Wokalistka i basistka alternatywnego zespołu très.b jest tegoroczną laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Michalina „Misia” Furtak pochodzi z Zielonej Góry. Od 2005 roku występuje w założonym w duńskim Testrup zespole  très.b. W jego skład wchodzą koledzy Misi ze szkoły muzycznej Testrup Højskole – Oliver Heim i Thomas Pettit. Pierwotnie formacja działała w Danii, potem w Holandii, a od 2011 roku w naszym kraju. Ma na koncie trzy albumy studyjne, które przyniosły  jej uznanie miłośników alternatywnego rocka. The Other Hand otrzymał w 2011 Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, zaś 40 Winks Of Courage w 2013 został wyróżniony Paszportem Polityki. Jesienią wokalistka grupy rozpoczęła karierę solową minialbumem Epka, wydanym pod szyldem Misia Ff.

Za osiągnięcia w minionym sezonie artystycznym Misię wyróżniła kapituła w składzie: Leszek Biolik, Zbigniew Krzywański, Marek Niedźwiecki, Andrzej Świetlik, Jerzy Tolak, Mariusz Składanowski i Jan Wołek. W uzasadnieniu nagrody czytamy, że  Furtak w formie ambitnej piosenki pop w intrygujący sposób potrafi przekazać całą paletę skrajnych ludzkich uczuć. Kapituła przyznała nagrodę także za umiejętne balansowanie na granicy tego, co mocne i rockowe, a tego co kruche i ulotne, za intymny charakter twórczości i za głos-instrument, który potrafi subtelnie grać na delikatnych strunach ludzkich emocji.

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia zostanie wręczona 14 grudnia 2013 roku w SKPT „Od Nowa”, podczas  dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Laureat nagrody może przedstawić podczas koncertu poświęconego liderowi Republiki autorski program. Od 2002 roku wyróżnionych zostało 11 młodych artystów, w ubiegłym roku była to Mela Koteluk.

(Fot. Angelika Plich)