Koniec turnieju indywidualnego, krótki odpoczynek i zaczyna się, przez wielu uważana za najważniejszą część turnieju. Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach wkroczyły w rywalizację drużyn.

Klaudia Kulon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Maciej Klekowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zostali złotymi medalistami AMP-ów w Szachach. Srebrna medalistka z 2016 roku poniosła tylko jedną porażkę, z reprezentantką AGH w Krakowie – Aleksandrą Lach, która skończyła rywalizację na drugim miejscu. Podium wśród Pań uzupełniła Kinga Zakościelna z Politechniki Poznańskiej. Wśród mężczyzn srebro trafiło do Oskara Wieczorka z Uniwersytetu Wrocławskiego, a brąz do Arkadiusza Bebela z SGH w Warszawie.

Co słychać u zawodników UMK?

Przede wszystkim należy wyróżnić Damiana Śliwickiego. Nasz zawodnik zajął bardzo wysokie – 18. miejsce z dorobkiem 6,5 punktu. Biorąc pod uwagę fakt, iż Damian był rozstawiony z numerem 49, to spory sukces. Tylko punktacja pomocnicza sprawiła, że znalazł się poza podium wśród zawodników z uniwersytetów. Wielkie brawa!

Nieźle wypadł także kapitan UMK – Mateusz Brzeziński. Miejsce 32, czyli o dwa niższe niż to na liście startowej z pewnością wywołuje u Mateusza delikatny niedosyt, ale na pewno nie jest to zły rezultat. Lider drużyny skończył turniej indywidualny z sześcioma „oczkami”.

Pozostała trójka zakończyła zmagania w drugiej setce. Michał Wodzyński zajął miejsce 116., Tomasz Czarkowski był 130., a tuż za nim Wojciech Mikołajczak.

U kobiet nie zmieniło się zbyt wiele w stosunku do dnia wczorajszego. Karolina Waszkowska utrzymała 54. miejsce, a Olga Smoleńska nieznacznie poprawiła swoją sytuację i ostatecznie została sklasyfikowana na 59. pozycji.

Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach – turniej drużynowy

Świetne wieści płyną dla wszystkich, kibicujących UMK w Toruniu! Po pierwszym dniu zmagań drużynowych, nasza uczelnia zajmuje dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej i co najistotniejsze, drugie w kategorii uniwersytetów! Wyprzedza nas jedynie Uniwersytet Warszawski, z którym zmierzymy się jutro rano w ramach siódmej rundy!

Nasi zawodnicy rozpoczęli zmagania od rozgromienia Katolickiego Uniwersytetu Lublelskiego. Wygrana 6:0 (najwyższa z możliwych) – dodała graczom skrzydeł. W kolejnych pięciu rundach, zanotowaliśmy trzy zwycięstwa i dwie porażki. Lepszy okazał się gigantycznie mocny Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, który reprezentuje chociażby mistrzyni Polski, Klaudia Kulon. Później pokonaliśmy Politechnikę Rzeszowską 4,5-1,5, Politechnikę Lubelską 5,5:0,5 oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 5:1. W piątej odsłonie zmagań przyszła porażka z Politechniką Śląską w Gliwicach 2,5:3,5, ale Gliwiczanie również dysponują bardzo mocnym składem.

Siłą naszej drużyny jest wyrównany skład. Mateusz Brzeziński, Damian Śliwicki, Olga Smoleńska oraz Wojtek Mikołajczak zdobyli po cztery punkty, Tomasz Czarkowski ma ich na swoim koncie 5, a Michał Wodzyński 3.

Przed jutrzejszymi trzema rundami, nasi zawodnicy są w świetnej sytuacji. W przypadku klasyfikacji uniwersytetów, nie bierzemy pod uwagę tych profilowanych. To sprawia, że mamy zaledwie jeden punkt straty do lidera, Uniwersytetu Warszawskiego (za zwycięstwo otrzymuje się dwa punkty, za remis jeden). Za naszymi plecami znajduje się Uniwersytet Jagielloński z Krakowa, który przegrywa z nami tylko przez punktację pomocniczą. Tuż za podium plasuje się Uniwersytet Wrocławski, z „oczkiem” straty do UMK.

W tabeli ogólnej prowadzi Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, który ma dwa punkty przewagi nad AGH z Krakowa. Trzecia jest Politechnika Warszawska.

Emocje sięgną zenitu niedzielnym rankiem

Przed wszystkimi drużynami jeszcze trzy ciężkie pojedynki. Nasi zawodnicy są o trzy kroki od wielkiego sukcesu, ale z pewnością zadanie nie jest łatwe. O godzinie 9:00 rozpocznie się siódma, być może kluczowa runda mistrzostw. Trzymajcie kciuki, bo Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach mogą dostarczyć UMK wielu radości!