W naszym kraju coraz bardziej popularne stają się badania drive-thru. W Toruniu funkcjonują aż dwa punkty, w których można bez wysiadania z samochodu przebadać się pod kątem zarażenia koronawirusem. 

Gdzie można wykonać test? 

W Toruniu funkcjonują, aż dwa miejsca w których wykonywane są testy drive-thru. Najprościej rzecz ujmując aby została od nas pobrana próbka nie musimy opuszczać pojazdu. Pierwszy punkt jest zlokalizowany przy Centrum Targowym PARK przy ulicy Szosa Bydgoska 3. Drugim miejscem jest parking przy Arenie Toruń znajdującej się na ulicy Bema.  

Jak wygląda test? 

Testy wykonywane tuż przy Centrum Targowym PARK są tradycyjne. Polegają zatem na pobraniu wymazu z gardła, procedura trwa około 3 minut. Jak trzeba się przygotować do takiego testu? – Wymaz z gardła powinien być pobrany rano, po przepłukaniu ust przegotowaną wodą. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, materiał należy pobrać po upływie ok. 3 godzin od ostatniego posiłku. Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia. Należy wyjąć ruchome protezy zębowe. Wynik dostępny jest najczęściej w ciągu 24 godzin od pobrania na stronie internetowej laboratorium Vitalabo i nie później niż w ciągu 72h przy dużym obłożeniu pracowni genetycznej.  

Punkt drive-thru znajdujący się przy Arenie Toruń działa inaczej. Pobierane są tam próbki z opuszki palca i wykonywany jest test immunoenzymatyczny. Wykrywa on zaś obecność przeciwciał świadczących o kontakcie z wirusem (nie wykrywa obecności samego wirusa) w 2-3 tygodniu od dnia zakażenia i jest wykonywany w ciągu 20 minut. Test immunoenzymatyczny, w przeciwieństwie do testu RT-PCR, nie wykazuje obecności samego wirusa, ale obecność poszczególnych klas przeciwciał może świadczyć o tym, iż osoba jest zakażona i organizm walczy z infekcją i/lub, że organizm miał styczność z koronawirusem, nawet jeśli przeszedł chorobę bezobjawowo. Co ważne do testu nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Wynik testu jest dostępny do 24 godzin.

Ile kosztują testy? 

Pierwsza opcja jest dość kosztowna, bowiem dla osoby prywatnej cena testu wynosi 584 zł. Dzięki akcji Badamy-Wspieramy Medyków usługa jest darmowa dla pracowników służby zdrowia.  

Testy organizowane przy Arenie Toruń są już tańsze, ponieważ kosztują 150 zł brutto. Operator postanowił również dokonywać darmowych testów dla bohaterów, w ramach akcji 2+1 co trzeci test jest wykonywany za darmo, lecz jest przekazywany dla osób na “pierwszej linii frontu”.  

Rejestracja – obowiązkowa przed testem 

Przed wykonaniem testu w obu miejscach musimy się uprzednio zarejestrować. 

Rejestracja testy przy Centrum Targowym Park: 

Dla osób prywatnych –  www. sklep.vitalabo.com.pl/nasze-pakiety/1515-badanie-wykrywajace-wirusa-sars-cov-2-metoda-rt-pcr.html%20

Dla pracowników służby zdrowia  –  www.sklep.vitalabo.com.pl/nasze-pakiety/1516-badanie-wykrywajace-wirusa-sars-cov-2-metoda-rt-pcr-badanie-dla-medykow-torun.html%20

Rejestracja na testy przy Arenie Toruń – www.immquest.pl/rejestracja-on-line%20