Wciąż trwający maj, bez ogródek może poszczycić się mianem miesiąca kulturowego renesansu. Z początku galerie sztuki i muzea, a już od wczoraj kultura wstaje z kolan na deskach polskich teatrów. Nasz toruński teatr również powraca i to z jubileuszowym przytupem, zapraszając nas na 25. edycję międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt,
Festiwal obchodzi trzydziestolecie ustanowienia. Forma wydarzenia będzie co prawda hybrydowa, jednak program obfituje w ciekawe spektakle. W kontakcie z teatrem będzie można pozostać przez trzy tygodnie, począwszy od dziś aż do dnia 12 czerwca.
Na granicy wielu wymiarów
Miłośników teatru organizatorzy zabiorą w tournée dookoła świata, jak sami zapewniają, z bezpiecznej pozycji. Nowy Jork, Chorwacja, Szwajcaria, Belgia, w tym oczywiście Polska oraz nasi najbliżsi wschodni i zachodni sąsiedzi. Na wymiarze zagranicznym jednak nie poprzestajemy, inną granicę znacznie nam bliższą stanowi sama forma realizacji – teatr będący miejscem spotkań aktorów z widzami a teatr transmitowany w czasie rzeczywistym w internecie. Jeszcze inną granicę stanowią rozważania natury filozoficznej i nawarstwiające się pytania. Gdzie jest granica nowego teatru w dzisiejszym świecie? Czy owa granica została już przekroczona? – poszukiwać odpowiedzi na te i inne pytania będą mogli ci, którzy postanowią „nawiązać kontakt”.
Jesteśmy w kontakcie
Jubileuszową edycję festiwalu organizuje toruński Teatr im. Wilama Horzycy, a z racji na poluzowanie obostrzeń, które „odmroziło” działalność teatrów, spektakle odbywające się w toruńskim teatrze zostaną zaprezentowane na żywo. Warto wspomnieć, że festiwal po raz pierwszy w swojej historii dostosowany został do potrzeb realizacji w formie online, w której ukaże się duża jego część. W internecie dostępne do obejrzenia będą wcześniej zarejestrowane spektakle, filmy dokumentalne, a także te odbywające się na żywo, interaktywne przedstawienia, w których uczestnictwo możliwe będzie w ramach platformy Zoom. Na tej platformie zagości również toruński teatr z premierowym spektaklem #FollowTheRabbit, który usytuowany w klimacie gry escape room, przygotowano specjalnie pod telekonferencyjne medium. Na festiwalowy program składa się 14 spektakli, 27 pokazów oraz 23 spotkania, przy czym bezpłatnym jest udział w 90% zaplanowanych wydarzeń (dotyczy to również spektakli online). Ponadto program zakłada m.in. spotkania z twórcami, pogawędki o książkach czy też koncert; pełen program festiwalu dostępny jest pod tym linkiem. Odbiór bezpłatnych wejściówki oraz zakup biletów na spektakle na żywo, możliwe są na oficjalnej stronie Teatru Horzycy.