8 marca 1990 roku wydano ustawę o samorządzie gminnym. W tym roku mija 30 lat od tego wydarzeniaa 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Mimo braku oficjalnych obchodów czego przyczyną jest pandemia, mieszkańcy będą uraczeni ciekawymi inicjatywami.

Zobacz, jak zmienił się Toruń i popisz się wiedzą 

Od 27 maja do 3 czerwca na Rynku Staromiejskim będzie dostępna wystawa planszowa. Dzięki niej każdy mieszkaniec Torunia będzie mógł na własne oczy zobaczyć jakie zmiany nastąpiły w Grodzie Kopernika przez ostatnie trzy dekady.  

Od środy 27 maja do niedzieli 31 maja, na stronie Centrum Kultury Dwór Artusa dostępny będzie quiz składający się z dwudziestu pytań. Oczywiście będą one ściśle związane z samorządem lokalnym. Organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe dla trzech najlepszych uczestników, a w przypadku remisów decydować ma czas. 

Koncert życzeń i materiał „30 lat toruńskiego samorządu” 

27 maja o godzinie 19:00 odbył się “Fejsbukowy koncert życzeń”, który w zamyśle miał przywrócić wspomnienia związane z telewizyjnym koncertem życzeń. Został on wykonany przez Asię Czajkowską oraz Bartosza Staszkiewicza. 

Także w środę 27 maja o godzinie 18:30 w TV Toruń został wyemitowany specjalny film “30 lat toruńskiego samorządu”. Również w środę swoją premierę ma trzecia część cyklu pt. “Toruń w moich filmach”, jego reżyserem jest Ryszard Kruk. Zostanie opublikowana na kanale autora na platformie YouTube.