Toruński mors, 54-letni Sławek Gruszka walczy z białaczką limfoblastyczną. Wielką szansą dla niego będzie odnalezienie „bliźniaka genetycznego”. Intensywne poszukiwania będą miały miejsce podczas toruńskiego Festiwalu Wisły.

I Ty możesz być „bliźniakiem genetycznym” Sławka

Sławomir Gruszka ma 54 lata i jest mieszkańcem Torunia. Jest człowiekiem wielu pasji. Jedną z nich jest morsowanie, czyli kąpiele w lodowatej wodzie. Ponadto, Sławek do tej pory robił inne, nie mniej imponujące rzeczy. W swoim życiu ukończył wiele maratonów oraz spędził wiele godzin w… szybowcu. 54-latek sprawdza się także jako konstruktor wszelkiej maści maszyn. Niestety, torunianin boryka się z białaczką limfoblastyczną. Jest to nowotwór szpiku kostnego, w wyniku którego zaatakowane krwinki białe namnażają się i wypierają zdrowe komórki.

Nadzieją dla Sławka jest znalezienie „bliźniaka genetycznego”, czyli krótko mówiąc dawcy, którego antygeny zgodności są takie same jak biorcy. Koniecznym jest, aby ta osoba nie była z biorcą w żaden sposób spokrewniona. Każdy, kto chce i może pomóc torunianiowi może się zarejestrować na stronie www.dkms.pl/pl/torun-dla-slawka i zamówić pakiet do domu. Istnieją dwie metody pobrania szpiku: pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej – metoda ta stosowana jest w 85% wszystkich pobrań – oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej – metoda ta stosowana jest w 15% wszystkich pobrań.

Kto może zostać dawcą szpiku?

– osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat
– osoba świadoma swojej decyzji
– osoba o dobrym ogólnym stanie zdrowia
– osoba udzielająca zgody na pobranie komórek dwiema metodami
– osoba pierwszy raz rejestrująca się jako potencjalny dawca szpiku
– osoba bez większej nadwagi

Festiwal Wisły dla Sławka

Podczas toruńskiego Festiwalu Wisły dojdzie do dwóch wydarzeń, których celem jest odnalezienie dawcy dla 54-latka. Najpierw, 15 sierpnia, toruńskie morsy, czyli przyjaciele Sławka przepłyną Wisłę wpław. Oprócz tego, na plaży nieopodal Zamku Dybowskiego będzie można spotkać wolontariuszy DKMS.

Dzień później (16.08) przy przystani AZS-u na ulicy Popiełuszki w godzinach 11:00-16:00 stanie krwiobus RCKiK. Tam każdy, kto tylko chce i może będzie miał okazję oddać krew oraz zarejestrować się jako dawca szpiku do bazy DKMS. Pierwsze 20 osób, które zgłoszą się do krwiobusa otrzymają bilety na rejsy po Wiśle.

Oficjalny plakat akcji dla Sławka, źródło: organizator

Oficjalny plakat akcji dla Sławka, źródło: organizator