Rada Miasta Torunia podczas ostatniej sesji z 7 lutego przyjęła pilotaż programu, który zakłada wprowadzenie karty miejskiej.

„Jedynka” pierwszą linią, w której zapłacimy kartą miejską

Jak czytamy na stronie toruńskiego MZK, Michał Zaleski zdradził pierwsze szczegóły pilotażowego programu – W Toruniu wiele osób czeka na możliwość płacenia za komunikację publiczną korzystając z systemu elektronicznego. Chcemy to sprawdzić i w związku z tym wprowadzamy system testowy na liniach komunikacji miejskiej, zaczynamy od linii tramwajowej numer 1. Specjalnie wyposażone urządzenia pozwolą nam zapłacić za przejazd zwykłą kartą płatniczą lub specjalną kartą miejską – poinformował prezydent Torunia.

System biletu elektronicznego realizowany będzie od 1 marca do 30 października 2019 r., a sam pilotaż będzie realizowany, jak czytamy na stronie MZK, w pierwszym półroczu 2019 r. Dzięki niemu w wyznaczonej do tego linii tramwajowej nr 1 do kupna biletu będzie można wykorzystać aplikację mobilną, karty płatnicze lub wspomnianą kartę miejską. Na koniec trwania programu pilotażowego pasażerowie będą mogli wypełnić specjalną ankietę, zamieszczając w niej swoje wnioski i oceny dotyczące płatności wynikających z wprowadzenia systemu elektronicznego. Następnie zostaną wyciągnięte wnioski, które zamieszczone zostaną w rekomendacji dotyczącej funkcjonalności systemu. Jego wdrożenie jest zaplanowane na rok 2020.

Jeśli testy zostaną ocenione pozytywnie, system oparty na płatnościach mobilnych oraz z użyciem kart płatniczych i karty miejskiej będzie wykorzystywany „w systemach Park & Ride, Toruńskim Rowerze Miejskim, basenach, bibliotekach, a także instytucjach kultury”.

Koszt pilotażu systemu elektronicznego w komunikacji miejskiej to 30 tys. zł.