Drugi dzień toruńskich Juwenaliów zapowiada się rockowo-folkowo. Na głównej scenie szykuje się dobra dawka energetycznej muzyki. Koncerty startują o 20.00. Dwie godziny później ruszy scena klubowa.

Wieczór otworzy toruński zespół OX. Na scenie występują od 1999 roku. Początkowe zamiłowanie czterech ludzi zmieniło się w zespół. Nazwa, jak mówią artyści, nie ma żadnej ideologii – miało być krótko. Ox łączy w sobie potężne gitarowe granie ze ścianą dźwięków elektronicznych. Na swoim koncie mają dwa wydawnictwa nagrane własnym sumptem – 1 Kron 16:11 (2003) i Wołaj (2006).

Po godzinie 21 na scenie wyjdzie PaRasSol. Zespół z Solca Kujawskiego z zeszłym roku grał na juwenaliowej scenie w Od Nowie. Grupa pod koniec 2007 roku została powołana do życia przez braci Jakuba i Wojciecha Utyra pod koniec 2007 roku Na swoim koncie mają ważne wyróżnienie – laur Konkursu Młodych Polskich Zespołów Reggae zdobyty w 2010 roku podczas Ostróda Reggae Festival. Debiutancki krążek „Krok po kroku” ukazał się w 2011 roku. Ich muzyka to szeroko pojęty dub i reggae. Aktualnie pracując nad materiałem na trzeci album.

Piątkową noc zamknie grupa Tabu, która ostatnio w Toruniu gościła w styczniu na Afryka Reggae Festiwal. Zespół powstał w 2003 roku. Od tego czasu zagrał prawie pół tysiąca koncertów, wygrał najważniejsze nagrody na muzycznych festiwalach i nagrał 3 studyjne albumy – ostatni pt. „Endorfina” wyszedł w 2012 roku. Dwukrotnie grupa brała udział w znanej polskiej trasy Punky Reggae Live. Muzyka Tabu to głównie reggae z energią i mocno słyszalną sekcją dętą. Teksty są bardzo osobiste, ale poruszają też szeroko pojęte tematy socjologiczne. Kapela jest współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae – Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim.

Tuż po północy sceną zawładnie zespół Enej, który w tym roku gościł już w toruńskiej Od Nowie w ramach promocji nowego krążka. Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie, założony przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego managera zespołu). Nazwa zespołu jest nawiązaniem do imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa to mieszanka korzeni ukraińskich i polskich. Zespół ma na swoim koncie cztery albumu, ostatni „Paparanoja” wydany zimą tego roku. Przełomem w historii zespołu był udział i wygrana w pierwszej edycji programu Must Be The Music – Tylko Muzyka. Do największych przebojów królujących na listach przebojów należą – „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili” i „Symetryczno-liryczna”.

Imprezę sceny klubowej umiejscowionej na parkingu przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska rozkręcą: Dvj Rocco w duecie z Mj Sax, Dj PAC1, Dj  Hddcut, Dj BELEQ oraz Dj Noz w live act z Mr. Drum.R.

[fot. Paula Gałązka]