Planujesz kontynuować naukę po szkole średniej? Chciałbyś w październiku zostać żakiem? Myślałeś o tym, aby wymarzony kierunek studiować na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu? Proces rekrutacji to jednak dla Ciebie czarna magia? Nie martw się – pomożemy! Poniżej znajdziesz kilka cennych informacji, które pomogą przebrnąć Ci przez ten proces!

Rekrutacja na UMK krok po kroku

Jesteś już zapewne po napisaniu wszystkich egzaminów maturalnych, które, miejmy nadzieję, zdasz satysfakcjonująco! Teraz czas na najdłuższe wakacje w życiu! Jeśli planujesz kontynuować dalej naukę, warto jednak już teraz zdecydować się gdzie planujesz pójść na studia, a także wyższy stopień naukowy z jakiego kierunku chciałbyś zdobyć. Jeśli jednym z wyborów jest zdobywanie wiedzy w Toruniu, zapoznaj się z tym, jak wygląda rekrutacja na UMK 2021, a także poznaj kilka najważniejszych terminów, których nie możesz przegapić.

 1. Po pierwsze, zapoznaj się z oferowanymi przez uczelnię kierunkami, a także przeanalizuj zasady rekrutacji.
 2. Zarejestruj się w IRK, czyli w Internetowej Rejestracji Kandydatów.
 3. Po rejestracji w IRK, uzupełnij wszystkie niezbędne dane osobowe, dostępne w zakładkach adres, wykształcenie i inne.
 4. Uzupełnij dane dotyczące ukończonej szkoły średniej, a po otrzymaniu świadectwa dojrzałości, numer świadectwa i nazwę jednostki wydającej świadectwo.
 5. Wybierz przedmioty oraz poziom egzaminów maturalnych, które uprawniają Cię do ubiegania się o przyjęcie na wybrane kierunki studiów. Jeżeli nie znasz jeszcze wyników matury, zaznacz tylko przedmioty oraz ich poziomy. Jeśli w trakcie matury wyraziłeś zgodę na pobranie wyników Twojej matury z Krajowego Rejestru Matur, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna pobierze właściwe wyniki z KReM. Wtedy sprawdź, czy wyniki są naniesione poprawnie. Osoby, które nie wyraziły takiej zgody, same wprowadzają wyniki matury do IRK.
 6. Wybierz dowolną liczbę kierunków studiów, a także ustal ich priorytety. Najważniejszy dla Ciebie kierunek powinien zajmować pierwszą pozycję na liście! System ustawia kierunki według kolejności dokonanych przez kandydata zapisów. Kolejność możesz jednak dowolnie zmieniać do ostatniego dnia rekrutacji.
  Pamiętaj! Kandydat na studia może zarejestrować się na dowolną liczbę kierunków, ale przyjęty może być tylko na jeden kierunek.
 7. Wpłać wyliczoną przez IRK opłatę rekrutacyjną na wskazany przez system indywidualny numer konta. Opłata wynosi 85 zł za jeden kierunek/specjalność studiów, na który prowadzona jest odrębna rekrutacja, natomiast na kierunki artystyczne 150 zł.
 8. Rejestracja jest poprawna tylko wtedy, kiedy masz uzupełnione dane, wprowadzony wynik matury, zaznaczone kierunki studiów i wniesioną opłatę rekrutacyjną w wyznaczonym terminie.
 9. Przed złożeniem dokumentów w Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, musisz zamieścić w systemie IRK zdjęcie w formie elektronicznej, które po przyjęciu na studia, będzie widniało na Twojej legitymacji.
 10. Po ogłoszeniu wyników rekrutacji sprawdź w IRK komunikat w sprawie zakwalifikowania na studia.
 11. Jeśli zakwalifikowałeś się na studia, dostarcz w wyznaczonym w wyznaczonym terminie lub wyślij pocztą komplet dokumentów do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna przyjmuje dokumenty przesłane tylko drogą korespondencyjną (poczta, kurier). Pamiętaj, że liczy się data dostarczenia dokumentów do Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej, a nie data nadania!

Rekrutacja na UMK 2021 – ważne terminy

 • Opłatę rekrutacyjną należy uiścić do 6 lipca w przypadku kierunków artystycznych, a na pozostałych kierunkach, do 8 lipca.
 • Ogłoszenie wyników:
ogłoszenie list zakwalifikowanychI etap: 13.07.2021 r. (wtorek) godz. 14.00
II etap: 22.07.2021 r. (czwartek) godz. 14.00
III etap: 28.07.2021 r. (środa) godz. 14.00
składanie dokumentówI etap: 14.07 (środa) – 19.07.2021 r. (poniedziałek)
II etap: 23.07 (piątek) – 26.07.2021 r. (poniedziałek)
III etap: 29.07 (czwartek) – 02.08.2021 r. (poniedziałek)

Kolejne etapy rekrutacji dla kierunku weterynaria – w zależności od wypełnionego limitu, informacje będą przekazywane na konto kandydata w systemie IRK.

Inne terminy, dotyczące między innymi tury uzupełniającej, a także kierunków artystycznych bądź teologii, odnaleźć możecie pod tym linkiem. Szczegółowe zasady rekrutacji są z kolei dostępne tutaj.

Przyszłym studentom życzymy powodzenia w dostaniu się na wymarzony kierunek studiów!

Zobaczcie też, jak prezentowały się progi punktowe na UMK w 2020 r.

Źródło: umk.pl