Już w najbliższą sobotę odbędzie kolejna edycja akcji społecznej, dzięki której każdy zainteresowany sztuką będzie mógł zwiedzać muzea i w spokoju kontemplować sztukę.

Wydarzenie pt. Dzień Wolnej Sztuki w 2011 roku zapisało się w Polskim świecie kultury i sztuki. Przyświeca mu cel zwrócenia uwagi społeczeństwa, że ośrodki sztuki z powodzeniem można zwiedzać w sposób spokojny oraz kontemplacyjny. W ramach akcji muzea i galerie w całej Polsce, co roku, w kwietniową sobotę, oferują zwiedzającym oglądanie pięciu wybranych przez nie obiektów. Akcja ma wymiar edukacyjny – przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Ten element Dnia rozpoczyna się w południe i trwa godzinę. Później uczestnicy mogą podzielić się swoimi refleksjami i wrażeniami na przygotowanych krótkich spotkaniach dyskusyjnych. „Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać – czyli wpatrzeć” – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – „W naszym codziennym życiu jesteśmy często zagonieni, nie mamy czasu na refleksję. Dzień Wolnej Sztuki ma być lekarstwem na ten pęd.”
W Toruniu uczestnikami akcji są Galeria Sztuki Wozownia, Muzeum Diecezjalne oraz CSW „Znaki Czasu” w Toruniu. Obejrzeć będzie można w nich:

Galeria Sztuki Wozownia:
– Sebastian Kłosowski Bez ujścia /Without issue 2016
– Justyna Olszewska Autotomia (wideo + obiekt, 2016)
– Michał Smandek Słońce Ziemi zgasło
– Małgorzata Dawidek – Realizacje wideo Bodygraphy
– Małgorzata Dawidek – Seria fotografii Body Texts [Teksty Ciała] 2016

Muzeum Diecezjalne:
– Piękna Madonna Toruńska, XX w., kopia
– Gotyckie maswerki z Biskupic
Odchodzę do domu Ojca, Roman Terzyk, 2005, retroryt
Portret Araba, Adam Styka, 1923 r.
– Krzyż relikwiarzowy, XIV w., warsztat toruński, Albrecht Weymer

Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie mogła spotkać się z Karolem Miętkiewiczem, artystą biorącym udział w wystawie ART next to FASHION. Spotkanie odbędzie się w CSW, gdzie można zobaczyć wystawę artystów-wykładowców związanych z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Raport 2015.

 

DATA: 23 kwietnia (sobota) godz. 12:00
MIEJSCE: Galeria Sztuki Wozownia
Muzeum Diecezjalne,
„Znaki Czasu” CSW Toruń
BILETY: wstęp wolny
SZCZEGÓŁY:
Dzień Wolnej Sztuki, Facebook
Galeria Sztuki Wozownia
Muzeum Diecezjalne
CSW „Znaki Czasu” Toruń

[fot. materiały prasowe]