Czytając książkę trudno powstrzymać wodze fantazji. Razem z naszymi ulubionymi postaciami z różnych dzieł przeżywamy wspaniałe przygody i odwiedzamy ciekawe miejsca, a to wszystko dzięki naszej wyobraźni. Jednakże, gdybyś miał realną możliwość, iść tą samą drogą, patrzeć na to samo miejsce, co twój ukochany bohater literacki, zrobiłbyś to?

Na pewno u większości osób, odpowiedź brzmiałaby twierdząco (chyba że mowa o książkach z gatunku horror… chociaż, co kto preferuje). Od książkowych moli, dla książkowych moli powstała niezwykle pomysłowa i intrygująca strona, dzięki której możesz zwiedzić te miejsca w których działa się akcja z twoich ulubionych powieści! Strona nosi nazwę Mapa Książek i możemy się, dzięki niej, dowiedzieć się w jaka jest dokładna lokalizacja miejsc, gdzie przebywali bohaterowie lubianych przez nas dzieł. Miejsca są zaznaczone na mapie pinezkami i odpowiednimi opisami z książki. Jeżeli chcesz, sam możesz dodać taką pinezkę, jedyne co musisz zrobić to zarejestrować się, wziąć książkę do ręki i zaznaczyć odpowiednie miejsce.

Co już możemy odwiedzić?

Jeżeli chodzi o ilość naniesionych pinezek, to króluje Warszawa. Zaznaczono Plac Teatralny z „Lalki” Bolesława Prusa czy Plac Saski z „Kordiana” Juliusza Słowackiego, ale bezapelacyjnie najwięcej pinezek poświęconych jest książce „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Oczywiście strona Mapa Książek nie ogranicza się tylko do Polski. Dla odważnych – można też odwiedzić hotel u podnóża Gór Skalistych, gdzie działa się akcja „Lśnienia” Stephena Kinga. Na mapie jest zaznaczone również miasteczko Forks, na pewno bardzo dobrze znane molom książkowym płci pięknej. Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że jest to to miasteczko, gdzie poznał się Edward z Bellą. To tylko kilka z wielu miejsc, które możemy zobaczyć na stronie, a każdego dnia jest ich coraz więcej!

A miasto Kopernika?

No właśnie! Na razie żadna pinezka nie ostała umieszczona na terenie Torunia i czas to zmienić! Jeżeli jeszcze nie przeczytałeś książki, której akcja dzieję się w Toruniu, na naszej stronie znajduje się artykuł, gdzie na pewno znajdziesz coś dla siebie. Tymczasem odwiedź tę stronę, może już zostało oznaczone miejsce z twojej ulubionej książki!