Choć w tym roku, ze względu na pandemię, Dni Grzegorza Ciechowskiego odbywają się w skromniejszym wydaniu, nie mogło zabraknąć wręczenia kultowej nagrody imienia artysty związanego z Toruniem. Tym razem trafiła ona w ręce Kasi Lins! 

Nagroda Ciechowskiego dla Kasi Lins

Dni Ciechowskiego odbywające się co roku w grudniu, to już tradycja dla Torunia. Imprezie towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, które mają na celu upamiętnienie wybitnego artysty i przypomnienie, że to właśnie w mieście Kopernika rozkwitła twórczość lidera Republiki. Tegoroczne Dni Grzegorza Ciechowskiego odbywają się w tym roku w innej formie, ze względu na pandemię. Choć doroczny Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego wręczano zawsze specjalną nagrodę, nie może się odbyć, nie przeszkodziło to w tym, aby Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego przekazana została w ręce artysty, wybranego przez specjalną kapitułę. Tym razem o werdykcie zadecydowała kapituła w składzie: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Piotr Rogucki, Mariusz Składanowski i Agnieszka Szydłowska. Warto wspomnieć, że nagrodę otrzymują zawsze młodzi artyści, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym.

Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego została wręczona w tym roku po raz dziewiętnasty. Podczas  transmitowanej online konferencji prasowej w Dworze Artusa, która odbyła się 16 grudnia, otrzymała ją Katarzyna Zielińska, posługująca się pseudonimem scenicznym Kasia Lins. Artystka tworzy na pograniczu soulu i popu. Nagroda została przyznana za płytę „Moja wina”, w uznaniu niezwykle spójnej i dojrzałej wizji artystycznej. Kasia dedykowała nagrodę Karolowi Łakomcowi, z którym pisała muzykę na zwycięską płytę oraz tworzyła koncert-spektakl „Czego dusza pragnie”, a także Danielowi Walczakowi, producentowi płyty.

Uzasadnienie kapituły przeczytał Mariusz Składanowski, który potwierdził, że w tym roku nagroda musiała trafić w ręce kobiety. Dodał też, że kapituła brała również pod uwagę kandydaturę Sanah, która także w tym roku mocno zaznaczyła swoją obecność na rynku muzycznym. W ubiegłym roku nagrodę odebrał Ralph Kaminski.

Jak w tym roku Toruń obchodzi Dni Ciechowskiego?

Tegoroczna formuła Dni Ciechowskiego jest zdecydowanie skromniejsza z uwagi na sytuację i panujące obostrzenia. Pamięć o artyście uczczono między innymi powstaniem muralu. Dzieło odnajdziemy przy ul. Reja 25, a jego autorem jest Robert Manowski. Od 1 grudnia możemy także oglądać prace Galerii Rusz inspirowane twórczością lidera Republiki. Są one prezentowane na bilbordach przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego przy CSW, a także na autobusie MZK. Co więcej, w galeriach handlowych Toruń Plaza, Centrum Handlowym Nowe Bielawy Carrefour oraz w jednym tramwaju MZK, można posłuchać muzyki Grzegorza Ciechowskiego. Choć tegoroczny koncert specjalny się nie odbędzie, dyrektor klubu Maurycy Męczekalski podał informację, że przyszłoroczny koncert zaplanował na 18 grudnia 2021 roku.

W tym roku Dni Ciechowskiego uczczono między innymi powstaniem muralu z jego wizerunkiem. [fot. Sebastian Winnicki]

W tym roku Dni Ciechowskiego uczczono między innymi powstaniem muralu z jego wizerunkiem. [fot. Sebastian Winnicki]

Źródło: torun.pl