Uniwersytet Mikołaja Kopernika hucznie świętuje 70 lat istnienia. W poczet jubileuszowych imprez wpisał się również Pochód Jazzowy, który wyruszy już w najbliższą niedzielę.

Pochód z udziałem muzyków jazzowych, pracowników UMK, gości, mieszkańców i studentów pod przewodnictwem zespołu Leliwa Jazz Band wyruszy po godzinie 16.30 spod Klubu Studenckiego Od Nowa. Trasa będzie symbolicznym przejściem z „nowej” Od Nowy do „starej” mieszczącej się dawniej w budynku Dworu Artusa. Z powodu sporej odległości część trasy zostanie pokonania specjalnymi tramwajami. O godzinie 17.00 z przystanku „Od Nowa” w stronę Pl. Teatralnego odjedzie turystyczna „setka” z lat 60. i nowoczesny swing. Podczas jazdy z zabytkowego tramwaju popłyną największe jazzowe przeboje. Przejazd będzie bezpłatny dla osób ruszających spod Od Nowy. Tramwaje nie zatrzymują się na przystankach pośrednich.

O godzinie 18.00 zaplanowano koncerty na scenie plenerowej ustawionej na Rynku Staromiejskim.  Wystąpią:

18:10 – Tortilla

19:00 – Mariusz Lubomski

19:20 – Paraliż Band

20:10 – Tomasz Organek solo

20:30 – Czaqu

21:20 – Sławomir Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

Część koncertową poprowadzi dziennikarz Radia Zet, Rafał Bryndal.

Wstęp wolny!

O godzinie 22:15 niebo rozświetli pokaz sztucznych ogni na Bulwarze Filadelfijskim.

Tego dnia odbędzie się także uroczyste, nadzwyczajne posiedzenie Senatu UMK na Rynku Staromiejskim (o godzinie 15.00) oraz otwarta zostanie specjalna wystawa „Nad złoto cenniejsze. Skarby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika” w Ratuszu Staromiejskim. Z tej okazji po raz pierwszy zaprezentowane zostaną w komplecie ocalałe woluminy wchodzące w skład Srebrnej Biblioteki. To zabytek unikatowy w skali światowej, a tworzące go oprawy są niezwykle cenne. 12 z 15 XVI-wiecznych srebrnych opraw od 1947 r. znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, pozostałe przyjadą do Torunia z Biblioteki Narodowej w Warszawie, Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

[fot. materiały prasowe]