Wisła to wyjątkowa rzeka, która nie tylko łączy dwa końce Polski, ale przede wszystkim konstytuuje w Polakach tożsamość kulturową. Natchnieni tą myślą artyści z Galerii Rusz przygotowali prace inspirowane najdłuższą z polskich rzek, u brzegów której przez wieki rozwijały się tradycje flisackie.
Wisła jako zasób kulturowy
Sztuka może, ale nie musi zaskakiwać. Może bawić, wzruszać, a może też prowokować do przemyśleń. Galeria Rusz doskonale wie, w jaki sposób pobudzić mieszkańców Torunia do głębszej refleksji nad prozą życia. Z okazji ustanowienia roku 2024 rokiem kultury flisackiej, zespół artystów przygotował wyjątkową wystawę. Prace, jak zawsze, mają skłaniać do głębszego spojrzenia na świat, w którym wartości i emocje sprowadzono do roli towaru, a współczesny człowiek to samotny pielgrzym szukający wytchnienia w owczym pędzie.
Galeria Rusz wskrzesza pamięć o tradycjach i folklorze flisaków, dla których Wisła była nie tylko głównym szlakiem eksportowym, ale także centralnym miejscem rozwoju kultury flisackiej. Wszak w Toruniu działał jeden z najważniejszych portów śródrzecznych, a chłopi zajmujący się rzecznym spływem towaru zamieszkiwali osiedle Rybaki.
Jak podążać szlakiem myśli?
Prace artystów z Galerii Rusz eksponowane są od 1 maja do 30 czerwca. W ramach wystawy torunianie mogą oglądać prace wielkoformatowe na billboardach przy ul. Gagarina i Wałach gen. Sikorskiego – dwa w maju i dwa w czerwcu. To jednak nie wszystko. Galeria Rusz zadbała o to, aby przekaz trafił do szerokiego pola odbiorców. Przez cały maj po Toruniu kursuje również autobus prezentujący jedną z prac. Na koniec pozostaje jedno pytanie, nad którym warto się zastanowić: w jakim kierunku płyniemy przez życie?
fot. Galeria Rusz