Nieznana jest geneza tej groźnie brzmiącej nazwy toruńskiej knajpy. Nietrudno o wrażenie, że miała ona odstraszać klientelę z wyższych sfer. Kiedy jednak spojrzymy na fotografie z okresu działalności pubu, dojdziemy do wniosków dalece innych.

Piwnica Przestępców mieściła się tam, gdzie dziś mieści się biuro firmy zajmującej się doradztwem finansowym, przy Żeglarskiej 27, w latach 1900-1919. Jej właścicielem był Richard Krüger (to zapewne mężczyzna stojący na obu zdjęciach), który bardzo cenił sobie jakość serwowanych w lokalu przystawek i alkoholi. Podawano tu piwo z najwyższej wówczas półki oraz – specjalność kuchni – wiedeńskie parówki. Nie była to karta charakterystyczna dla restauracji spraszających półświatek i bynajmniej Piwnica Przestępców do takich nie należała.

Można to stwierdzić po bardzo eleganckim ubiorze pań (w ogóle kobiety spędzające czas w tego typu knajpach to na owe czasy niezwykła rzadkość) i panów na górnym zdjęciu czy obecności dzieci na fotografii niżej (31.12.1900 r.). Warte uwagi są też kielichy, z których piją goszczący w lokalu. Trudno powiedzieć cokolwiek o ich życiu, statusie społecznym, poza tym, że na przestępców na pewno nie wyglądają. Wieczorowe stroje trochę nie współgrają z klimatem panującym we wnętrzu – stoły i krzesła zastąpiono beczkami po piwie, na fotografii widoczny jest też pies. Wszystko to wskazuje na to, że nazwa lokalu była jedynie żartem właściciela – zrozumiałym i akceptowanym przez tutejsze elity.

Piwnica Przestępców funkcjonowała dość krótko. Richard Krüger być może zaangażował się później w działalność swojego krewnego M. Krügera (niewykluczony błąd, mogło chodzić o tego samego R. Krügera), który w 1912 roku wszedł w posiadanie sąsiedniej restauracji Braunsberg Bierkeller i przemianował ją na Piwnicę Miejską.

piwnica

 

Na podstawie:
A. Kortas, „Befestigte Kneipe”, Toruńskie lokale gastronomiczne i hotele w XIX i na początku XX wieku w świetle ksiąg adresowych i lokalnej prasy, Toruń 2010.
Red. M. Biskup, Toruń. Miasto i ludzie na dawnej fotografii (do 1939 roku), Toruń 1995.

Fot. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa