Lato obfituje w Toruniu w wiele kulturalnych wydarzeń. Postanowiliśmy Wam zebrać niektóre z nich, a dokładnie te, które wydają się najatrakcyjniejsze dla naszych redaktorów.

Wydarzenia kulturalne potraktowaliśmy dość szeroko. W końcu kultura w szerokim znaczeniu to po prostu wytwory działalności człowieka. Wśród wybranych przez nas wydarzeń są nie tylko wydarzenia muzyczne, choć gołym okiem widać, że to właśnie one dominują, co szczerze przed Wami przyznajemy.

Zobaczcie sami, jakie wydarzenia są tutaj rodzynkami (choć może bardziej pasuje tu „hamburgerami” i „piernikami”) na tym muzycznym torcie. Wszystkie,  naszym zdaniem najlepsze wydarzenia kulturalne lata w Toruniu, dopiero przed nami. Sprawdźcie, kiedy się odbywają. Większość z nich jest darmowa!

Najlepsze wydarzenia kulturalne w Toruniu – nasze TOP3

 

Michał Machel

3. Bitamina na Alternatywnej Scenie Letniej (3 sierpnia)

Mieszanka hip hopu z nieco sielską alternatywą, którą na dobrą sprawę trudno nazwać. Tak świeżo nad Wisłą może nie być przez całe lato. Muzyka z całą pewnością warta 25 x 500 plus zł (wyjaśnienie przelicznika w piosence „Dom”)!

Wstęp wolny.

2. Hey – Koncerty pod Gwiazdami (13 lipca)

Koncert legend polskiej muzyki zawsze musi być nie lada wydarzeniem. Słuchanie i oglądanie zawsze zawstydzonej Katarzyny Nosowskiej nigdy się nie nudzi, a plenerowa scena w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego doda muzyce zespołu ze Szczecina nieopisanego uroku. Tutaj więc zakończę swoje pisanie, a niech rozpocznie grać… piosenka do pierwszego teledysku, który zobaczyłem w MTV (tak, wtedy jeszcze można było tam oglądać teledyski).

Strona wydarzenia na Facebooku.

1. Kwintet Wojtek Mazolewski z gośćmi Wojciechem Waglewskim, Vienio i Piotrem Ziołą – Koncerty pod Gwiazdami (23 lipca)

Nie chodzi wcale o nagromadzenie gwiazd, które pojawią się pod gwiazdami z tytułu cyklu, którego organizatorem jest Centrum Kultury Dwór Artusa. Chodzi raczej o spoiwo w postaci kwintetu jazzmana, którego osobowość dorównuje tworzonej przez niego muzyce. A może odwrotnie? Obydwu panów Wojciechów jeszcze na żywo nie słyszałem. Najwyższy czas to zmienić. Tym bardziej, że intuicja podpowiada, że współtwórca yassu zapewni wszystkim występującym przepiękną oprawę.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Bilety – ulgowy 60 zł, normalny 65 zł.

Sara Watrak

3. Międzynarodowy Zlot Food Trucków w Toruniu (11-12 sierpnia)

Pachnące, świeże, oryginalne, a przed wszystkim smaczne (często również wegańskie – te dwa słowa wcale się nie wykluczają). Zlot Food Trucków to okazja do spróbowania jedzenia przygotowywanego na Waszych oczach przez prawdziwych zapaleńców. Wielkim plusem jest to, że nie musicie czekać na miejsce w restauracji. I udawać, że umiecie używać serwetek.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Wstęp wolny, jedzenie już płatne ; )

2. Festiwal Teatrów Ulicznych (kwiecień – wrzesień 2017)

Teatr w końcu wyszedł do ludzi! I to dosłownie. Bogaty program Festiwalu Teatrów Ulicznych sprawia, że nawet osoby, które nie przepadają za tą formą sztuki, dadzą się wciągnąć w magiczną zabawę pełną muzyki, tańca, akrobacji i światła.

Strona wydarzenia.

Wstęp wolny.

1. 9. Bella Skyway Festival (22 – 27 sierpnia)

To chyba żadne zaskoczenie. Skyway przyciąga tysiące ludzi ciekawych, co tym razem zagra, zaświeci się i zaskoczy. Toruń nigdy nie migoce tak pięknie jak podczas Festiwalu Światła. Tylko uważajcie, by Was nie zdeptano.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Wstęp wolny.

Sara Karaszewska

3. „Ratusz nieznany” (6, 21, 27 lipca, 3, 10, 17, 24 i 31 sierpnia)

Zorganizowana wycieczka po „Ratuszu nieznanym” to jedno z ciekawszych wydarzeń organizowanych w naszym mieście. Dotychczas Ratusz znany był tylko i wyłącznie z zewnątrz, a kojarzony z centralną częścią miasta, Toruńskiej starówki. Muzeum Okręgowe w Toruniu poinformowało jednak o organizowanych spacerach w trakcie wakacji, które pozwolą poznać Ratusz od zupełnie innej strony. Od teraz zwiedzić będzie można komnaty, piwnice czy sale, do których normalnie wejścia nie ma.

Strona wydarzenia.

Bilety – 21 zł.

2. „Scena jest Wasza!” (14, 21 lipca i 18 sierpnia)

Projekt, który bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Nigdy wcześniej nie słyszałam o nim, a jak się okazuje, organizowany będzie w tym roku po raz czwarty. O co dokładniej chodzi? O to, aby zachęcić młodych, uzdolnionych ludzi z naszego miasta do ujawnienia się i podzielenia swoim talentem. Toruńska Agenda Kulturalna zaprasza mało znane zespoły, a przy tym daje im szanse na wygranie sesji zdjęciowej oraz realizacji profesjonalnego teledysku. To jedno z wydarzeń w ramach Sceny Letniej. Koncert młodych artystów odbędzie się już 14 lipca na scenie plenerowej na Barce. Zagrają: Kacper Woźniak i Rafał Winiarski/Winiu (14 lipca), Drugstore Crisis (21 lipca), RayWah, Anastasiia Pugachova i Monika Trawicka (18 sierpnia).

Strona wydarzenia.

Wstęp wolny

1. Alternatywna Scena Letnia (29 czerwca – 17 lipca)

W tym roku Bulwar Filadelfijski mocno uczestniczy w życiu miasta pod względem kulturowym. Zadbano o masę pomysłów i alternatyw na spędzanie wakacyjnych wieczorów. Jednym z nich jest Alternatywna Scena Letnia. Na scenie na barce wiślanej odbywają się koncerty wielu ciekawych artystów. Występy już się odbywają, natomiast całe przedsięwzięcie potrwa do końca sierpnia. Koncerty rozpoczynają się o godzinie 21:00, a najbliższy ma swoją datę 13 lipca.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Wstęp wolny.

Grzegorz Kwiatkowski

3. Marek Piekarczyk Akustycznie (30 lipca)

Legenda polskiego heavy metalu zaprezentuje się w nieco mniej heavy odsłonie. W akompaniamencie akustycznych gitar zaśpiewa utwory ze swojej jedynej solowej płyty, lecz z pewnością nie zabraknie twórczości legendarnego już TSA. Koncert odbędzie się pod gołym niebem w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Bilety – ulgowy 40 zł, normalny 45 zł.

2. HEY- Koncerty pod Gwiazdami (13 lipca)

Kolejne już wydarzenie zorganizowane w Amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. Tym razem mowa o zespole, którego muzyka nigdy nie nosiła znamion wtórności czy nudy.Taki stan rzeczy nie zmienia się już od dwudziestu pięciu lat. HEY z Kasią Nosowską na czele zaprezentuje swoje najnowsze dokonania z dwunastego (!) już albumu studyjnego pt. Błysk.

Bilety – ulgowy 60 zł, normalny 65 zł.

1. Święto Toruńskiego Piernika 2017 (11-12 sierpnia)

Tak… Święto Piernika. Część z Was może faktycznie ciekawi co z tym wspaniałym ciastem zrobi Pascal Brodnicki, nas jednak bardziej interesują koncerty. Łona/Webber z livebandem, projekt FISZ EMADE Tworzywo, czy Kortez zachęcają do przyjścia bardziej niż najlepszy z możliwych pierników. Fisza i Łonę można już z pewnością zaliczyć do grona klasyków rodzimego rapu, a Kortez to wschodząca gwiazda sceny alternatywnej. Warto więc przyjść na Błonia Nadwiślańskie, posłuchać muzyki, wypić piwo i przegryźć piernika… Może przy okazji wyciągniemy jakiś rewolucyjny przepis od Pascala.

Strona wydarzenia na Facebooku.

Wstęp wolny.

A może chcielibyście sami zagłosować na najlepsze kulturalne wydarzenie odbywające się w Toruniu latem? Chętnie zgodzimy się na taką propozycję. Wyraźcie swoją opinię w komentarzach pod artykułem i na naszym profilu na Facebooku.

[Fot. Wojciech Leszczyński]