Jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą w przestrzeni mieszkalnej lub komercyjnej musimy również zdecydować o sposobie wykończenia tej podłogi. Konkretnie chodzi o to, czy drewno na podłodze ma być zabezpieczone powłoką lakieru, czy olejowosku – to nie błaha, ale bardzo ważna decyzja.

Sposób wykończenia podłogi i użyte do tego materiały mają bardzo istotny wpływ na wiele czynników dotyczących aspektów wizualnych, ale i praktycznych. Na dzisiaj do wyboru są dwie opcje powłok używanych do zabezpieczenia podłóg drewnianych mianowicie lakier i olejowosk zwany również woskiem twardym olejnym. Pojawiają się również „hybrydy” to znaczy środki produkowane na bazie olejów, ale z ilością cząstek stałych, która jest odpowiednia dla lakierów. 

Fot. materiały partnera

Na początek skupmy się na tym jak wybór powłoki rzutuje na stronę estetyczną. Jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą, na przykład dębową, ale naturalny kolor drewna dębowego nie bardzo odpowiada koncepcji wystroju wnętrza i myślimy o podłodze barwionej to większy wybór wybarwień będzie po stronie podłóg olejowanych. Patrząc jednak na rozwój technologii dosłownie lada miesiąc proporcja ta może się zmienić lub co najmniej wyrównać. Ważne podkreślenia jest jednak, że podłoga wybarwiona pod daną nazwą handlową tego samego producenta i zabezpieczona powłoką olejowosku będzie zawsze różnić się od podłogi drewnianej o tej samej nazwie, tego samego producenta, ale pod powłoką lakieru. Dlatego wybierając barwioną podłogę, którą widzimy na ekspozycji w sklepie z wykończeniem olejowoskiem, ale nam z różnych względów bardziej odpowiada lakier to zawsze prośmy dostawcę o dostarczenie choćby kilku desek z żądanym wybarwieniem i powłoką lakieru przed podjęciem decyzji o zakupie podłogi. Rzetelne firmy zajmujące się sprzedażą i montażem podłóg drewnianych na pewno załatwią takie próbki w kilka dni, umożliwiając inwestorowi dokonanie przemyślanego wyboru.

Jeśli decydujemy się na piękną podłogę dębową o miodowo-złocistej naturalnej barwie wówczas wybieramy opcje z bezbarwną powłoką zabezpieczającą drewno. W tej sytuacji również zauważymy minimalne równice w odcieniu i jaskrawości drewna, szczególnie po okresie jego dojrzewania – tj. po kilkumiesięcznej ekspozycji na promienie uv.

Wybór powłoki w dzisiejszych czasach nie może już mieć znaczenia jeśli chodzi o stopień połysku wykończonej podłogi drewnianej. Zarówno producenci olejowosków, jak i lakierów dostarczają na rynek produkty, które nadają materiałom matowego wyglądu, półmatowego, satynowego lub połyskującego o różnym stopniu natężenia odbicia światła.

Podłoga w przestrzeni komercyjnej, intensywnie użytkowana przed renowacją. Fot. materiały partnera.

A co ze stroną praktyczną?

Jeśli chodzi o budynki i lokale mieszkalne to ważnym czynnikiem decydującym o wyborze powłoki do wykończenia podłogi jest fakt, czy podłoga drewniana ma być również wykorzystana w kuchni. Jeśli tak to zawsze w takich sytuacjach doradzamy wykończenie podłogi lakierem. Przy tej opcji pory drewna są zamknięte i struktura materiału bardziej odporna na działanie czynników ryzyka takich jak choćby gorący tłuszcz.

Do pomieszczeń komercyjnych, mocno obciążonych takich jak na przykład sale restauracyjne lub bankietowe – paradoksalnie – częściej wybierane są podłogi olejowane. To z uwagi na fakt, że taką mocno sponiewieraną podłogę można stosunkowo tanio i szybko odnowić poprzez mechaniczne mycie i naniesienie nowej powłoki przez wykwalifikowaną firmę zajmującą się renowacją podłóg drewnianych.

W użytkowaniu domowym, drobne ryski i mikrouszkodzenia będą łatwe do naprawy lub co najmniej zamaskowania jeśli podłoga jest wykończona olejowoskiem. I można to zrobić samemu używając odpowiednich środków takich jak woski, szpachle, kity…

Jeśli chodzi o stronę praktyczną to dla wielu inwestorów ważny jest czas i praca, które mogą poświęcić, aby utrzymać swoją podłogę w idealnym stanie. Jeśli tychże jest mało to wybór podłogi lakierowanej będzie zdecydowanie lepszą opcją. Lakier jest w zasadzie bezobsługowy, cykliczne czyszczenie na wilgotno z dodatkiem środka pielęgnacyjnego i nawet codzienne odkurzanie wystarczą. Wosk twardy olejny (olejowosk) wymaga z kolei uzupełniania specjalnym olejem konserwującym, który trzeba nanieść na podłogę drewnianą w miejscach gdzie jest ona zmywana na wilgotno i szczególne intensywnie użytkowana. „Operację” taką można wykonać samemu przy użyciu puszki oleju i zwykłej szmatki bez przestawiania mebli. Producenci zalecają wykonanie takiej konserwacji raz do roku, co w dzisiejszych zabieganych czasach jest z pewnością wyzwaniem.

6 lat temu w zasadzie każdy zakup podłogi drewnianej w naszym sklepie to była podłoga olejowana. 3 lata temu było już pół na pół (olejowosk / lakier). Dzisiaj większość podłóg drewnianych, które sprzedajemy i montujemy to podłogi lakierowane. Z pewnością przyczynił się do tego większy wybór wybarwień podłóg lakierowanych, dostępność opcji matowych wykończenia lakierem i świadomość łatwiejszego utrzymania właściwości powłoki zabezpieczającej – bez konieczności kłopotliwej, corocznej konserwacji. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź https://interno-torun.pl/

[Artykuł sponsorowany]