zaprezentuje nam z kolei transmisje dwóch spektakli: „Pręcik” oraz „Dziób w dziób”, a także warsztatów z tworzenia lalek i e-zajęć logopedycznych. Oprócz tego zostaniemy między innymi wirtualnie oprowadzeni po teatrze. Materiały odnajdziemy na facebookowych profilach teatrów bądź na YouTube.

  • Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”

CSW zaprosi wszystkich podczas weekendu majowego na wirtualny spacer tematyczny, podczas którego uczestnicy będą mogli, w internetowej formie, poznać nieznane zakątki Torunia. Najmłodsi z kolei wezmą udział w e-warsztatach „Napar ze szczypty sztuki”. Co więcej, odbędzie się także wystawa online „Sztuczny ból. Współczesna sztuka Ukrainy” po której oprowadzi nas Krzysztof Białowicz.

  • Centrum Kultury Zamek Krzyżacki

CK Zamek Krzyżacki zaprosi nas do poznawania wspominkowych materiałów, filmów i zdjęć. Materiały, które zobaczymy, zgromadzone zostały między innymi podczas Majówki Rycerskiej na zamku krzyżackim z lat 2010-2019. Dodatkowo prezentacja zostanie wzbogacona konkursem w formie krzyżówki.

  • Muzeum Okręgowe

Ciekawe atrakcje przygotowało także Muzeum Okręgowe, dzięki któremu będziemy mogli obejrzeć serię filmów edukacyjnych. Poznamy historię toruńskich artystów, poznamy miejskie legendy, odbędziemy „Wirtualny spacer ulicami Torunia wczoraj i dziś”, a także obejrzymy film z wystawy stałej w Muzeum Historii Torunia na temat flagi polskiej. Wśród wielu atrakcji, przygotowano także aktywności dla najmłodszych.

  • Muzeum Etnograficzne

W kolejnym toruńskim muzeum również czeka na nas niebawem mnóstwo atrakcji online. Czekać będzie na nas między innymi wirtualna wystawa „Motyw polskiej flagi i Konstytucji 3 Maja w twórczości artystów nieprofesjonalnych”, filmy „Maj w skansenie” i inne ciekawe treści związane z majem oraz spędzaniem wolnego czasu.

  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Młyn Wiedzy przygotował dla nas z kolei edukacyjne filmy pogrupowane w trzy kategorie: „hobby”, „zabawy z nauką” i „organizmy”. 1 maja przeniesiemy się do majowych wydarzeń z przeszłości, poznamy historię telefonu i komunikacji, dowiemy się czym jest „greenwashing”, będzie również coś dla miłośników roślin. 2 maja w ramach „zabaw z nauką” dowiemy się, dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową, a 3 maja będziemy mogli zanurzyć się w świat mikroskopijnych zwierząt i roślin.

Koordynatorem Toruńskiej Majówki on-line są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Cykl Koncerty z Kanapy dofinansowany jest przez Stoart.

Źródło: torun.pl