Z okazji 100-lecia wolnego Torunia w Muzeum Okręgowym otwarta zostanie wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”. Jest ona tylko jednym z elementów obchodów 100-lecia Niepodległego Torunia.

Ekspozycja pokaże toruńską drogę do odzyskania Niepodległości. Jednak żeby w pełni oddać rangę tego wydarzenia, autorzy wystawy zaprezentują także ogromne zmiany jakie zachodziły w tym czasie w obrębie samego państwa polskiego. Wystawa, nie bez przyczyny znajdzie się w pomieszczeniach Ratusza Staromiejskiego, ponieważ był on miejscem przekazania przez władze niemieckie kluczy do naszego miasta nowym polskim władzom. Po powitaniu wojsk polskich przy Dworcu Miasto i wojskowej defiladzie, ok. godz. 16:30, płk. Stanisław Skrzyński – przedstawiciel wojsk polskich, Otton Steinborn – burmistrz komisaryczny Torunia oraz grupa polskich urzędników przejechali do Ratusza, gdzie od kilku godzin oczekiwali na nich członkowie niemieckich władz Torunia. Przejmując władzę nad miastem, płk. Skrzyński powiedział: „Historia wydała swój wyrok. Uchylmy przed nią czoła. Nie będziemy dziś dotykać kwestii wyrządzonych krzywd, gdyż to przynależy sądowi także historii. Przyjmując dziś od panów klucze miasta, zaznaczam, że stoimy na stanowisku prawdziwej i szczerej lojalności względem wszystkich, bez różnicy stanów i narodowości obywateli państwa polskiego”. Klucze przejęte przez polskiego pułkownika zostały następnie przekazane w ręce komisarycznego burmistrza Torunia – Ottona Steinborna. Pułkownik Skrzyński miał powiedzieć, że „Toruń pozostanie w polskich rękach aż do końca świata”.

Wystawa o powrocie Torunia do niepodległej Polski została przygotowana przez zespół specjalistów z najważniejszych instytucji kultury i nauki w Toruniu i w oparciu o zbiory tych instytucji. Znajduje się ona na drugim piętrze Ratusza Staromiejskiego. Czynna będzie od 18 stycznia do 28 czerwca 2020 r.

Ekspozycja wpisuje się w ogólnomiejskie i kilkudniowe obchody związane z 100. rocznicą powrotu Torunia do wolnej Polski. Obchody objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło: torun.pl