Tradycyjne lampy o dużej mocy pochłaniają bardzo dużo energii, co jest nie tylko nieekologiczne, ale i nieekonomiczne. Chcąc oświetlić dużą przestrzeń, najlepiej zdecydować się na naświetlacze LED. To świetna alternatywa dla zwykłych naświetlaczy żarnikowych, a także oświetlaczy i lamp metalohalogenkowych.

Naświetlacze tego typu są niezwykle energooszczędne. Mogą zużywać nawet o 85% mniej energii w porównaniu do tych tradycyjnych. Gdzie znajdują zastosowanie?

To idealne rozwiązanie do oświetlenia garażu albo posesji

Ze względu na to, że są praktyczne, a zarazem energooszczędne, naświetlacze LED montuje się zarówno w przypadku obiektów prywatnych, jak i komercyjnych. W domach jednorodzinnych świetnie sprawdzają się jako oświetlenie garaży, wiat i innych miejsc tego typu. Ponieważ mogą mieć różną temperaturę barwy światła, nie męczą oczu, co sprawia, że można przy nich robić wiele różnych rzeczy. Dobrze się przy nich pracuje i majsterkuje. Zwłaszcza wtedy, kiedy mają dużą moc. Ze względu na szeroki wybór, bez problemu można znaleźć naświetlacze, które mają moc sięgającą kilkuset, a nawet 1000 W. Do zastosowania przydomowego spokojnie wystarczy jednak lampa, która będzie miała 20 czy 50 W.

Naświetlacz LED można zamontować nie tylko w garażu, ale i przed nim. Wtedy po zmroku będzie ładnie oświetlał posesję. To idealne rozwiązanie dla tych osób, którym zależy na tym, żeby wieczorem i w nocy widzieć, co dzieje się przed domem, a także dla tych, którzy szukają lamp do ogrodu. Świetnym wyborem do montażu w takim miejscu są naświetlacze z czujnikiem ruchu. Najlepiej takie, które przy okazji pozwalają go regulować.

Fot. materiały partnera

Często wykorzystuje się je w przypadku parkingów, obiektów rekreacyjnych i reklam

Naświetlacze LED o większej mocy wykorzystuje się do oświetlania miejsc publicznych, a w tym obiektów rekreacyjnych. Można spotkać je m.in. na parkingach. Oprócz tego są często stosowanym rodzajem oświetlenia w przypadku boisk, zewnętrznych siłowni i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Wszystko ze względu na to, że dają światło o odpowiednio dużej mocy i długim zasięgu. Niektóre naświetlacze posiadają szronioną szybę, która pozwala na eliminację efektu olśnienia. Takie lampy służą m.in. do oświetlania powierzchni reklamowych.

Przy wszystkich obiektach tego typu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, aby naświetlacz posiadał oprawę o wystarczająco dużej klasie szczelności. Do zastosowania zewnętrznego najlepiej sprawdzają się takie, w przypadku których stopień ochrony wynosi IP65 lub IP66.

Jak wybrać odpowiedni naświetlacz?

Decydując się na oświetlenie tego typu, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Co jest istotne oprócz mocy i klasy szczelności? W zależności od konkretnego zastosowania, przy wyborze naświetlacza należałoby kierować się także nominalnym kątem promieniowania (najczęściej wynosi on 100°, ale może być mniejszy lub większy), odpornością udarową, a także znamionową trwałością (najlepiej, żeby wynosiła ona przynajmniej 30 000 h).

Sprawdź pełną ofertę LED w sklepie ELED.pl – Oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb

[Artykuł sponsorowany]