Wystawę z okazji 750-leciu lokacji toruńskiego Nowego Miasta będzie można obejrzeć w Muzeum Okręgowym. Będzie można tam poznać jego całkiem ciekawą historię. 

Wszystko zaczęło się wraz z wystawieniem dokumentu lokacyjnego przez mistrza krajowego Ludwika von Baldersheima 13 lipca 1264 r. Nowy ośrodek powstał z uwagi na dynamiczny rozwój Starego Miasta i miał stanowić jego zaplecze produkcyjne. Dominowały tam cechy garbarskie i sukiennicze. Nowe Miasto przeżywało kryzys z powodu swojego bardziej rozwiniętego sąsiada. Po konflikcie z Krzyżakami i zdobyciu zamku lud toruński zwrócił się do Rady starotoruńskiej o połączenie Nowego Miasta ze Starym. Potwierdził ten fakt Kazimierz Jagiellończyk w tzw. przywilejach kazimierzowskich dla Torunia wydanych w 1457 r.

Pokrótce stąd właśnie wzięło się Nowe Miasto. Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki, stare fotografie czy pocztówki, na których widnieje Nowe Miasto. Znajdą się na nich zatem kościół parafialny pw. św. Jakuba, nieistniejący już kościół Dominikanów i budynek ratusza (później zburzony, na jego miejscu powstał zbór ewangelicki). Zobaczyć będzie można także kopie dokumentów z XIII-XV wieku z Archiwum Państwowego w Toruniu wraz z planszami informacyjnymi o historii Nowego Miasta.

Wystawa trwa aż do 30 listopada.

[Fot. Mateusz Kosowicz]