Media społecznościowe obiegła informacja o mandatach wręczanych studentom podróżującym w czwartek, 23 maja, bez biletu przez kontrolerów świadczących usługi dla MZK. Po interwencji Samorządu Studenckiego mandaty zostaną anulowane, a dotychczas uiszczone wpłaty zwrócone.

Dlaczego studenci otrzymali mandaty?

Studenci sugerując się informacją znajdującą się jeszcze w czwartek na stronie MZK w Toruniu nie dokonali zakupu na przejazdy środkami komunikacji miejskiej już w czwartek. Na tej podstawie sądzili, że już wtedy obowiązują darmowe przejazdy autobusami miejskimi i tramwajami.

W aktualnym regulaminie dotyczącym ulg na przejazdy środkami komunikacji miejskiej obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. można także przeczytać, że:

Do korzystania z bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach uprawnieni są studenci w czasie trwania Juwenaliów organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj. od czwartku od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 6:00.

Anulowane mandaty

Urząd Miasta zdecydował się jednak anulować przyznane mandaty i zwrócić pobrane już opłaty, co można przeczytać w jego komunikacie:

W związku z tegorocznym startem Piernikaliów, które rozpoczynają się w piątek 24 maja, wychodząc naprzeciw świętującym studentom, w drodze wyjątku wszystkie wezwania wystawione w czwartek 23 maja 2019 r. studentom UMK zostaną anulowane, a opłaty uiszczone – zwrócone na wniosek osób zainteresowanych. W celu zidentyfikowania studentów konieczne będzie okazanie ważnej legitymacji studenckiej.

W tym samym komunikacie można przeczytać o powodach przyznawania mandatów przez kontrolerów firmy Serinus: „terminy bezpłatnych przejazdów determinuje czas trwania Juwenaliów w danym roku. Jeśli np. Juwenalia rozpoczęłyby się w środę i trwały do soboty, to bezpłatne przejazdy obowiązywałyby dopiero od czwartku”.

Uwaga na czas obowiązywania bezpłatnych przejazdów

Jednocześnie jednak Urząd Miasta poinformował, że studenci „za okazaniem legitymacji studenckiej lub legitymacji ISIC”, będą uprawnieni do darmowych przejazdów we wszystkich liniach w pierwszej strefie jedynie do 25 maja do godziny 23:59.

W momencie publikacji tego artykułu (24 maja, godz. 21) na stronie MZK w Toruniu widnieje jeszcze informacja o darmowych przejazdach możliwych do niedzieli, 26 maja, do godziny 6:00.

Bez tytułu