Płyn chłodniczy to jedna z cieczy eksploatacyjnych w motocyklu, którą powinieneś regularnie wymieniać i kontrolować jej stan. Odpowiada za prawidłowe działanie silnika, a co za tym idzie — pozwala na przyjemną, komfortową i bezpieczną jazdę. W tym materiale przedstawimy ci 5 faktów o płynie chłodniczym. Dowiesz się, jaka jest jego rola, dlaczego warto i co ile go wymieniać, a także jakie ma cechy i właściwości.

Rola płynu chłodniczego w motocyklu

Układ chłodzenia ma za zadanie utrzymywać prawidłową temperaturę silnika motocyklowego. Zapobiega przegrzaniu jednostki, która podczas pracy w zbyt wysokiej temperaturze ulega awariom i uszkodzeniom — często nieodwracalnym, a co za tym idzie kosztownym. Co więcej, silnik osiągający zbyt wysoką temperaturę nie gwarantuje maksymalnych osiągów, co w efekcie obniża poziom przyjemności z jazdy. Jednym z kluczowych elementów układu chłodzenia jest płyn chłodniczy. To on bezpośrednio odpowiada za wymianę ciepła i — przepływając przez chłodnicę — pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury jednostki napędowej.

Cechy i właściwości płynu chłodniczego

Płyn chłodniczy posiada szereg cech i właściwości, które pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie silnika i sprawną wymianę ciepła. Po pierwsze — płyn chłodniczy ma o wiele niższą temperaturę zamarzania niż woda. Zawarty w nim glikol zapobiega krzepnięciu płynu do nawet -35 stopni Celsjusza. Co prawda w motocyklach, które w większości eksploatowane są w sezonie letnim, to niewielka różnica, jednak chyba nikt nie chciałby się obudzić z rozszczelnionym układem chłodzenia po zimowym postoju lub jesiennym przymrozku. Po drugie — dodatki zawarte w płynie chłodniczym mają właściwości antykorozyjne, które chronią przed rdzewieniem wewnętrzne powierzchnie układu chłodzenia. Dodatki zapewniają również ochronę uszczelkom i innym elementom układu chłodzenia, które nie są wykonane z metalu.

Czy można dolewać wody do płynu chłodniczego?

Woda z kranu zawiera wiele związków chemicznych (m.in. magnez i węglan wapnia), które wraz ze wzrostem temperatury cieczy będą osadzać się na ściankach układu chłodzenia, doprowadzając do korozji i niedrożności. Co więcej, woda cechuje się inną specyfikacją termiczną — szybciej zamarza i osiąga temperaturę wrzenia. Mając to na uwadze, nigdy nie dolewaj wody z kranu do płynu chłodniczego! Inaczej jest z wodą destylowaną/demineralizowaną. Jeśli posiadasz koncentrat płynu chłodniczego, to możesz wymieszać go z wodą destylowaną/demineralizowaną w proporcjach 50/50.

Dlaczego warto wymieniać płyn chłodniczy w motocyklu? 

Podczas eksploatacji płyn chłodniczy ulega zużyciu — to naturalne, dzieje się tak ze wszystkimi cieczami w twoim motocyklu. Wraz z upływem czasu i kolejnych kilometrów traci on swoje właściwości, przez co utrzymanie prawidłowej temperatury silnika, ochrony antykorozyjnej i zapobieganie zamarzaniu staje się coraz bardziej problematyczne, aż w końcu — niemożliwe. Kolejnym powodem, dla którego warto regularnie wymieniać płyn chłodniczy, są koszty. Cena płynu chłodniczego to nic w porównaniu z naprawą awarii i uszkodzonych podzespołów podczas przegrzania. Powinieneś pamiętać, że płyn chłodniczy możesz wymienić samodzielnie. Inaczej jest z większymi awariami podczas przegrzania — zatarte cylindry to niekoniecznie naprawa, której podejmie się każdy w przydomowym garażu, a u mechanika zapłacisz za nią lwią część swojej wypłaty.

Co ile wymieniać płyn chłodniczy do motocykla?

Wymianę płynu chłodniczego powinieneś przeprowadzić minimum raz na 2 lata (w przypadku płynów IAT — mają kolor niebieski lub zielony) lub raz na 3 — 4 lata (w przypadku płynów OAT — mają kolor różowy lub czerwony). Jest to jednak wartość umowna — wszystko zależy od tego, jak, gdzie i ile jeździsz w trakcie sezonu. Podczas intensywnej jazdy po torze lub górskich trasach, gdzie silnik dostaje mocno w kość, taki interwał może okazać się niewystarczający, żeby jednostka pracowała w optymalnej temperaturze. Co więcej, duże znaczenie ma także jakość płynu chłodniczego. Jeśli zalałeś niskiej klasy produkt do swojej maszyny, to może się okazać, że szybciej straci on swoje właściwości. Jeśli zastanawiasz się, jaki płyn chłodniczy do motocykla wybrać, żeby zaoszczędzić sobie pracy, to koniecznie sięgaj po produkty wysokiej jakości od sprawdzonych producentów, którzy cieszą się dużym zaufaniem wśród motocyklistów.

Płyn chłodniczy motocyklowy znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Warto sięgać po wysokiej jakości płyny chłodnicze od sprawdzonych marek. Tylko takie znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce oraz na imready.eu. Poza ofertą płynów chłodniczych od czołowych producentów — m.in. Silkolene, Liqui Moly i Motul, możesz liczyć również na darmową dostawę, darmowy odbiór w jednym z 33 punktów w całym kraju, a także zwrot zakupów do 60 dni i bezpieczne płatności online. Odwiedź jeden ze sklepów I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz płyn chłodniczy do motocykla.

[Materiał zewnętrzny]