Spotkania derbowe niezależnie od dyscypliny sportu i szerokości geograficznej zawsze zbudzają dodatkowe emocje. Są one jeszcze bardziej spotęgowane, kiedy taki pojedynek posiada określoną stawkę. Tą w przypadku tegorocznych Derbów Pomorza jest utrzymanie w PGE Ekstralidze.

Bój o dalszy byt w najlepszej żużlowej lidze świata

We wtorek, 13 lipca 2021 roku, na torze przy Hallera 4 w Grudziądzu dojdzie do zaległego meczu 11. kolejki PGE Ekstraligi. A w niej miejscy ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz podejmie eWinner Apator Toruń. Dla obu ekip to starcie ma szczególny wymiar gatunkowy, bowiem jego stawką nie jest tylko prymat na Kujawach i Pomorzu, ale także utrzymanie w najlepszej lidze żużlowej świata.

Zarówno torunianie, jak i grudziądzanie do tej pory mają za sobą rozegrane dziesięć spotkań. W lepszej sytuacji wydają się być podopieczni Tomasza Bajerskiego, którzy na swoim koncie mają pięć punktów. Oczko mniej do tej pory zdobyli żużlowcy „Gołębi”. Pierwszy tegoroczny mecz obu drużyn z naszego regionu zakończył się triumfem „Aniołów” w stosunku 55:35. Zaliczka w kontekście bonusu jest zatem okazała, jednak „czarny sport” nie raz potrafił w takich sytuacjach zaskakiwać. Warto zauważyć, iż w sytuacji, gdyby to podopieczni Janusza Ślączki wygrali dzisiejszy pojedynek, a żółto-niebiesko-biali otrzymali punkt bonusowy, to wówczas wszystkie trzy ekipy z dołu tabeli, czyli ZOOLeszcz DPV Logistic GKM, eWinner Apator i Marwis.pl Falubaz będą miały po sześć punktów.

Świat speedwaya żył sagą z Pedersenem

Nicki Pedersen był w ubiegłym tygodniu na ustach całego środowiska żużlowego. Wszystko to na skutek zawieszenia Duńczyka za jego przewinienia w rodzimej lidze. Trzykrotny indywidualny mistrz świata, będący w tym sezonie liderem grudziądzan ostatecznie może wystartować w meczu z eWinner Apatorem. Torunianie jednak przewidywali taki scenariusz, o czym mówił właściciel klubu Przemysław Termiński w rozmowie z portalem WP Sportowefakty.pl. Występ zawodnika słynącego ze swojego burzliwego charakteru będzie dla ZOOLeszcz DPV Logistic GKM-u kluczowy.

Kogo można się obawiać oprócz Pedersena? Nazwiska, jakimi dysponuje Janusz Ślączka, są powszechnie znane przez kibiców w naszym kraju, jednak statystyki grudziądzan w tym roku są dobitne. Nicki Pedersen jest 8. najlepszym zawodnikiem PGE Ekstraligi. Drugim najwyższej sklasyfikowanym żużlowcem GKM-u jest Kenneth Bjeere, który zajmuje 31. lokatę w tym zestawieniu. Wyżej od niego są wszyscy toruńscy seniorzy oprócz Adriana Miedzińskiego.

W zespole „Gołębi” występują także leszczynianie Krzysztof Kasprzak i Przemysław Pawlicki. Obaj w ubiegłym sezonie byli daleko od tego, co pokazywali w przeszłości. Rok 2021 w wykonaniu Kasprzaka do tej pory był bardzo trudny, o czym najlepiej świadczy pozyskanie Pawła Miesiąca. Pozytywem dla klubu z Grudziądza jest ostatni występ indywidualnego wicemistrza świata z 2014 roku w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski. Tam wychowanek Unii Leszno zajął czwartą lokatę. Pawlicki z kolei w tegorocznej PGE Ekstralidze legitymuje się średnią na poziomie 1,529 punktu na bieg. Zawodnikami do lat 24 w ekipie „Gołębi” są Roman Lakhbaum i Norbert Krakowiak. Obaj pozytywnie w tej roli zaskakują i mają na swoim koncie dobre występy.

Jak sobie poradzą torunianie?

Podopieczni Tomasza Bajerskiego mają za sobą serię sześciu porażek. Ostatni triumf torunianie odnieśli w starciu z… ZOOLeszcz DPV Logistic GKM-em Grudziądz. Patrząc na ostatnie spotkania „Aniołów” można odnieść wrażenie, że jak Chris Holder zaprezentuje, chociaż 40 procent swoich możliwości, to torunianie spokojnie mogą wygrać przy H4. Dużo zależy od postawy juniorów obu ekip, torunianie ostatnio dobrze radzili sobie w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów, wygrali dwie toruńskie rundy i dwie rzeszowskie. Grudziądzanie kilkukrotnie w tym sezonie pokazali się z dobrej strony w spotkaniach ligowych. Ciężko jest zatem wskazać faworyta drugiej gonitwy dnia.

Początek meczu o godzinie 20:30. Transmisja na antenie nSport+.

Składy awizowane

ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz:
9. Przemysław Pawlicki
10. Roman Lakhbaum
11. Krzysztof Kasprzak
12. Kenneth Bjeere
13. Nicki Pedersen
14. Mateusz Bartkowiak
15. Denis Zieliński

eWinner Apator Toruń:
1. Paweł Przedpełski
2. Jack Holder
3. Chris Holder
4. Adrian Miedziński
5. Petr Chulpac
6. Kacper Makowski
7. Krzysztof Lewandowski