Pandemia koronawirusa zmusza coraz więcej samorządów do podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej. Nie inaczej może stać się w grodzie Kopernika. Jeszcze w październiku radni będą procedować nad propozycją podwyżek cen przejazdów w MZK.

Ewentualne zmiany do 1.01.2021 roku

Po licznych analizach sytuacji padła propozycja zmiany cen niektórych biletów w toruńskim MZK. Radni naszego miasta pochylą się nad tą propozycją jeszcze w październiku, jeżeli projekt zostanie przegłosowany, to wejdzie w życie od 1.01.2021 roku. Co oczywiste główny wpływ na to ma pandemia koronawirusa i jej ekonomiczne skutki. Sytuacja finansowa Torunia, podobnie jak innych miast, nie jest najlepsza, a koszty utrzymania komunikacji wzrastają.

Jakie bilety mogą podrożeć? I ile będą kosztować bilety po zmianie?

– bilet normalny – 3,40 zł (jednoprzejazdowy ale także czasowy obowiązujący 45 minut),

– bilet 90-minutowy – 6 zł,

– bilety krótkookresowe – wzrost ceny o 8-12%,

– karnet 8-przejazdowy normalny w strefie I i II – 22 zł,

– bilet dobowy – 12 zł,

– bilet tygodniowy – 43 zł.

Nie zmienią się jednak ceny biletów semestralnych dla uczniów i studentów (190 zł), trzymiesięcznych na wszystkie linie tramwajowe (180 zł bilet normalny) oraz trzymiesięcznych na wszystkie linie dzienne i nocne w I strefie (240 zł bilet normalny).

Warto także przypomnieć, że za wzrostem ceny biletów wzrośnie cena mandatu, a ten za brak ważnego biletu wynosi 75-krotność kwoty jaką trzeba przeznaczyć na bilet jednoprzejazdowy.

Źródło – www.torun.pl